TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тивкиот Шпанец со својот симпатичен македонски јазик реди големи и историски успеси- кој е големиот Раул Гонзалез?

Курир - 14.01.2018

Иако секогаш тивок и никогаш успесите не сака да ги запишува на себе, наградата која Раул ја доби за најдобар тренер докажува дека неговата работа е можеби и клучната за успесите на Вардар.

Она што не им успеа на Јовановски, Шундовски и Обрван, го постигна „Ел Команданте“ - Раул Гонзалез!

Gol.mk - 14.01.2018

Никогаш македонската нација не се радувала по крајот на воведниот натпревар на ракометната репрезентација на едно Европско првенство. Чекавме цели 20 години да го оствариме посакуваниот старт на континенталните собири, а денес цела Македонија се ...

Филип Талески открива како „командантот“ Раул со своите совети донесе победа против Словенија

Спортклуб - 14.01.2018

Натпреварот против Словенија беше тежок за играње, но огромно искуство за младите ракометари кои го носат дресот на Македонија. Филип Талески е еден од оние кои ќе треба да го преземат товарот на своите плеќи во иднина, а синоќа против Словенија ...

Талески откри каква порака добиле играчите од Раул на полувремето

Дерби - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на најдобар и најпосакуван можен начин го започна Европското првенство во Хрватска, добивајќи нов драматичен натпревар на големите натпреварувања, и тоа против селекцијата која на минатото Светскот првенство го ...

Талески: Раул побара да бидеме посигурни во нападот ние тоа го спроведовме

Спортски - 14.01.2018

Македонија одлично го стартуваше Европското првенство Загреб, совладана беше селекцијата која на последното Светско првенство го освои третото место. Еден од најважните голови во натпреварот секако беше оној на момчето кое се очекува да блесне на ...

Лазаров воодушевен од публиката, Гонзалес ќе оди чекор по чекор

Фактор - 14.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во првиот натпревар од Европското првенство кое се игра во Загреб против селекцијата на Словенија која претходно важеше за благ фаворит поради минатите успеси на големите собир.

Додека Македонија слави, Раул размислува за Црна Гора

Дерби - 14.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес, го имаше своето „огнено крштевање“ на европските првенства, кое на наше големо задоволство заврши со победа над фаворизираната Словенија со 25:24. Шпанецот беше во својот вообичаен „тивок работен режим“, но ...

Талески: По полувремето сѐ беше поинаку!

Gol.mk - 14.01.2018

Филип Талески, младиот ракометар кој треба да прерасне во иден лидер на најдобрата селекција, е задоволен од тешкиот триумф над Словенија на ЕП во Загреб. Вели дека разликата се направила во вториот дел, пред се поради почитување на советите на Раул ...

Македонија премиерно победи на Европско првенство

Шеталиште - 14.01.2018

По четири неуспеси на почетокот на Европските првенства во Италија, Србија, Данска и Полска, Македонија конечно со победа го смени трендот. Требаше да дојде Раул Гонзалез за да внесе нова енергија во националниот тим.

Сите слават, Раул веќе мисли на следниот ривал: Би било супер да ја победиме Црна Гора!

Sport 1 - 13.01.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез не западна во еуфорија како целата ракометна јавност по триумфот вечерва над Словенија со 25-24 на отворањето на Европското првенство во Хрватска.

Ако Вујо беше мајсторе, Раул е ЦАР!

SportMedia - 13.01.2018

Дали е на клупата на РК Вардар или пак е како селектор на Македонија, Раул Гонзалез е истиот. Смирен, внимателен и кога е најмногу потребно знае да го направи вистинскиот потег. Шпанскиот стратег веќе покажа дека во клучните моменти ги прави ...

Талевски: Советите на Раул на полувреме ни ја донесоа оваа голема победа!

24 Ракомет - 13.01.2018

Натпреварот против Словенија беше големо исуство и задача за младите ракометари како што е Филип Талевски. Македонскиот интернационалец кој одигра пожртвувано посебно во одбраната, видно задоволен по победата даде свое видување за одиграниот меч.

Раул: Покажавме квалитет кога беше најважно

Екипа - 13.01.2018

Раул Гонзалес имаше победничко деби на европските шампионати, и тоа во пресметката против „бронзената“ Словенија од последниот ракометен мундијал. Шпанецот беше задоволен од покажаното, откако неговиот тим покажа карактер по првите 15 минути игра ...

