TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Играта е во тек – Google објави својот chatbot како одговор на ChatGPT и Bing

Емитер - 22.03.2023

По брзањето за претставување сопствен ВИ четбот во февруари и потешкотиите што тоа ги донесе , Google денес го објави својот чет-бот наречен Bard и во исто време испрати покана до корисниците да започнат со сопствени тестови за да можат е можно ...

Бил Гејтс: Вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во последните неколку децении

Фокус - 22.03.2023

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, вели дека развојот на вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во последните децении. Во блог пост во вторникот, тој го нарече исто толку фундаментален како создавањето на микропроцесорот, ...

Бил Гејтс: Вештачката интелигенција е најважен технолошки напредок во последните неколку децении

Точка - 22.03.2023

Гејтс вештачката интелигенција ја нарече фундаментална технологија, а нејзиниот развој е важен како и создавањето на микропроцесорот, а персоналниот компјутер, интернетот или мобилниот телефон.

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Макфакс - 22.03.2023

Ко-основачот на Мајкрософт објави текст од седум страници на својот блог со наслов „Почна ерата на вештачката интелигенција“, во кој ги изложува своите ставови. Тој напиша дека вештачката интелигенција е подеднакво фундаментален како и создавањето ...

ADOBE ПОКРЕНА СВОЈА A.I. АЛАТКА - само кажете му што ви треба и тој сам ќе направи слика и фотошоп

Фактор - 22.03.2023

Adobe во вторникот лансираше алатка за вештачка интелигенција наречена Firefly која ќе им овозможи на корисниците да пишуваат команди за брзо менување на сликите. Првиот модел на Firefly е фокусиран на создавање слики и текстуални ефекти.

БИЛ ГЕЈТС ПРЕДВИДУВА: Ќе има вештачка интелигенција која ќе прави „се’ што може човечкиот мозок“

Пари - 22.03.2023

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс веќе размислува за следната голема работа во технологијата. Размислете за супер вештачка интелигенција – не само за брзата вештачка интелигенција што испраќа секакви технолошки акции низ покривот во последниве ...

Вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во последните децении, вели Бил Гејтс

Сакам да кажам - 22.03.2023

Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во изминатите децении. Според него, таа е фундаментална исто како создавањето на микропроцесорот, личните компјутери, интернетот и мобилните телефони.

Бил Гејтс смета дека ВИ е најважниот технолошки напредок во последните децении

Слободен Печат - 22.03.2023

Коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, вели дека развојот на вештачката интелигенција (ВИ) е најважниот технолошки напредок во последните децении. Во блогот објавен во вторникот, тој го нарече исто толку фундаментален како создавањето на ...

Дали вештачката интелигенција може да ги замени новинарите?

Денар - 22.03.2023

Новинарите минатата година се забавуваа барајќи од вештачки интелигентниот четбот ChatGPT да ги напише нивните колумни, а повеќето од нив одлучија дека ботот не е доволно добар за да ги преземе нивните работни места. До сега.

Бил Гејтс: Почна ерата на вештачката интелигенција

Кумановски м. - 22.03.2023

Вештачката интелигенција е еден од најважните технолошки откритија во модерната историја, на исто ниво со создавањето на микропроцесори, персонални компјутери, интернет и мобилни телефони, пишува Бил Гејтс во својот блог насловен: „Почна ерата на ...

ChatGPT ја откри историјата на разговорите на своите корисници: Го најдоа виновникот

Порта - 22.03.2023

Проблемот поради кој ChatGPT „падна“ во понеделникот е само уште еден потсетник до корисниците да не споделуваат чувствителни приватни информации со технологија која всушност се уште е во фаза на тестирање.

Бил Гејтс: Започна ерата на вештачката интелигенција

Мета - 22.03.2023

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција (ВИ) е најважниот технолошки напредок во последните децении. На неговиот блог, Гејтс го нарече развојот на ВИ исто толку фундаментален како создавањето на ...

Гугл го отвори својот четбот за вештачка интелигенција

Канал5 - 21.03.2023

Google отвори јавен пристап до својот chatbot Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за вештачка интелигенција.

ChatGPT рапуваше за Орбан во Европскиот парламент

Нова ТВ - 21.03.2023

Заменик-претседателот на Европската Комисијата, Вера Јурова, предупредува дека ЕУ мора да реагира на брзиот напредок на вештачката интелигенција и да го „сфати сериозно“ како што вели ризикот дека машините имитираат, па дури и ги влошуваат човечките ...

СОЗДАВАЧОТ НА OpenAI, АЛТМАН, ИСПЛАШЕН ЗА ИДНИНАТА: Вештачката интелигенција ќе го преобликува општеството

Пари - 21.03.2023

Извршниот директор зад компанијата што го создаде ChatGPT верува дека технологијата на вештачка интелигенција ќе го преобликува општеството какво што го знаеме. Тој верува дека тоа доаѓа со реални опасности, но исто така може да биде „најголемата ...

Нова студија открива кои работни позиции може да бидат заменети од чет-ботови

Мета - 21.03.2023

Кај речиси 80 отсто од работната сила во САД, најмалку 10 отсто од работните задачи би можеле да бидат засегнати од вештачката интелигенција, открива нова студија. Кај 19 отсто од работниците, пак, околу половина од нивните задачи може да бидат ...

Популарниот AI chatbot ChatGPT падна, проблемот се истражува

USB - 21.03.2023

Корисниците ширум светот пријавија падови на исклучително популарниот ChatGPT chatbot на OpenAi. Причината за падот во моментов е под истрага. Моментално најпопуларниот чат-бот со вештачка интелигенција, ChatGPT, престана да работи, а корисниците ...

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Во Центар - 20.03.2023

– „Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

ВИДЕО: По компјутерите, ChatGPT доаѓа и кај паметните часовници

USB - 20.03.2023

Овој чет-бот базиран на вештачка интелигенција најпрво ќе биде достапен на паметниот часовник GTR4 на Amazfit, а се очекува и другите производители на паметни часовници да го следат примерот.

Мајкрософт ќе додаде вештачка интелигенција на „Офисот“

Пулс24 - 21.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

Google го отвори својот AI chatbot

USB - 21.03.2023

Google отвори јавен пристап до својот chatbot Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за вештачка интелигенција.

Google го отвори својот четбот со вештачка интелигенција

Кајгана - 22.03.2023

Google отвори јавен пристап до својот четбот Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за вештачка интелигенција.

Пристигна одговорот на Google за ChatGPT

Денар - 22.03.2023

Google отвори јавен пристап до својот чатбот Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за вештачка интелигенција.

Бил Гејтс: Почна ерата на вештачката интелигенција

Денар - 22.03.2023

Вештачката интелигенција е едно од најважните технолошки откритија во модерната историја, на исто ниво со создавањето на микропроцесори, персонални компјутери, интернет и мобилни телефони, пишува Бил Гејтс во својот блог насловен: „Почна ерата на ...

Бил Гејтс: Започна ерата на вештачката интелигенција

Независен - 22.03.2023

САД – Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција (ВИ) е најважниот технолошки напредок во последните децении. На неговиот блог, Гејтс го нарече развојот на ВИ исто толку фундаментален како создавањето на ...

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината: вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во последните ...

Репортер - 22.03.2023

Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција е најважниот технолошки напредок во изминатите децении. Според него, таа е фундаментална исто како создавањето на микропроцесорот, личните компјутери, интернетот и мобилните телефони.