TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставниот суд ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Дневник - 26.05.2016

Уставниот суд вчера ги поништи Одлуката за распуштање на Собранието на РМ од јануари 2016 и Одлуката за изменување на Одлуката за распуштање на Собранието на РМ од февруари 2016 година. Тој одлучуваше по барањето на пратеникот Талат Џафери од ДУИ, ...

Уставен одлучи: Се поништува одлуката на Собранието за самораспуштање

24 Вести - 25.05.2016

Без дискусија, сите деветмина судии се согласија да ја поништат одлуката за распушатње на Собранието, за одржување на предвремените парламентарни избори, кои беа закажани на 5 јуни. Со оваа одлука престанува да важи времената мерка изречена пред ...

Уставен ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 25.05.2016

Одлуката од февруари за распуштање на Собранието на 7-ми април е противуставна. Уставниот суд ја поништи во експресна процедура, заедно со претодната одлука, донесена во јануари, која се разликува единствено според датумот на важење.

Експресна одлука на Уставен, иницијативата на ДУИ за една недела, Петров чека со месеци

ТВ21 - 25.05.2016

Без дополнителна дебата и едногласно Уставниот суд ја поништи одлуката за распуштање на Собранието. Одлуката ќе стапи во сила веднаш откако ќе се објави во Службен весник. Уставниот суд оваа одлука ја донесе откако минатата недела ја прифати ...

Уставниот суд и официјално ја поништи одлуката за распуштање на собранието

Сител - 25.05.2016

Уставниот суд го поништи актот за распуштање на Собранието како тој воопшто да не бил донесен. На денешната седница уставните судии едногласно одлучија да ги укинат двете одлуки на законодавниот дом од јануари и фервуари годинава, откако минатата ...

Уставен ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Радио МОФ - 25.05.2016

Уставниот суд денеска едногласно ја поништи одлуката за распуштање на Соб ранието на Република Македонија, откако минатата седмица прифати да ја разгледа Иницијативата поднесена од ДУИ кога беше донесена и времена мерка за запирање на сите изборни ...

СДСМ - Уставниот суд потврди дека распуштањето на Собранието било неуставно

Утрински - 25.05.2016

СДСМ оцени дека денешното решение на Уставниот суд е потврда оти одлуката за распуштање на Собранието била неуставна и оти Судот ги носи своите одлуки под притисок. - Денешната одлука на Уставниот суд го потврдува хаосот во редовите на ВМРО-ДПМНЕ ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставниот суд

Канал5 - 25.05.2016

Одлуката на Уставниот суд на Република Македонија со која се поништуваат Одлуката за распуштање на Собранието на РМ од јануари 2016 и Одлуката за изменување на Одлуката за распуштање на Собранието на РМ од февруари 2016 година не е во насока на ...

Уставниот суд ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Утрински - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно донесе конечно решение да се поништи одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе постапка ...

Нема избори на 5 јуни а Парламентот ќе продолжи да работи - Уставниот суд ја поништи одлуката за распуштање на ...

Канал5 - 25.05.2016

Ова дефинитивно значи дека нема распуштено Собрание, ниту избори на 5 јуни, и запирање на сите активности за организирање на предвремените парламентарни избори. Уставниот суд ги потврди минатонеделните одлуки.

СДСМ: Се потврди дека одлуките на Уставниот суд ги пишува Груевски

+инфо - 25.05.2016

Аболицијата мора целосно да се поништи и ќе се поништи, како и дека секој што го прекршил законот ќе одговара, порачува СДСМ. Уште еднаш се покажа дека одлуките на Уставниот суд ги пишува Никола Груевски.

Уставен суд едногласно ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 25.05.2016

Уставниот суд ја поништи одлуката со која беше распуштено Собранието на Република Македонија. Судиите едногласно ја прифатија Иницијативата на ДУИ и одлучија дека актот со кој се изгласало распуштање на Собранието со одложено дејство е невалиден.

Уставниот пресуди: Избори на 5 јуни дефинитивно нема

Алсат-М - 25.05.2016

Уставните судии на денешната седница едногласно ги поништија двете одлуки за распуштање на Собранието донесени на 18 јануари и на 23 февруари оваа година, потврдија за „Мета“ од Уставниот суд.

Уставниот суд ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница ги поништи одлуките за распуштање на Собранието. Судиите едногласно ја донеле одлуката за поништување на одлуките за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18 јануари, а другата од 23 февруари ...

Уставниот суд и формално ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Сакам да кажам - 25.05.2016

Фото: СДК.МК Уставниот суд на денешната седница донесе одлука да се поништи одлуката со која беше распуштено Собранието на 7 април. При гласањето, сите девет уставни судии го прифатиле предлогот на пратеникот на ДУИ Талат Џафери, подносителот на ...

