TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата на Петков утре ќе го добие мандатот за состав на влада

Р.С.Европа - 30.06.2022

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе ѝ го врачи мандатот за состав на нова влада на партијата Продолжуваме со промената (ПП) на доскорешниот премиер Кирил Петков. Процедурата за формирање влада почнува од ново, откако на кабинетот на Петков му ...

Најголемиот коалиционен партнер веќе не го сака Петков за премиер откако протера 70 руски дипломати

Сакам да кажам

Радев утре попладне ќе го врачи мандатот на партијата на Петков за состав на нова влада

360 степени

Петков: Преговорите со БСП за нова влада продолжуваат – Нинова условува со друг кандидат за премиер

360 степени

Нинова: Бугарската социјалистичка партија ги суспендира сите преговори со „Продолжуваме со промената“ поради протераните 70 руски дипломати

А1 On

Социјалистите му свртеа грб на Петков, ги прекинаа преговорите за нова влада

Независен

Преговори за влада во Бугарија: Се сретнаа досегашните коалициски партнери, но не објавија што договориле

360 степени

360 степени Република Алсат-М Слободен Печат Република MakPress Вечер Прес Макфакс

Петков на удар, чија е одлуката за протерување на руските дипломати од Бугарија

Слободен Печат - 30.06.2022

Одлуката за протерување на 70 руски дипломати од Бугарија предизвика бран обвинувања на сметка на премиерот во оставка Кирил Петков кој ја соопшти оваа одлука, со образложение дека се мешале во внатрешните работи на земјата и шпионирале.

Зошто Бугарија протера 70 руски дипломати?

Р.С.Европа

Бугарските социјалисти нема да подржат уште една влада на Петков

Нетпрес

Бугарските социјалисти поради протерувањето на руските дипломати нема да поддржат нова влада на Петков

МКД

Бугарските социјалисти му „откажаа љубов“ на Петков поради протераните руски дипломати

Канал5

Радев за протерувањето на руските дипломати: Се надевам Петков добро ја разгледа оваа одлука и по обем и по последици

360 степени

Повеќе од 520 руски дипломати се протерани од почетокот на војната

Независен

MTM Тера Мета MakPress +инфо Фактор Нетпрес Република

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Бизнис Вести - 29.06.2022

Конзуларната служба на руската Амбасада во Бугарија и Генералниот конзулат во Варна ја прекинаа својата работа. Исто така денеска и Генералниот конзулат во Русе ќе престане со работа и ќе биде затворен еден месец, јави дописникот на МИА од Софија.

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Слободен Печат

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Опсервер

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

А1 On

Затворени двата конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Фокус

Затворени конзулатите на Русија во Бугарија по протерувањето на 70 руски дипломати

Нова ТВ

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

MakPress

ТВ21 4NEWS Денешен Lider Во Центар CivilMedia Телма