TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Кореја ќе ја преиспита забраната за продажба на оружје на Украина

Слободен Печат - 20.06.2024

Јужнокорејската влада планира да ја преиспита забраната за испорака на смртоносно оружје за Украина. По потпишувањето на договорот за стратешко партнерство меѓу Русија и Северна Кореја, кој вклучува и воена помош една на друга во случај на агресија, ...

Северна Кореја ќе и испрати на Русија муниција колку цела Европа заедно во Украина

Слободен Печат

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Слободен Печат

Путин ја предупреди Јужна Кореја: Не и давајте оружје на Украина

ТВ21

(ВИДЕО) РУСИТЕ ПОНИЖЕНИ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Лавров и другите мораа да излезат од салата, направиле грешка

Фактор

Руските министри беа исфрлени од преговарачката сала во Пјонгјанг

Во Центар

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Фактор

Слободен Печат Алсат-М Точка Телма Скопје1 Deutsche Welle Вечер Прес Р.С.Европа

Северна Кореја тврди дека договорот за стратешко партнерство со Русија претставува воен сојуз

Во Центар - 20.06.2024

– Севернокорејските власти соопштија дека сеопфатниот договор за стратешко партнерство потпишан за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин е пакт сличен на воениот сојуз со Советскиот Сојуз од периодот на Студената војна.

Пјонгјанг го објави текстот на договорот меѓу Северна Кореја и Русија, загрижени Токио и Сеул

Нетпрес

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт за заедничка одбрана

360 степени

Северна Кореја и Русија си ветија заемна одбрана

Глас на Америка

Путин и Ким Џонг-ун договорија воен пакт

Либертас

Северна Кореја и Русија потпишаа договор за одбрана

Н.Македонија

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт, договорено е како ќе постапат доколку некој ги нападне

Макфакс

МКД Фокус Сакам да кажам ТВ21 А1 On 360 степени МКД Локално

Договорот Москва – Пјонгјанг наводно предвидува итна воена помош во случај на војна

Слободен Печат - 20.06.2024

Новиот договор помеѓу Русија и Северна Кореја бара од двете земји да ги искористат сите расположливи средства за давање итна воена помош во случај на војна, објавија денеска севернокорејските државни медиуми.

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош

Канал5

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва-Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

365

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Рацин

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Телма

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

MakPress

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Бизнис Вести - 20.06.2024

– Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката со која и се забранува директно да испрати оружје за Украина, изјави денеска советникот на јужнокорејскиот претседател, Чанг Хо-џин. Неговата изјава уследи по потпишувањето на договорот за одбрана помеѓу ...

По договорот меѓу Путин и Ким Џонг-ун, Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката на неиспраќање оружје на земји во конфликт (Украина)

365

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Пулс24

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Во Центар

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Канал5

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

MakPress

Северна Кореја и Русија: Лимузина, сервис за чај и „биста“ меѓу подароците што Путин и Ким ги разменија

Скопје1 - 20.06.2024

Лимузина од руско производство, сет за чај и уметнички дела се меѓу подароците што ги разменија претседателите на Русија и Северна Кореја, Владимир Путин и Ким Џонг Ун. Северна Кореја му приреди раскошно добредојде на Путин, што ја означи неговата ...

Путин му подари на Ким луксузен автомобил, кама и сет за чај, за возврат доби уметнички дела со неговиот лик

360 степени

ОВА Е ЅВЕРОТ НА ПУТИН ОД 245.000 ДОЛАРИ КОЈ МУ ГО ПОКЛОНИ НА КИМ! Ултра луксузен автомобил отпорен на куршуми и бомби

Денар

Путин му подари на Ким луксузен „аурус“ и сервис за чај, за возврат „добил убави подароци“

Вечер Прес

Кога Владимир Путин дава гас: Го возеше Ким Џонг Ун во лимузината што му ја даде

4NEWS

(Видео) Путин на Ким му подари луксузна руска лимузина

Макфакс

Путин на Ким му подари ,,Аурус!” – Погледнете ја моќната лимузина што севернокорејскиот лидер ја доби на подарок: Тие дури отидоа да се прошетаат (фото)

Во Центар

Опсервер Скопје1 +инфо Точка Н.Македонија Локално Кајгана Пулс24

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Нетпрес - 20.06.2024

Новиот одбранбен договор на Русија со Северна Кореја покажува зголемена усогласеност меѓу авторитарните сили и ја нагласува важноста на демократиите да претставуваат обединет фронт, тврдше во средата генералниот секретар на Сверноатлантскиот воен ...

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Точка

Столтенберг: Авторитарните сили се обединуваат, НАТО мора да остане обединет

Кумановски м.

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

Фокус

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

CivilMedia

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

МКД

СТОЛТЕНБЕРГ: Авторитарните сили се повеќе се здружуваат и се поддржуваат на начин каков што не сме виделе досега

Денешен

Слободен Печат Канал5 Zoom MakPress

Москва: Украина никогаш нема да влезе во НАТО

МКД - 19.06.2024

Украина никогаш нема да се придружи ан Северноатлантската алијанса, кажа заменик министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков. Фото: ЕПА Тој со ова ја искоментира изјавата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека условот за ...

РЈАБКОВ: Украина нема никогаш да стане членка на НАТО, алијансата предводена од САД не треба да ги повторува грешките од минатото

Денешен

Путин и Ким Џонг-Ун потпишаа пакт: Се договориле како ќе постапат доколку некој ги нападне

Скопје1 - 19.06.2024

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги подобри трговските и безбедносните врски со земјата и ќе ја поддржи во односите со САД.

Русија и Северна Кореја ветија дека ќе си помагаат доколку биде нападната една од нив

Во Центар

НАТО ќе го зајакне партнерството со Австралија, Нов Зеланд, Јапонија и Јужна Кореја за да ѝ се спротивстави на Кина

Сакам да кажам

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

А1 On

Путин во Северна Кореја за прв пат по 24 години, започнаа разговорите со Ким Џонг-ун

Макфакс

Ким Џонг-Ун даде целосна поддршка на руската инвазија врз Украина

ТВ21

Путин во Северна Кореја за прв пат по 24 години, започнаа разговорите со Ким Џонг-ун

Опсервер

MTM Макфакс Опсервер MTM Кајгана Точка Фокус Точка

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Либертас - 19.06.2024

Помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека договорот за партнерство меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг.

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Zoom

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

365

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Рацин

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Слободен Печат

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг

Локално

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Пулс24

Канал5 24Инфо MakPress

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Макфакс - 19.06.2024

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз се „целосно лажни“. „Практично се што прави (Западот) е, на еден или друг начин, насочено против нас (Русија).

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Опсервер

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Точка

Путин до Ким: Русија се бори против децениската наметната американска империјалистичка политика

Фокус - 19.06.2024

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги подобри трговските и безбедносните врски со земјата и ќе ја поддржи во односите со САД.

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Бизнис Вести

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Слободен Печат

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Либертас

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

24Инфо

„СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ ХЕГЕМОНИСТИЧКАТА ПОЛИТИКА НА САД“ Путин му се заблагодари на Ким за поддршката

+инфо

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Локално

Н.Македонија Канал5 365 MakPress Lider Денешен

Блинкен: Кинеската поддршка на војната на Русија во Украина мора да престане

МКД - 18.06.2024

Кинеската поддршка на руската одбранбена индустрија ја продолжува војната во Украина и мора да престане, кажа американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Фото: ЕПА „Поддршката од Кина ѝ овозможи на Русија да ја одржи својата одбранбена ...

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Независен - 19.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од проширување на соработката меѓу западната воена алијанса и партнерите во Индо-пацифичкиот регион, во однос на посетата на Северна Кореја на рускиот претседател Владимир Путин, јави ...

Столтенберг ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Слободен Печат

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Бизнис Вести

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Рацин

ПО СРЕДБАТА ПУТИН-КИМ: Столтенберг ја истакна важноста на соработката меѓу НАТО и партнерските држави од Индо-пацификот

Денешен

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Канал5

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

MakPress

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Бизнис Вести - 19.06.2024

Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на неговите разговори со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Пјонгјанг рече дека двете земји ќе потпишат, како што рече, „фундаментален“ документ кој ќе го означи текот на односите меѓу Москва и ...

Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Слободен Печат

Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Н.Македонија

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Рацин

ПУТИН ГО ПОКАНИ КИМ ВО МОСКВА: Русија и Северна Кореја ќе потпишат договор кој ќе ја формира основата на односите на државите

Денешен

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

MakPress