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Имаме два бода и сега ќе мислиме на Црна Гора

Сител - 13.01.2018

По победата над Словенија селекторот на Македонија Раул Гонзалез истакна: - Сега имаме една победа и два бода треба да ја поминеме нашата група. Со Словенија се е тешко. Треба пак да изиграме како денес.

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Имаме два бода, но играме против Црна гора

SportMedia - 13.01.2018

Мора да бидеме задоволни, особено нашиот стручен штба предводен од Раул Гонзалес. Дебитираше Шпанецот на клупата на Мaкедонија со голема победа над Словенија (25:24). Но не беше еуфоричен напротив, мирно ја прифати победата со која сме скоро извесно ...

Раул: Нападот ќе се покаже на следниот натпревар

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со победа стартуваше на Европското првенство во Хрватска. Во минатите четири настапи, секогаш сме биле поразени во првото коло, но и таа традиција сега е срушена, па Македонија забележа херојска победа над Словенија со ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Презадоволен сум од играчите, победија велесила

Спортклуб - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес не го криеше задоволството од победата против Словенија, но во свој стил се обиде да ја смири еуфоријата која ја зафати Македонија. „Ова е многу важна победа, сега имаме два бода и треба да ...

Големиот Раул пак скромен: Задоволен сум, ги победивме третите во светот!

Gol.mk - 13.01.2018

По завршувањето на дебитантскиот натпревар за македонската селекција, во микс зоната првиот став го искажа нашиот селектор Раул Гонзалез. Мирен и покрај победата над Словенија, Шпанецот не креваше еуфорија „Ја победивме Словенија, сега имаме два ...

Раул дебитираше на ЕП водејќи ја Македонија до победа против „касапите од Триглав“

Дерби - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина ...

Македонија подобра во битката на „партизаните“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија за прв пат во историјата на учествата на Европските шампионати, забележа победа во првото коло. Пред избраниците на Раул Гонзалес падна стариот должник Словенија. Селекторот Веселин Вујовиќ групата во Загреб ја нарече битка на партизани ...

(ВИДЕО) Македонија се врати од бездната: Митрeвски одбрани, Талески израмни на полувреме

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во овој момент го игра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалес се најдоа во незавидна ситуација, нападот целосно затаи, а одбраната ...

ПОЛУВРЕМЕ: Почнавме споро, фативме залет, на полувреме е 11-11

SportMedia - 13.01.2018

Македонската репрезентација по првите 30. минути против Словенија на отварањето има нерешен резултат 11-11. Избраниците на Раул Гонзалез на стартот тешко играа во нападот, голманот на противникот, Скок беше нашиот главен проблем, исто како и на СП ...

ВИДЕО: Митревски одбрани зицер, Талески за првпат „пукна“ на ова ЕП!

Gol.mk - 13.01.2018

Младиот репрезентативец Филип Талески го постигна првиот гол на Европското првенство (ЕП) во Хрватска и тоа пред финишот на првиот дел, кога погоди за реми (11-11). Никола Митревски одбрани зицер на Гаспер Маргуч, а потоа, македонските ...

ВИДЕО: Митревски феноменален на голот… и Талевски во последната секунда!

Екипа - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација има 11-11 со Словенија по првото полувреме на стартот од Европското првенство во Хрватска благодарение на феноменалните последни минути од првиот дел кога успеавме да се вратиме од три гола негатива.

Македонија – Словенија нерешено на полувреме

ТВ21 - 13.01.2018

Првото полувреме од натпреварот меѓу Македонија и Словенија заврши нерешено, со резултат 11-11, во групата Ц, на Европското првенство 2018 во Загреб. Првиот гол за македонската ракометна репрезентација го постигна Столе Стоилов.

Хрватите за натпреварот Македонија – Словенија: Какво шоу, ова е најлуд натпревар на првенството!

Република - 13.01.2018

Хрватските медиуми имаат само пофални зборови за вечерашниот натпревар на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во нивната земја. Според пишувањата на колегите средбата Македонија – Словенија која ја добија избраниците на „Ел Команданте“, Раул ...

Акцијата на мечот е за Филип Талески и последниот гол од првото полувреме (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Филип Талески постигна еден гол на средбата против Словенија, но тој погодок беше со огромна вредност бидејќи со него Македонија дојде до нерешени 11:11 на крајот од првото полувреме. Талески со ова ја доби акцијата на натпреварот и секако овој гол ...