Уставниот суд едногласно ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

Капитал - 25.05.2016

Уставниот суд со едногласна одлука ги поништи двете одлуки за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18 јануари 2016 година, а другата од 23 февруари 2016 година. Како што информираат од Судот, одлуката е донесена по силниот ...

Поништена одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 25.05.2016

Уставниот суд донесе одлука да се поништи одлуката со која беше распуштено Собранието на 7 април. Сите девет судии едногласно го прифатија предлогот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Мината среда бвеше поведена постапка и беше изразено сомневање ...

Уставните судии едногласно ги поништија одлуките за распуштање на Собранието

Академик - 25.05.2016

Како што информираат од Уставниот суд, по силниот сомнеж за уставноста на одлуките на Собранието, кој го изразија уставните судии со поведувањето на постапката за оцена на уставноста, денеска тие едногласно ја донеле одлуката за поништување на ...

(ВИДЕО) Уставните судии заштитени како „бели мечки“: Потребен ли е Закон за Уставен суд?

Локално - 25.05.2016

Уставните судии не сносат никаква одговорност за донесените одлуки. Правниот систем во Македонија не познава Закон или друг акт за работењето на Уставниот Суд, освен Уставот и Деловникот со кој е пропишана процедурата, но не и одговорноста на ...

Уставен суд ќе ја соопшти конечната одлука за распуштањето на Собранието

Алсат-М - 25.05.2016

На денешната седница, Уставниот суд треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието е противуставно или не. Минатата среда Судот веќе изрази сомневање дека одлуката е неуставна и одлучи да поведе постапка.

Уставниот суд едногласно ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

Макфакс - 25.05.2016

Уставниот суд едногласно ги поништи во средата двете одлуки за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18-ти јануари 2016 година, а другата од 23-ти февруари 2016 година.

Уставниот суд пред конечна одлука за распуштањето на Собранието

Макфакс - 25.05.2016

Уставниот суд на седницата утрово треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието на Република Македонија е противуставно или не. Минатата среда судиите едногласно донесоа одлука со која што се запираат сите изборни ...

Уставен суд ќе ја соопшти конечната одлука за распуштањето на Собранието

А1 On - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието на Република Македонија е противуставно или не. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе ...

Поништена одлуката за распуштање на Собранието

ТВ21 - 25.05.2016

Уставниот Суд едногласно донесе одлука со која ја прифати иницијативата на ДУИ за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието. Конечната одлука дојде една недела по прифаќањето на истата иницијатива, со која што беа стопирани ...

Уставниот суд денеска ќе ја донесе конечната одлука за уставноста за распуштањето на Собранието

Академик - 25.05.2016

Собранието заседаваше уште истиот ден, среда, 18 мај, кога беа направени повеќе измени и дополнувања на закони, меѓу кои и на Изборниот законик, со што беа одложени изборите кои беа закажани за 5 јуни.

Уставниот суд ќе „пресече“ дали одложеното распуштање на Собранието е противуставно

Фактор - 25.05.2016

Уставниот суд денеска треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието е противуставно или не. Откако минатата недела Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието на ...

Уставниот суд пред конечна одлука

Телма - 25.05.2016

На денешната седница, Уставниот суд треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието е противуставно или не. Минатата среда Судот веќе изрази сомневање дека одлуката е неуставна и одлучи да поведе постапка.

СДСМ: Уставниот суд потврди дека распуштањето на Собранието било неуставно

Телма - 25.05.2016

СДСМ оцени дека денешното решение на Уставниот суд е потврда оти одлуката за распуштање на Собранието била неуставна и оти Судот ги носи своите одлуки под притисок. - Денешната одлука на Уставниот суд го потврдува хаосот во редовите на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставниот суд

Телеграф - 25.05.2016

Сметаме дека не е во насока на размислувањата на нашата партија и во насока на нашето дејствување, меѓутоа, Уставниот суд е институција што треба да биде почитувана во оваа држава и ние како таква ќе ја почитуваме, се вели во денешното соопштение од ...

Уставниот суд ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Канал5 - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно донесе конечно решение да се поништи одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе постапка ...

СДСМ: Уште еднаш се потврди, одлуките на Уставниот суд ги пишува Никола Груевски

ТВ21 - 25.05.2016

Уште еднаш се покажа дека одлуките на Уставниот суд ги пишува Никола Груевски. Се потврди и она што СДСМ цело време го говори, дека едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распуштање на Собранието со одложено дејство е неуставна, пишува во ...

