TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приватните специјализанти го продолжија штрајкот

Канал5 - 17.04.2024

Приватните специјализнати и денеска нема да вршат прегледи. Велат дека владата не го решила нивниот проблем, добиле ветување дека ќе се реши по изборите. Тие по средбата со владините претставници велат дека,Ниту владата ниту министерството не ...

Приватните специјализанти повеќе од осум месеци бараат да им се решат проблемите: „Не е само платата мала, немаме здравствено, ниту пак еднакви услови при вработување“

Факултети

Приватните специјализанти го продолжуваат генералниот штрајк во очекување на одговорот на Министерството – барања за зголемување на надоместот, здравствено осигурување и решавање на статусот

Lider

Приватните специјализанти вечер ќе соопштат дали ќе продолжат со генералниот штрајк

Бизнис Вести

Приватните специјализанти вечер ќе соопштат дали ќе продолжат со генералниот штрајк

Бриф

Приватните специјализанти вечер ќе соопштат дали ќе продолжат со генералниот штрајк

Курир

Приватните специјализанти вечер ќе соопштат дали ќе продолжат со генералниот штрајк

Во Центар

Zoom МКД Денешен Република Бизнис Вести Курир Канал5 Сител

Приватните специјализанти продолжуваат со штрајк, откако Владата одлучи нивниот статус да се решава по изборите

Радио МОФ - 17.04.2024

На вчерашната седница Владата донесе одлука статусот на приватните специјализанти да се решава по изборите, со предлог-законски решенија кои ќе ги предвидат нивните севкупни права и одговорности.

Приватните специјалисти штрајкуваат втор ден по ред барајќи зголемување на надоместокот и здравствено осигурување – ги негираат обвинувањата на министерот Демири за политички мотиви

Lider

Зголемување на платите од 26.000 на 44.000 денари!

Алсат-М

Приватните специјализанти го продолжија штрајкот - чекаат одлука од денешната владина седница

Сител

Приватните специјализанти гневни на министерот Демири зашто се обидел да ги исполитизира нивните барања

Слободен Печат

Втор ден штрајк на приватните специјализанти

Р.С.Европа

Продолжува протестот на приватните специјализанти

Телма

Фокус ТВ21 Во Центар Телма ТВ21 Алсат-М Lider Во Центар

Владата одлучи проблемот со специјализантите да го реши по изборите

МКД - 16.04.2024

Владата попладнево донесе одлука, согласно закон, а веднаш по изборите, да се подготват предлог законски решенија со кои ќе се предвидат севкупните права и одговорности на специјализантите по медицина по нивните дводневни протести.

Владата: Уште еден чекор кон унапредување на статусот на специјализантите, по изборите нивните права и обврски да се уредат со закон

Макфакс

Владата: Уште еден чекор кон унапредување на статусот на специјализантите, нивните права и обврски да се уредат со закон

Опсервер

Барањата на специјализантите ќе се решаваат по изборите

еМагазин

Владата донесе одлука за унапредување на статусот на специјализантите

Фактор

Владата со одлука статусот на специјализантите, нивните права и обврски да се уредат со закон

Телма

Барањата на специјализантите ќе се решаваат по изборите

ТВ21

Курир Нетпрес 4NEWS Точка А1 On +инфо Мета Бриф

Протестите на приватните специјализанти имаат политичка заднина – решение е можно по изборите, вели Демири

360 степени - 15.04.2024

„Сигурно ова не е генерирано од проста желба да го подобрат нивниот социјален статус, има и политичка позадина. Денеска во 14 часот имаме средба и сето ова ќе им го кажам и на нив независно од притисокот што може да го направат во јавноста.

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Макфакс

Демири бара трпение од приватните специјализанти, им ветува повисоки примања по изборите

Бизнис Вести

Демири до приватните специјализанти кои протестираат: Имајте трпение, повисоки примања ќе добиете по изборите

Курир

Трпение, повисоки примања по изборите, вети Демири на приватните специјализанти

ММС

Демири за специјализантите по изборите ќе го „одврзе кесето“ на буџетот, само нека не штрајкуваат

МКД

„СТРПЕТЕ СЕ ДО ИЗБОРИ, ПА ЌЕ ПОБАРАМ РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ“ Демири со врзани раце за барањата на приватните специјализанти

+инфо

Zoom Опсервер Сител Во Центар 24 Вести Фокус Нетпрес Слободен Печат

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Бизнис Вести - 15.04.2024

Специјализантите подолго време преку јавни настапи, протести и генерален штрајк, што го започнаа денеска, бараат да бидат исполнети нивните барања за регулирање на работниот статус, покачување на месечниот надоместок и здравствено осигурување за ...

Специјализантите штрајкуваат: Беа слушнати само во времето на министерот Филипче

Канал5

Штрајк на специјализантите: Венко Филипче последен министер што обезбеди плати за нив

Точка

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Рацин

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Centar

Штрајк на специјализантите: Венко Филипче последен министер што обезбеди плати за нив

Вести плус

ШТРАЈК НА СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ Венко Филипче, последен министер што обезбеди плати за нив

+инфо

МКД 24Инфо