Голема битка во Арена: Македонија има реми на одмор против Словенија

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија и Словенија одиграа борбено прво полувреме со многу прекршоци и малку голови, а после 30 минути нема предност за ниту еден од составите. Филип Талески беше играчот кој донесе нерешени 11:11 на полувремето, а карактерот којшто го покажа ...

Гонзалес: Ова е голема победа

Вечер - 13.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

Раул повторно скромен: Задоволен сум од момците, сега теба да се подготвиме за Црна Гора

Sport M - 13.01.2018

Македонија вечерва за прв пат отвора со победа на Европско првенство. Селекторот на Македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес беше скромен во својата изјава која ја даде за медиумите веднаш по завршувањето на натпреварот.

Големиот Раул Гонзалез: Ја победивме третата светска репрезентација, да одиме чекор по чекор

Курир - 13.01.2018

Тој напомена дека е задоволен од играчите, бидејќи победиле против селекција која има бронзен медал од минатот Светско првенство. По мечот во Загреб своите импресии ги кажа и селекторот на Македонија, Раул Гонзалез.

(Видео) Филип Талески задолжен за најдобрата акција на натпреварот Македонија – Словенија

Шеталиште - 13.01.2018

Според ЕХФ, левиот бек на македонската репрезентација, Филип Талески со погодокот во последната секунда од првото полувреме, ја имаше најдобрата акција на натпреварот против ...

РАКОМЕТ: Македонија ја победи Словенија со 25:24

Вечер - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

ВИДЕО: Талески ја спаси Македонија на полувреме

Sport M - 13.01.2018

Филип Талески може слободно да кажеме дека ја спаси Македонија на полувреме со што ракометарите со реми заминаа на пауза по 30. минути игра. Овој гол во последните секунди на Филип беше изваден како најдобра акција според ЕХФ на денешниот натпревар.

Раул „ел команданте“ vs Вујо „мајсторе“ – војна на ракометните светови

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонија денеска стартува на Европското првенство во Хрватска. Во првиот натпревар во загрепска „Арена“ (19.30 ч.

Македонските ракометари ќе имаат ветер во грб: Голема поддршка од 2.000 навивачи во Загреб

Курир - 13.01.2018

Во Арената во Загреб се очекува поддршка за македонските ракометари од околу 2.000 навивачи Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против ...

Можно ли е чудо во Хрватска?

Слободен Печат - 13.01.2018

Високиот праг на очекувања од ЕП во голема мера е поради довербата што ја ужива македонскиот селектор со „шпански акцент“ Раул Гонзалес, но и поради други, поволни фактори кои му одат во прилог на националниот машки ракометен тим.

Момците подготвени за битка: Здравствениот билтен во Македонија е позитивен

24 Ракомет - 13.01.2018

Ракометарите коишто се во конкуренција за настап на Европското првенство во селекцијата на Македонија. Сите играчи се подготвени за максимален придонес на теренот така што се очекува да го покажат на теренот она што се очекува од нив.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Таратур - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул интензивно ја учи химната на Македонија

SportMedia - 13.01.2018

Покрај сите тактичко-технички подготовки на играчите, селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, во последните неколку денови започнал интензивно да ја учи македонската химна. Според пишувањето на единствениот спортски весник „Македонски спорт“ , ...

Ајде „Команданте!“ – Македонија верува во вас и навива за вас!

Спортклуб - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е ...

Раул ја учи македонската химна

Exclusive.mk - 13.01.2018

Во пресрет на вечерашниот прв натпревар на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска, селекторот Раул Гонзалес, започна и со учење на македонската химна. Освен што сакал да ги научи зборовите, Раул се интересирал и за ...

Талески ја откри пораката од Гонзалес: Бидете посигурни во завршницата!

Република - 14.01.2018

Еден од најважните голови во натпреварот секако беше оној на Филип Талески на неколку секунди пред полувремето. Тој откри каква порака добиле од шпанскиот стратег Раул Гонзалес на полувремето, но и според него неговиот погодок бил еден од најважните ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Ракометот повторно е главен, почнува 13. Европско првенство

МКД - 12.01.2018

Од денеска до 28. јануари Хрватска е домаќин на 13. ракометно Европско првенство, Македонија по петти пат е на континенталниот собир, селекцијата на Германија ќе го брани големиот трофеј. Ракометот повторно ќе биде во фокусот, македонските ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...