Уставниот суд со конечна одлука: Избори на 5 јуни дефинитивно нема

Правдико - 25.05.2016

Уставните судии на денешната седница едногласно ги поништија двете одлуки за распуштање на Собранието донесени на 18 јануари и на 23 февруари оваа година, потврдија за „Мета“ од Уставниот суд.

Едногласна одлука: Уставниот суд ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

еМагазин - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница ги поништи одлуките за распуштање на Собранието. Судиите едногласно ја донеле одлуката за поништување на одлуките за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18 јануари, а другата од 23 февруари ...

Поништена одлуката за распуштање на Собранието

Тера - 25.05.2016

Уставниот суд донесе одлука да се поништи одлуката со која беше распуштено Собранието на 7 април. Сите девет судии едногласно го прифатија предлогот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Мината среда бвеше поведена постапка и беше изразено сомневање ...

Уставниот суд едногласно ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

Кајгана - 25.05.2016

Уставниот суд едногласно ги поништи двете одлуки за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18-ти јануари 2016 година, а другата од 23-ти февруари 2016 година. Образложението за поништувањето на одлуките донесени од страна на ...

Уставен суд ќе ја соопшти конечната одлука за распуштањето на Собранието

Канал5 - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието на Република Македонија е противуставно или не. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе ...

Уставниот суд ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

+инфо - 25.05.2016

Минатата среда Уставниот суд отвори постапка за испитување на уставноста на одлуките за распуштање на Собранието. Уставниот суд едногласно денеска и официјално ги поништи двете одлуки што ги донесе Собранието, а се однесуваат на неговото распуштање, ...

Уставниот суд треба да ја донесе конечната одлука за уставноста за распуштањето на Собранието

24 Вести - 25.05.2016

Уставниот суд денеска треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието е противуставно или не. Откако минатата недела Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието на ...

Одлуката на Уставниот суд го потврдува хаосот во редовите на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 25.05.2016

СДСМ оцени дека денешното решение на Уставниот суд е потврда оти одлуката за распуштање на Собранието била неуставна и оти Судот ги носи своите одлуки под притисок. – Денешната одлука на Уставниот суд го потврдува хаосот во редовите на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ - Ќе ја почитуваме одлуката на Уставниот суд

Утрински - 25.05.2016

Одлуката на Уставниот суд со која се поништуваат Одлуката за распуштање на Собранието од јануари 2016 и Одлуката за изменување на Одлуката за распуштање на Собранието од февруари 2016 година не е во насока на размислувањата на ВМРО-ДПМНЕ, но како ...

Уставниот суд едногласно ја поништи одлуката за распуштање на Собранието

Вест - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно донесе конечно решение да се поништи одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе постапка ...

СДСМ: Уште еднаш се потврди, одлуките на Уставниот суд ги пишува Никола Груевски

А1 On - 25.05.2016

„Уште еднаш се покажа дека одлуките на Уставниот суд ги пишува Никола Груевски. Се потврди и она што СДСМ цело време го говори, дека едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распуштање на Собранието со одложено дејство е неуставна.

Уставен суд: Поништена одлуката за распуштање на Собранието

24 Вести - 25.05.2016

Уставниот суд донесе одлука да се поништи одлуката со која беше распуштено Собранието на 7 април. Сите судии едногласно го прифатија предлогот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Минатата среда беше поведена постапка и беше изразено сомневање дека ...

Уставниот суд едногласно ги поништи одлуките за распуштање на Собранието

Точка - 25.05.2016

Уставниот суд едногласно ги поништи денеска двете одлуки за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18-ти јануари 2016 година, а другата од 23-ти февруари 2016 година. Образложението за поништувањето на одлуките донесени од ...

Уставен ќе ја соопшти конечната одлука за распуштањето на Собранието

Нетпрес - 25.05.2016

Уставниот суд на денешната седница треба да донесе конечна одлука дали одложеното распуштање на Собранието на Република Македонија е противуставно или не. На седницата пред една недела Судот изрази сомневање за одлуката и едногласно одлучи да поведе ...

Поништено е распуштањето на Собранието

Вечер Прес - 25.05.2016

Уставните судии во образложението велат дека имале силен сомнеж околу уставноста на двете одлуки за распуштање на Собранието. По минатонеделната одлука за времено запирање на мерката за распуштање, спикерот Вељаноски веднаш свика седница на која беа ...

Уставен „пресече“: Поништени одлуките за распуштање на Собранието

Нетпрес - 25.05.2016

Уставниот суд денес и официјално „пресече“ и донесе одлука за поништување на одлуките за распуштање на Собранието. Уставниот суд ги поништи двете одлуки за распуштање на Собранието на Република Македонија, едната од 18-ти јануари 2016 година, а ...