TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

DIESELGATE II: Mercedes мами со дизелот како Volkswagen

Високи Октани - 13.06.2018

Daimler во своите мотори користи најмалку 5 различни уреди за манипулирање со резултатите на тестирањата Германскиот гигант Daimler може да биде строго казнет заради мамење при тестирањето на емисија на штетни гасови во нивните дизел мотори.

Германија нареди :: Mercedes мора да повлече 774.000 возила

Авто Магазин - 13.06.2018

Германската влада наложи дека заради софтверот наменет за лажирање на емисиите на штетни гасови Mercedes мора да повлече 774.000 возила со дизел мотор, од кои 238 илјади во Германија, а остатокот низ цела Европа.

Властите во Германија открија кај Daimler 5 незаконски уреди

Авто Плус - 12.06.2018

Германскиот орган за контрола на возилата KBA откри 5 незаконски уреди за манипулирање кај дизел моторите на концернот Daimler, соопштува весникот Bild am Sonntag Властите тврдат дека уредите кои го намалуваат процентот на штетните емисии, се ...

Daimler заглави :: Ќе ги бричи ли Цече мустаќите?

Авто Магазин - 12.06.2018

Германскиот гигант Daimler се најде под жестоки удари заради лажењето при тестовите за емисиите на штетни гасови во дизел моторите. Откако властите наложија повлекување на употребата на 1,6 литарскиот дизел агрегат во Vito, следеа нови сознанија ...

Daimler во тесно – „половина“ гама во проблем

Додај Гас - 12.06.2018

Der Spiegel и Bild am Sonntag пренесуваат дека, според нивните сознанија, спорни се бројни модели на Mercedes игра, а не само Vito, С и G класата, како што првично се тврдеше. Сега германскиот министер за транспорт, Андреас Шојер, вели дека ...

Германската влада му наложи на Дајмлер да повлече 238.000 возила

Н.Македонија - 12.06.2018

Германската влада му наложи на производителот на автомобили Дајмлер да повлече 238.000 возила во Германија откако било утврдено дека се опремени со софтвер што ја лажира емисијата на штетни гасови во дизел возилата.

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

Либертас - 11.06.2018

Вредноста на акциите на германската автомобилска компанија Дајмлер паднаа за 1,76 проценти денеска, откако весникот „Билд ам Зонтаг“ објави дека околу милион возила на оваа компанија имале софтвер кој ги фалсификува резултатите од испитувањата на ...

Пронајдени пет недозволиви контролни уреди во дизел моторите на Daimler

Точка - 11.06.2018

Германското сообраќајно тело „КБА“ откри пет нелегални „самоисклучиви“ поништувачки уреди во моторите на Daimler, соопшти Bild am Sonntag. Од „КБА“ соопштија дека уредите за контрола на емисијата на штетните издувни гасови биле пронајдени во ...

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

А1 On - 11.06.2018

Вредноста на акциите на германската автомобилска компанија Дајмлер паднаа за 1,76 проценти денеска, откако весникот „Билд ам Зонтаг“ објави дека околу милион возила на оваа компанија имале софтвер кој ги фалсификува резултатите од испитувањата на ...

Дајмлер обвинет дека ги фалсификува тестовите за испуштање штетни гасови

CivilMedia - 11.06.2018

Вредноста на акциите на германската автомобилска компанија Дајмлер паднаа за 1,76 проценти денеска, откако весникот „Билд ам Зонтаг“ објави дека околу милион возила на оваа компанија имале софтвер кој ги фалсификува резултатите од испитувањата на ...