TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2018

Репрезентациите на Исланд и Белорусија со победнички влез на 13. Европско првенство во ракомет во Хрватска. Исланѓаните, пред малку „Спаладиум арена“ во Сплит, ја добија скандинавската пресметка со Шведска со 26:24 додека Белорусите во Пореч ја ...

Комплетни резултати од првиот ден на ЕП во Хрватска

РК Металург - 12.01.2018

Денеска и официјално почна ЕП во Хрватска. Одиграни се четири средби, со кои е комплетирано првото коло во групите “А“ и “Б“ и на кои се постигнати воглавно очекувани резултати. Големата балканска пресметка убедливо ја доби селекцијата на Хрватска, ...

Франција минимално против Норвешка

Спортски - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство ЕП во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32:31.

Европското првенство почна со изненадување, Исланд ја победи Шведска

МКД - 12.01.2018

Стартуваа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство, Шведска која важеше за голем фаворит против Исланд немаше пријатен почеток, Белорусија ги запиша планираните бодови против Австрија.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

А1 On - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Изненадувачки старт на 13. ЕП: Шведска покорена од Исланд, Белорусија запиша први бодови против Австрија

Спортски - 12.01.2018

Означен е стартот на 13. европски ракометен шампионат во Хрватска. На самиот почеток се одиграа два меча, во кои Шведска на изненадување на многумина загуби од Исланд, додека Белорусија славеше во дуелот против Австрија.

Е дури сега тешко на Србите: Исланд ја изненади Шведска!

Sport 1 - 12.01.2018

Почна Европското првенство во Хрватска со изненадување на една од двете први средби. Исланд ја совлада Шведска и дополнително ја замрси и онака возбудливата група А. Исланд и Србија важеа за екипи од втор ешалон покрај Хрватска и Шведска, во групата ...

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Канал5 - 12.01.2018

Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...

Исланд со лекција за Шведска, стартна победа и за Белорусија

Дерби - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Исланд ја совлада Шведска со 26:24 и најдобар можен начин го започна настапот на Европското првенство во Хрватска. Исланѓаните имаа фуриозен старт и го решија победникот уште на полувреме кога водеа со 15:8, па Шведска ...

Густафсон ги „маѓепса“ Швеѓаните, изненадувањето на стартот го приреди Исланд

Gol.mk - 12.01.2018

Премиерата на Европското првенство во ракомет, донесе големо изненадување во „Спаладиум арената“ во Сплит, откако Исланд ја победи фаворизираната Шведска со 24-26 (8-15) во првиот натпревар од првото коло во А групата.

Белорусија ја совлада Австрија за стартна победа на ЕП во Хрватска

Gol.mk - 12.01.2018

Ракометарите на Белорусија со победа против Австрија од 27-26 (14-12) во Пореч го започнаа своето петто учество на европските шампионати. За ракометарите на Австрија шампионатот во Хрватска е нивни трети настап, по настапите во 2010 и 2014 година.

Почна ЕП: Исланд подобар од Шведска во феноменален меч (26-24)

Екипа - 12.01.2018

Со извонреден натпревар меѓу Исланд и Шведска во рамките на Групата А која се игра во Сплит, стартуваше Европското ракометно првенство во Хрватска. Во феноменален меч Исланд триумфираше против Швеѓаните со 26-24 благодарение на одличниот на голот ...

Исланѓаните ја изненадија Шведска на стартот од ЕП во Хрватска

Шеталиште - 12.01.2018

Првиот натпревар на ЕП беше изненадување. Исланд ја совлада Шведска с0 26-24 и ја доведе на праг на елиминација со оглед на тоа дека овие две репрезентации се во групата со Хрватска и Србија.

Исланд по фуриозното прво полувреме подобар од Шведска!

24 Ракомет - 12.01.2018

Во еден од двата премиерни натпревари од Европското првенство во Хрватска чиј старт беше закажан за 18 часот и 15 минути, на Исланд му беше доволни само едно полувреме да слави над Шведска со 24-26 (8-15).

Талевски: Словенија е голем предизвик...

Н.Македонија - 12.01.2018

Талевски: Словенија е голем предизвик Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат. Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на ...

Исланд ја изненади Шведска, победа на Белорусија

Слободен Печат - 12.01.2018

Почнаа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство. Селекцијата на Исланд ја изненади Шведска и славеше со 26-24, додека Белорусија беше подобра од Австрија ...

Почнува ракометното ЕП – Германија ја брани титулата, Хрватска го сонува европското злато

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Хрватска во наредните 16 дена ќе биде во фокусот на ракометна Европа. Европското ракометно првенство стартува денеска со дуелот во Сплит меѓу Исланд и Штедска (18.15 ч.

Тв Нова во Загреб на ЕП во ракомет

Телевизија Нова - 12.01.2018

Тв Нова секогаш е во центарот на светските случувања.Наша екипа се наоѓа во Загреб каде ќе ги следи настапите на македонската ракометна ...

Фаворити, ѕвезди и распоред: Сѐ што треба да знаете за ЕП во Хрватска 2018

Gol.mk - 12.01.2018

Најдобрите ракометни нации ќе се борат за златниот медал на Европското првенство (ЕП), кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Германија го брани трофејот освоен пред две години, но има уште неколку изразити фаворити за златниот медал.

Македонија на европските првенства – Кој блесна, а кој згасна од Мерано до Загреб

Екипа - 12.01.2018

Претстојното Европско првенство во Хрватска за македонската ракометна репрезентација ќе биде вкупно петто, четврто во серија. На европската сцена „црвено-жолтите“ дебитираа на ЕП 1998 што се играше во Мерано/Болцано во Италија.

Да ги потсетиме кои сме, кое ни е името и од каде доаѓаме...

Н.Македонија - 12.01.2018

Македонија петти пат ќе игра на ракометното ЕП, на кое ќе настојува со тимско срце да стигне до најдоброто во спортската историја. Спортот број еден во Македонија ја има моќта да ги сплотува луѓето.

Денеска стартува ракометното ЕП 2018 во Хрватска – Факти кои не сте ги знаеле (видео+фото)

Турлитава - 12.01.2018

Во четири градови во Хрватска од денеска па се до 28 јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, а меѓу нив и Македонија која ќе игра по 5-ти пат на ЕП.

Миркуловски: Хрватска буди убави спомени, Словенија ќе биде наш патоказ на ЕП

Gol.mk - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија веќе е во Загреб и ги чека настапите на Европското пренство (ЕП), а прв предизвик ќе биде селекцијата на Словенија, за која големиот борец во „црвено-жолтиот“ дрес, Филип Миркуловски, смета дека ќе биде патоказ за оваа ...

Талески: Словенците сакаат крв и играат „фајтерски“? Ќе одговориме со иста мера!

Gol.mk - 12.01.2018

Филип Талески одигра одлични два подготвителни меча со Македонија и ја има потполната доверба од селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, пред стартот на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во Хрватска.

ВИДЕО: Со воз до медал: Интересна најава на Словенците пред почетокот на ЕП

Спортклуб - 11.01.2018

Интересно видео пласираа Словенците пред почетокот на ЕП во Хрватска, кое започнува официјално од утре. Словенија ќе партиципира во групата Ц каде е уште и Македонија, заедно со Црна Гора и Словенија, а Словенците важат за еден од потенцијалните ...

Фудбалерите до 21 година испишаа историја на ЕП во Полска

ТВ21 - 11.01.2018

На овој терен ја подготвуваа тактиката, го коваа планот и ги избираа играчите, кои ќе ја претстават македонската фудбалска репрезентација до 21 година на Европското првенство во Полска. Иако беа поразени од Шпанија и Португалија, а три бода изгубија ...

Ракометната репрезентација пристигна во Загреб

Шеталиште - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија е веќе во Загреб,а денес и утре ќе ги финализира подготовките за стартниот натпревар со Словенија во сабота на 13. јануари во рамките од првото коло на ЕП во Хрватска.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

Република - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018...

Н.Македонија - 12.01.2018

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018 Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на ...

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб

РК Металург - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб, каде ќе ги игра натпреварите од групата “Ц“ во групната фаза на ЕП во Хрватска. Своите натпревари нашата репрезентација ќе ги игра во “Арена Загреб“, со капацитет од 15200 места.

Против Словенија го играме 60. меч, а ќе чекаме да се израдуваме на 20. победа

SportMedia - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација утрово замина за Хрватска, каде ќе биде дел од Европското првенство. Македонија е во група со Словенија, Германија и Црна Гора, а мечевите ќе ги игра во Загреб.

Македонските ракометари пристигнаа во Загреб на ЕП во Хрватска

Канал5 - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија рано утринава отпатува во Загреб, каде утре почнува Европското првенство во ракомет. Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на ...

ЕП - Хрватска 2018: Ракометната репрезентација на Македонија отпатува за Загреб

Сител - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија утрово отпатува за Загреб, каде од утре почнува 13.то Европско првенство. Нашата репрезентација повеќе од 20-тина дена се подготвуваше за петтиот настап на европските првенства.

Македонија во најсилен состав патува на ЕП...

Н.Македонија - 11.01.2018

Предводник на македонскиот состав е капитенот Кирил Лазаров а дебитанти на големата сцена се најмладиот репрезентативец, 20-годишниот Мартин Велковски и голманот Златко Даскалоски Македонската машка сениорска ракометна репрезентација во најсилен ...

Ракометарите заминаа за Загреб (ФОТО)

Република - 11.01.2018

Македонската репрезенатација во ракомет, предводена од Раул Гонзалез, рано утрово замина за Загреб, каде што во сабота 13 јануари ќе го одигра првиот натпревар од групата Б против селекцијата на Словенија.

Голужа смета дека Македонија ќе биде изненадувањето на првенството

Република - 11.01.2018

Поранешниот хрватски селектор, Славко Голужа очекува Македонија и Унгарија да бидат најголеми изненадувања на престојното Европско ракометно првенство, кое почнува во петок во Хрватска. За Голужа Франција не е фаворит број еден, како што сметаат ...

Швеѓани и Ислаѓани пристигнаа во Сплит: „Секој натпревар ќе биде тежок“

Sport M - 11.01.2018

Опуштени, но и малку уморни, исландските и шведските ракометари стигнаа во Сплит, каде што во Спаладиум арена ќе играат против Хрватска на Европското првенство во ракомет. „Очекуваме подобро време, него на Исланд и секако добар натпревар“, рече ...

Можно ли е чудо на ракометното ЕП со најдобриот тренер во светот?

Оff.net - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

Sport M - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

РАКОМЕТ Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

+инфо - 12.01.2018

За нас секако најинтересен ќе биде дуелот во Загреб каде македонските ракометари утре ќе играат против Словенија. Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворија 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска.

Ракометарите заминаа за Загреб (ФОТО)

Скопје инфо - 11.01.2018

Македонската репрезенатација во ракомет, предводена од Раул Гонзалез, рано утрово замина за Загреб, каде што во сабота 13 јануари ќе го одигра првиот натпревар од групата Б против селекцијата на Словенија.

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Локално - 12.01.2018

– Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...