TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва нема исклучување на Арените, може да гледате ЛШ на раат! (ФОТО)

Sport 1 - 25.02.2020

Операторите кои редистрибуираат домашни и странски телевизиски канали од вечерва требаше да го прекинат емитувањето на некои програми од понудата, освен тие на МРТВ поради измените на Законот за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги (ЗААВМУ), но ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски тв канали, освен на јавниот сервис

24 Вести - 25.02.2020

Едногласно, телекомуникациските оператори одлучија да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски тв канали. Ќе се реемитува само јавниот сервис - МРТ. Оваа одлука ја соопшти здружението на информатичко-комуникациски технологии со ...

Георгиевски: Затемнување на некои програми може да биде решение на спорот меѓу телевизиите и операторите

Фокус - 25.02.2020

Проблемот помеѓу радиодифузерите и операторите на јавни комуникациски мрежи (кабелски, ИПТВ, сателитски..) е во еден подолготраен спор околу тоа дали некој некому треба да плаќа за реемитување на програмски сервиси или не, вели во изјава за Фокус ...

АВМУ за Фокус: Законските измени се нетранспарентни ама мора да ги почитуваме

Фокус - 25.02.2020

Последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беа донесени на крајно нетранспарентен начин, во процес којшто не беше инклузивен и тоа пред самото донесување на Одлуката за распуштање на Собранието и на Решението за ...

Операторите не задоволни од новиот закон – ќе се прекине реемитувањето на ТВ канали, ќе гледате само МРТВ

ТВ21 - 25.02.2020

Операторите се незадоволни од последните направени измени врз законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Здружението на информатичко-комуникациски технологии, во кое членуваат сите опeратори, одлучи да прекине со реемитување на сите домашни ...

Манчевски: Мора да ставиме крај на беззаконието со непочитувањето на авторските права, но без страв од неоправдана ...

Фокус - 25.02.2020

Кога Собранието во 2018 година ги усвои законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имаше согласност и од кабловските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така ...

Неверојатно: Спорт ќе има само на МТВ, сите останати канали се – укинуваат!?

Sport 1 - 25.02.2020

Оператерите кои редистрибуираат домашни и странски телевизиски канали вечерва ќе го прекинат емитувањето на сите програми од понудата, освен тие на МРТВ поради измените на Законот за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги (ЗААВМУ), што Собранието ...

Здружението на Информатичко комуникациските технологии до Манчевски: Ние не сакаме да ги исклучиме ТВ каналите

Фактор - 25.02.2020

Од Здружението на Информатичко комуникациските технологии реагираа на изјавата на министерот за информатичка технологија и администрација Дамјан Манчевски. „Ние не сакаме да ги исклучиме ТВ каналите.

И ова дочекавме! Вечерва за Македонија нема никаде ЛШ!!

Спортски - 25.02.2020

И ова дочекавме! Вечерва македонија нема да гледа ЛШ, односно нема да гледа нешто освен МРТВ! Кабелските оператори објавија дека од вечерва нема да реемитуваат било каква програма освен МРТВ. Значи ќе ги нема ниту спортските канали.

Македонијо, каква беда си ти! Вечерва нема ЛШ на ТВ, операторите ќе емитуваат само програма на МРТВ!

SportMedia - 25.02.2020

И тоа дочекавме!!! Е, па, Македонијо нека тие е „Среќна Нова 1949“. Македонијо каква беда си ти! Има да гледаш само МРТВ и ништо друго. За тебе нема врвен спорт, за тебе нема ЛШ. Македонијо, ти вечерва нема да гледаш како Елмас игра против Барселона.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Фокус - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Од вечерва во Македонија нема да се гледа никаков спорт ако не е емитуван на МРТ?

Спортманија - 25.02.2020

Можно ли е вечерва да нема каде да се гледа дуелот од Лигата на шампиони, но и сите останати спортски настани кои досега ги пренесуваат кабелските и телеком-операторите? Кабелските и телеком-операторите ќе прекинат со реемитување на сите домашни и ...

Трајчевски: Разочарани сме од избрзаното носење на законот, тоа може да го загрози и изборниот процес

Фактор - 25.02.2020

Агенцијата за медиуми е разочарана од начинот на кој Собранието набрзина, во „пет до 12“ го донесе Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, но таа нема друг избор освен да ги донесе подзаконските акти.

Операторите прекинуваат со реемитување на сите домашни и странски телевизии, ќе гледате само МТВ1, МТВ2 и Собраниски

365 - 25.02.2020

Кабелските и телеком-операторите ќе прекинат со реемитувањето на сите домашни и странски телевизии. Ќе се емитува само пограмата на јавниот сервис. Одлуката ја донесе Здружението на оператори во рамки на Стопанската комора на Македонија, во кое ...

Медиумски мрак во најава: „Среќна нова 1949 година“- Операторите одлучија да го прекинат реемитувањето на сите домашни ...

Нетпрес - 25.02.2020

Кабелските и телеком-операторите донеле одлука да прекинат со реемитување на сите домашни и странски телевизии, освен на јавниот сервис, дознаваме од наши извори. Одлуката за прекин на реемитувањето е веќе донесена од страна на Здружението во рамки ...

Ни се заканува информативен мрак, операторите пред одлука да го прекинат реемитувањето на сите ТВ канали освен МТВ

Фактор - 25.02.2020

Сите домашни и странски ТВ канали нема повеќе да се реемитуваат, дознава Фактор од свои извори. Според информациите до кои дојдовме, Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија донело едногласна одлука за овој чекор, откако Собранието на ...

Кабелските оператори ќе одговарат и за пиратеријата на странските канали

Мета - 25.02.2020

Последните измени и дополнувања на Законот за аудио и аудивизуелни медиумски услуги, кои беа изгласани во целосна тајност и без никаква јавна расправа, повторно ги разбрануваа страстите меѓу националните телевизии и кабелските оператори.

Македонија како Северна Кореја: Ни се заканува информативен мрак?

еМагазин - 25.02.2020

На Македонија и се заканува информативен мрак. Според информациите до кои дојдовме ќе запре реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали. Неофицијално Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија донело ваква одлука за овој чекор, ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашни и странски ТВ канали освен на јавниот сервис

еМагазин - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Во време кога викаат дека блескаме ќе се случи медиумски мрак! Зошто власта удира и по медиумите?

Курир - 26.02.2020

Со одлуката на сите оператори за прекин на реемитување на сите домашни и странски ТВ канали, за првпат постои сериозна закана за медиумски мрак. Во битката меѓу медиумите, кабелските оператори и власта, колатерална штета се само граѓаните.

Ќе ги гледаме само каналите на Јавниот сервис: Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали

Слободен Печат - 25.02.2020

Здружението на информатичко-комуникациски технологии соопшти дека едногласно имаат одлучено да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори, за што се обединети сите оператори.

Ќе гледаме само МРТВ- операторите прекинуваат да ги реемитуваат домашните и странските канали

24Инфо - 25.02.2020

Р еемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Медиумски мрак во најава: „Среќна нова 1949 година“ - Операторите одлучија да го прекинат реемитувањето на сите домашни ...

Точка - 25.02.2020

Кабелските и телеком-операторите донеле одлука да прекинат со реемитување на сите домашни и странски телевизии, освен на јавниот сервис. Одлуката за прекин на реемитувањето е веќе донесена од страна на Здружението во рамки на Стопанската комора на ...

Медиумски мрак: Операторите пред одлука да го прекинат реемитувањето на сите ТВ канали освен МТВ

Женски магазин - 25.02.2020

ОПЕРАТОРИТЕ ЌЕ ПРЕКИНАТ СО РЕЕМИТУВАЊЕ НА ДОМАШНИТЕ И СТРАНСКИ ТВ КАНАЛИ, ОСВЕН НА ЈАВНИОТ СЕРВИС Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

А1 On - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Ќе гледаме само МТВ: Кабелските ќе ги исклучат сите домашни и странски канали

Република - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните И странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Бизнис Вести - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Повторно ТВ војна врз грбот на граѓаните – ќе може да се гледа само јавниот сервис

Независен - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

CivilMedia - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните И странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

ММС - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Frontline - 25.02.2020

Одлуката за прекин на реемитувањето на телевизиските канали ќе биде во сила сѐ додека надлежните институции не изнајдат прифатливо решение со кое ќе се стават вон сила спорните законски одредби.

ОПЕРАТОРИТЕ ЌЕ ПРЕКИНАТ СО РЕЕМИТУВАЊЕ НА ДОМАШНИТЕ И СТРАНСКИТЕ ТВ КАНАЛИ, ОСВЕН МРТВ

Сакам да кажам - 25.02.2020

Здружението на информатичко-комуникациски технологии, во кое членуваат сите опeратори, одлучи да прекине со реемитување на сите домашни и странски ТВ канали, освен каналите на јавниот сервис МРТВ.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

iPortal - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Информативен мрак: Операторите нема да реемитуваат домашни и странски ТВ канали, освен МТВ1, МТВ2 и Собраниски канал

МКД - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, а операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис, МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Сител - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Опсервер - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе бојкотираат, реемитувањето на странски и домашни ТВ Канали ќе биде прекинато

MakPress - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Операторите со драстична мерка – ќе ги исклучат сите телевизии, и домашни и странски, освен МТВ!

Либертас - 25.02.2020

– Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

4NEWS - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Денар - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Ќе гледаме само МРТВ, операторите прекинуваат да ги реемитуваат домашните и странските ТВ канали

Локално - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Операторите ќе прекинат со емитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Иновативност - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Операторите ќе прекинат со реемитување на сите тв канали, освен на јавниот сервис (МТВ)

Мета - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски телевизиски канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко – комуникациски технологии, каде што се обединети сите кабелски оператори.

Македонија во тотален мрак, нема спорт на ТВ, освен на МТВ

Sport M - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Oператорите пред одлука да го прекинат реемитувањето на сите ТВ канали освен МТВ

Скопје24 - 25.02.2020

Здружението на информатичко-комуникациски технологии, во кое членуваат сите опeратори, одлучи да прекине со реемитување на сите домашни и странски ТВ канали, освен каналите на јавниот сервис МРТВ.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Скопје инфо - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...

Ќе гледаме само МТВ и Собраниски канал!?

+инфо - 25.02.2020

Како што соопшти Стопанската комора, операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал. Одлуката ќе биде на сила сѐ додека надлежните институции не изнајдат прифатливо решение.

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Press24 - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски технологии, каде што се обединети сите оператори.

Операторите одлучија да не реемитуваат домашни и странски ТВ-канали, освен МТВ

360 степени - 25.02.2020

Македонските оператори решија да го прекинат реемитувањето на домашните и странските ТВ-канали поради обврската да гарантираат за авторските права на програмите кои тие не ги произведуваат, туку само ти реемитуваат.

На повидок ТВ војна меѓу комерцијалните и кабелските оператори, ќе гледаме само јавен сервис

PressingTV - 25.02.2020

Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, едногласно одлучи Здружението на информатичко-комуникациски ...