TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите ...

ТВ21 - 31.01.2023

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната панел дискусија „Северна Македонија како зелен енергетски ...

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата, го либерализиравме увозот на гас

Frontline

Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Бизнис Вести

Ковачевски: Во дадениот период работиме на намалување на цената на струја

CivilMedia

Опозицијата, но и некои експерти претпоставуваа дека ќе има енормно зоглемување, но со напорната работа на раководството на државните електрани го зголемивме прозводството и имаме намалување на цената на струјата, рече премиерот Димитар Ковачевски за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тој кажа дека намалувањето на цената е во првите два блока, каде што се најголемиот дел од домаќинствата, а благо поскапување има во третиот блок и поскапа струја во четвртиот блок. Тој информира дека за малите компании е намалена цената на електричната енергија за 20 проценти. -Во наредниот период претпоставувам и работиме да нема зголемување, напротив работиме да има намалување. Минатата година ЕСМ го зголеми производството за 20 проценти. Вчера видовме податок за произведени над 21 илјада мегават часови, што е најголемо производство во последните десет години, рече премиерот Ковачевски.

Centar

Ковачевски: Работиме на намалување на цената на струјата

Zoom

Работиме на намалување на цената на струјата, тврди премиерот

Локално

Centar Кумановски м. А1 On Макфакс Канал5 24Инфо Слободен Печат 4NEWS

Ковачевски: Со многу работа ги демантиравме тврдењата дека ќе има рестрикции

Бриф - 31.01.2023

Во време на енергетска криза најважно е да имаме стабилно и континуирано снабдување со електрична енергија, а граѓаните на Скопје, кој е единствен град со организирано парно греење да има топли радијатори, рече директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски на ...

Ковачевски: Го либерализиравме увозот на гас, во ЕСМ има наддавање

Centar

КОВАЧЕВСКИ: Само енергетските капацитети изградени во 2022 доволни за струја за цело Тетово, Охрид, Кратово, Крушево, Крива Паланка и Свети Николе

Пари

Ковачевски: Обновливите извори на енергија поставени во 2022 година може да ги задоволат потребите на шест градови

Centar

Ковачевски: Обновливите извори на енергија поставени во 2022 година може да ги задоволат потребите на шест градови

Бриф

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Centar

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Канал5

24 Вести Макфакс А1 On Бриф Точка Република 24Инфо Локално

Минатата година со ветрот и сонцето создадени рекордни 22% од електричната енергија во ЕУ

Радио МОФ - 31.01.2023

Ветерот и соларната енергија произведоа повеќе од електричната енергија на Европската Унија (ЕУ) отколку фосилните горива за прв пат минатата година, јавува Евроњуз . Обновливите извори на енергија беа одговорни за рекордна петтина – 22% oд ...

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Бизнис Вести

Индија: Термоелектраните на јаглен не престануваат со производство до 2030 година

Кумановски м.

Обновливите извори на енергија поставени во 2022 година може да ги задоволат потребите на шест градови, истакна Ковачевски

Frontline

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Опсервер

Произведени 21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања

Бриф

Влада: Произведени 21.229 MWh електрична енергија

Канал5

4NEWS ТВ21 Бизнис Вести

ЕСМ: Компанијата постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Макфакс - 30.01.2023

АД ЕСМ соопшти дека во текот на вчерашниот ден преку капацитетите со кои располага произвела 21.229 MWh електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во последните 10 години.

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Бизнис Вести

АД ЕСМ постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Курир

Вчера во електраните на ЕСМ произведени 21.229 мвч. струја, највисоко дневно производство во последните 10 години

Независен

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Скопје инфо

АД ЕСМ постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

Нетпрес

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

Сител

Опсервер Канал5 Битола Њуз Centar Точка Вечер Прес