TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Војската на Јордан од воздух фрли пакети со помош во Газа

Слободен Печат - 26.02.2024

Кралските јордански воздухопловни сили извршија четири воздушни надлетувања над Газа и притоа исфрлија поголеми количини пакети со помош, храна и залихи среде тековната војна меѓу Израел и Хамас.

(ФОТО) Израелската војска тврди дека открила тунел што ги поврзува северот и југот на Газа

Слободен Печат

Хјуман рајтс воч: Израел ги изгладнува Палестинците, ја блокира испораката на помош за Газа

Макфакс

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Макфакс

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

ВИДЕО| Поранешен разузнавач: Населението од Газа треба да биде депортирано во Ирска

Нетпрес

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел би можел да ја одложи, но сигурно ќе ја изврши операцијата во Рафах

Слободен Печат

Р.С.Европа Слободен Печат Кумановски м. MakPress Centar Либертас Канал5 Во Центар

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа - 26.02.2024

Израелската војска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле цели на Хезболах „длабоко во Либан“ во понеделникот, додека либанските власти соопштија дека целите биле погодени во близина на североисточниот град Баалбек.

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Точка

24Инфо

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Либертас

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Макфакс

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Опсервер

Алсат-М Точка МКД Локално Centar Рацин Zoom Пулс24

ИДФ со нов напад врз позиции на Хамас во Либан, палестинскиот премиер поднесе оставка

Телма - 26.02.2024

Владата на палестинскиот премиер Мохамад Штајех поднесе оставка. „Одлуката следува по серијата настани поврзани со агресијата, геноцидот и сиромаштијата во регионот“, соопштија од кабинетот што управува со делови од окупираниот Западен Брег.

Новата палестинска Влада можно е да биде формирана до крајот на неделата, нов премиер веројатно ќе биде Мохамед Мустафа

24 Вести

Палестинскиот премиер поднесе оставка

А1 On

Кој е Мохамед Штајех: Оставка на палестинскиот премиер поради незадоволството од моменталната ситуација

Фактор

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

360 степени

Палестинската влада поднесе оставка.

CivilMedia

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

Слободен Печат

Бизнис Вести Курир Република Н.Македонија +инфо Р.С.Европа Канал5 Нетпрес

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир - 26.02.2024

Израел е под притисок од својот главен сојузник САД наскоро да се согласи на прекин на огнот. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пред ...

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално

Слободен Печат Локално MakPress Курир Скопје1 Нетпрес Deutsche Welle Локално

Конфликтот во Газа пред Советот на ОН за човекови права

Глас на Америка - 26.02.2024

Во услови на влошување на условите во Газа, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го обнови својот повик за хуманитарен прекин на огнот во палестинската енклава. Тој, исто така, повикува на безусловно ослободување на сите заложници киднапирани ...

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

А1 On

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

Либертас

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас

Нетанјаху: Плановите на ИДФ за операцијата Рафа ќе бидат поднесени во кабинетот на одобрување следната недела

Телма

Синот на Нетанјаху си седи во луксузен стан во САД за да избегне регрутација

Република

Нетанјаху се противи на едностраното формирање на палестинска држава

Пулс24

Денешен Рацин 4NEWS 24Инфо Слободен Печат Канал5 Канал5 MakPress

Неколку часа пред нападот на Хамас стотици терористи активирале израелски СИМ- картички

Нетпрес - 26.02.2024

Околу полноќ пред нападот на Хамас на 7 октомври, израелските разузнавачки службеници забележале дека стотици терористички оперативци во Појасот Газа ги активирале израелските СИМ-картички во нивните телефони.

Израел ќе ги зголеми нападите врз Хезболах дури и ако има привремено примирје во Газа

Нетпрес

Деца во Газа бараат храна за своите семејства, нема доволно хуманитарна помош

Мета

Престрелки на Израел и Хамас во Газа додека се зголемуваат напорите за примирје

Р.С.Европа

Израелците ја потврдија смртта на уште еден нивен војник

А1 On

Израел разговара за следните чекори во разговорите за примирје

Р.С.Европа

Паралелно со преговорите за примирје продолжуваат борбите меѓу Израелците и Хамас

А1 On

Либертас А1 On Zoom Канал5 Телма 24Инфо Слободен Печат Zoom

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Независен - 26.02.2024

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека доставувањето помош за децата во блокираниот Појас Газа е прашање на живот и смрт. „Обезбедувањето помош на децата во Газа е прашање на живот и смрт“, се наведува во објавата на УНИЦЕФ на ...

Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Курир

ВИДЕО | УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Слободен Печат

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress