TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АБА 2: триумф на МЗТ кај Спарс

Телма - 09.10.2019

МЗТ Скопје Аеродром одигра во победички ритам и во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата,со победа на гости кај Спарс од 65-77.После израмнето прво полувреме од 35-34 за домашните,МЗТ беше подобриот во продолжението и серијата од 15-3 ја ...

„Два од два“ во АБА 2 лигата: МЗТ Скопје го среди и Спарс во Сараево

Нова ТВ - 09.10.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа нова победа во АБА 2 лигата. Аеродромци попладнево во Сараево го совладаа тимот на Спарс со 77:65 (по четвртини: 16:20, 18:15, 23:17, 20:13) и се лидери на табелата по мечот од второто коло што ќе се комплетира утре.

МЗТ повторно го освои Сараево, „штрковите“ со пет од пет против Спарс

МКД - 09.10.2019

МЗТ Скопје триумфираше на гостувањето во Босна и Херцеговина во 2. коло од втората АБА лига, вечерва „штрковите" триумфираа над Спарс со 65-77. Два од два за шампионот на Македонија на стартот од новата сезона во втората АБА Лига.

АБА 2: Победа на МЗТ во Сараево

Сител - 09.10.2019

Извонредно второ полувреме на македонскиот претставник во втората АБА лига, МЗТ Скопје што му донесе победа на гостувањето во Сараево кај екипата на Спарс од 77-65. Ова е втор триумф на „штрковите“ кои дозволија домаќинот да направи предност по ...

МЗТ ја прокнижи и втората победа во АБА 2 лигата

Дерби - 09.10.2019

Македонскиот првак МЗТ Скопје стигна и до втората победа во новата сезона во регионалната АБА 2 лига, вечерва совладувајќи го тимот на Спарс на гостински терен. Првото полувреме донесе израмнет натпревар, но во вториот дел МЗТ успеа да покаже дека е ...

Два од два во АБА2: МЗТ Скопје блесна во финишот и лесно го освои Сараево (ФОТО)

Sport 1 - 09.10.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје остануваат непоразени и по првото гостување во АБА2-лигата, откако вечерва, со подобра игра во второто полувреме, го совладаа незгодниот тим на Спарс (77-65), кој им беше противник во полуфиналето од плејофот во минатата ...

Два од два во АБА 2: МЗТ Скопје го победи Спарс во Сараево

Екипа - 09.10.2019

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром ја оствари и втората победа на стартот од АБА 2, откако во Сараево го совлада тимот на Спарс со 65-77. Составот на Ѓорѓи Кочов доминираше во најголем дел од мечот и заслужено стигна до победата.

МЗТ со фантастично второ полувреме го скрши отпорот на Спарс

Gol.mk - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје , ја запиша втората победа на стартот од новата сезона. Денес, „штрковите“ победија во Сараево против екипата на Спарс (65-77) и останаа перфектни по две одиграни кола.

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

А1 On - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

Извонредни три четвртини и втора победа на МЗТ Скопје во АБА 2 лигата

SportMedia - 09.10.2019

СПАРС – МЗТ СКОПЈЕ А. 65:77 (20:16, 15:18, 17:23, 13:20) Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија и втората победа во новата сезона од АБА 2 лигата, откако на гостувањето против екипата на Спарс во Сараево однесоа победа од 77:65.

Работнички на стартот ќе гостува во Аеродром, а МЗТ оди на мегдан против Кожув!

Sport 1 - 09.10.2019

Новата ждрепка за кошаркарската Прва лига, која по откажувањето на АВ Охрид ќе продолжи со десет екипи, донесе дуел помеѓу Работнички и МЗТ Скопје на стартот од шампионатот, но центарци нема да му гостуваат на шампионот туку ќе ги одмерат силите со ...

МЗТ повторно го освојува Сараево

Екипа - 09.10.2019

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје Аеродром во вторoто коло од АБА 2 лигата се соочува со полуфиналниот противник од разигрувањето во минатата сезона, сараевски Спарс. МЗТ во дуелот од вторoто коло гостува, а оди по почетната домашна ...

Работнички на стартот доаѓа во Аеродром, вечното дерби е во 7. коло

Дерби - 09.10.2019

Новата ситуација и откажувањето на АВ Охрид од настапот во Првата лига донесе нова ждрепка која денеска беше одржана во просторите на нашата кошаркарска федерација по што го дознавме распоредот на мечевите за првиот дел од шампионатот во елитната ...

Работнички доаѓа во Аеродром на стартот од новата сезона

Екипа - 09.10.2019

Првото коло на новата кошаркарска сезона веднаш носи и супер-дерби, на самиот старт од шампионатот силите ќе ги одмерат ланските финалисти МЗТ Скопје и Работнички. Поради откажувањето на Охрид и промената на системот на натпреварување (од 11 на 10 ...

МЗТ Скопје тргнува од Гевгелија, вечното дерби во 7. коло

SportMedia - 09.10.2019

Првата лига оваа сезона ќе брои десет екипи, откако АВ Охрид поради финансиски проблеми го откажа својот настап. И официјално првенството стартува викендов, МЗТ Скопје против Кожув ја почнува одбраната, дербито се игра дури во седмото коло.

Кочов: Барам респект од моите играчи

SportMedia - 09.10.2019

МЗТ Скопје денеска (18 часот) го игра вториот меч во АБА 2-лига. Ѓорѓи Кочов и неговите избраници му гостуваат на добро познатиот противник, тимот на Спарс. Минатата сезона македонскиот првак ги доби сите четири пресметки, победите во Сараево не се ...

Нова ждрепка: КК Гостивар стартува против ФМП академија во „Младост“

Gostivarpress.mk - 09.10.2019

Со денешната нова ждрепка во просториите на Кошаркарската федерација на С.Македонија (КФСМ), после истапувањето на Охрид од лигата и официјално е потврдено дека во новата сезона во Првата лига ќе играат 10 екипи.

АБА 2: Победа на МЗТ во Сараево

4NEWS - 09.10.2019

Извонредно второ полувреме на македонскиот претставник во втората АБА лига, МЗТ Скопје што му донесе победа на гостувањето во Сараево кај екипата на Спарс од 77-65. Ова е втор триумф на „штрковите“ кои дозволија домаќинот да направи предност по ...

МЗТ го освои Сараево за втора победа во првите два меча од АБА 2 лигата

Спортклуб - 09.10.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје дојдоа до втората победа во исто толку натпревари од новата сезона во АБА 2 лигата, откако со одличната игра во второто полувреме го скршија отпорот на незгодниот тим на Спарс и славеа со конечни 77:65.

МЗТ Скопје со втора победа во АБА2 лигата

Слободен Печат - 09.10.2019

И првата „жртва“ на тимот предводен од Ѓорѓи Кочов беше тим од БиХ и тоа тузланска ОКК Слобода пред една недела во Скопје. Екипата на МЗТ Скопје Аеродром дојде до втората победа во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата, откако со далеку ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

24 Вести - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

Либертас - 09.10.2019

– Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

+инфо - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

Независен - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

Денешен - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

MakPress - 09.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...

МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

Опсервер - 10.10.2019

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34). Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот ...