TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прв закон за реорганизација на управата

Сител - 30.05.2024

Реорганизација на Владата и менување на бројот на министерства ќе биде првиот закон кој ќе биде ставен пред пратениците, вели новиот собраниски спикер, Африм Гаши во интервју за Радио Слободна Европа, кое ќе се емитува викендов.

Ќе се избегнат ли предвремени избори за градоначалници?

Р.С.Европа

ВИДЕОАНКЕТА| Им пречи ли на граѓаните што новиот спикер на Собранието, Африм Гаши, ја кажа заклетвата прво на албански?

Слободен Печат

Аднан Азизи на местото на Биљал Касами во Собранието

еМагазин

Како можевте да му честитате на вазалот Гаши, реагира Хасани кон претседателката на албанскиот парламент

МКД

Кој е Африм Гаши, кој е избран за претседател на Собранието

еМагазин

Кој е Африм Гаши – татко на три деца, обожува музика и има куќа во Скопје

Вечер Прес

МКД Антропол MTM Фактор еМагазин еМагазин MTM Република

📷 ЛАЖНА ВЕСТ Е ДЕКА СПИКЕРОТ ГАШИ СЕ СРЕТНАЛ СО ВЈОСА ОСМАНИ ВО ПРИШТИНА Фотографијата без македонското знаме е од ...

+инфо - 30.05.2024

Станува збор за ланска фотографија направена на 6 февруари 2023 година, кога Адрим Гаши во својство на лидер на Алтернатива се сретна со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи. И на таа средба, тој во ниедно својство не ја претставуваше ...

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

CivilMedia

Коњуфца му честиташе на Гаши, најавува продлабочување на соработката меѓу Косово и Македонија

Локално

И Османи му честиташе на Гаши: Албанците одиграа клучна улога во формирањето на С.Македонија

Локално

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

Нова ТВ

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

Frontline

НЕ СЕ ПЛАНИРААТ ПРЕДВРЕМЕНИ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ Пред да се формира Владата ќе се сменат неколку закони

+инфо - 30.05.2024

На првата седница што ќе ја закаже новиот претседател на Собранието Африм Гаши, уште пред да се формира Владата, ќе се најдат измени на закони со кои ќе се овозможи да се формираат нови министерства, да се трансформираат постоечки министерства, како ...

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Либертас

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Zoom

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Бриф

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Република

ГАШИ: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Денешен

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Нова ТВ

Слободен Печат Н.Македонија Курир Lider Press24 365 Пулс24 MakPress

АФРИМ ГАШИ ЌЕ ДОБИЕ ТУЖБА ОД ЛЕВИЦА Претседателот на Собранието нема да мине со претставка, порача Крмов

+инфо - 30.05.2024

Новото мнозинство има високи очекувања од „колега“ кој не зел збор во Собранието на Република Македонија, а тоа му било работа - додаде Крмов. Африм Гаши заедно со Мерита Коџаџику, нема да добијат од нас претставка, ќе добијат тужба! И тоа ќе му ...

„ЈАС НЕ ГО ИЗБРАВ ГАШИ ЗА СПИКЕР, ИСТО КАКО ШТО НЕ ГО ИЗБРАВ АПАСИЕВ ЗА СОРАБОТНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА И ДА ГИ ДОНЕСЕ ЗАЕВ И ЏАФЕРИ НА ВЛАСТ“: Владо Јовановски распали за лидерот на Левица

Фактор

(Видео) Крмов: Каде е волјата на македонскиот народ со изборот на Гаши за претседател на собранието

Антропол

Крмов: Африм Гаши од Левица ќе добие тужба, на Џафери му пуштивме 11 кривични, а ВМРО-ДПМНЕ нула

Слободен Печат

Крмов: Африм Гаши од Левица ќе добие тужба, на Џафери му пуштивме 11 кривични, а ВМРО-ДПМНЕ нула .

Либертас

(Видео) Крмов: Ќе поднесеме тужба против Африм Гаши

Антропол

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото ...

Фактор - 30.05.2024

Со низа критики за конститутивната седница на Собранието на Македонија се огласи и Светскиот Македонски Конгрес. „ Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за неприфатливо го оценува грубото кршење на Уставот и законите од четворица пратеници на ...

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Н.Македонија

Kонституиран новиот собраниски состав, Гаши нов спикер

Бизнис Вести

Имаме ново Собрание, Африм Гаши е новиот спикер

МКД

Конституиран новиот собраниски состав

Курир

Kонституиран новиот собраниски состав, Гаши нов спикер

Сител

Африм Гаши претседател на Собрание, конституиран новиот парламентарен состав

Frontline

24 Вести Канал5 Нетпрес Нова ТВ Press24 Денешен Пулс24