TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Музејот на азбуката „ограден“ со зелено – се реновира за време на празник, има проблеми со имотот

ТВ21 - 20.11.2019

Ноемвриските празници се ближат, а Музејот на албанската азбука е “завиткан“ со оваа зелена ограда. На деновите кога се празнува албанската азбука, музејот од внатре е разрушен. Се поставува струја, нови плочки, а се менува и надворешната фасада.

Во Битола отворен почесен конзулат на Република Албанија

Сител - 20.11.2019

Битола, градот на конзулите доби уште еден почесен конзулат. Денеска на Широк Сокак свечено беше отворен почесниот конзулат на Албанија во Битола, а за почесен конзул е назначен Имер Селмани.

НОВ ПРАВИЛНИК: Oсновците на екскурзиите ќе го посетуваат Музејот на албанската азбука во Битола

Слободен Печат - 20.11.2019

Ова денеска го соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми на свечената академија по повод Денот на Албанската азбука во Битола. По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов ...

Албанија отвори почесен конзулат во Битола каде се ставија темелите на современото албанско писмо

Сакам да кажам - 20.11.2019

За Албанците, Битола е многу значајна како град, како историја, затоа што тука пред 111 години преродбениците ги ставија темелите на модерната албанска азбука, изјави новиот почесен конзул на Република Албанија во Битола, Имер Селмани.

Имер Селмани именуван за почесен конзул на Албанија

Макфакс - 20.11.2019

Во Битола е отворен почесен конзулат на Република Албанија, а за почесен конзул е именуван Имер Селмани. „Денес, во градот кој што е претпознатлив по конзуларните претставништва, го имаме 10-тиот почесен активен конзул на Република Албанија, ...

Во Битола отворен Почесен конзулат на Република Албанија

Слободен Печат - 20.11.2019

Почесниот конзулат на Република Албанија во Република Македонија за прв пат се отвора во Битола, во градот каде пред 111 години беше унифицирана албанската азбука, истакна Селмани. = Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, ...

Ахмети на отворањето на конзулатот на Албанија во Битола

Тера - 20.11.2019

Денеска во центарот на Битола свечено беше отворен почесниот конзулат на Република Албанија. Како што веќе објавивме почесен конзул е Имер Селмани. На свеченоста од името на Владата беше вицепремиерот Бујар Османи и министерот за образование Арбер ...

Во Битола отворен Почесен конзулат на Република Албанија

24Инфо - 20.11.2019

Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, почесни конзули, владини министри и градоначалниците од пелагонискиот регион, во Битола отворен е Почесен конзулат на Република Албанија, а функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер ...

Во Битола отворен Почесен конзулат на Албанија, Имер Селмани е почесен конзул

МКД - 20.11.2019

Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, почесни конзули, владини министри и градоначалниците од пелагонискиот регион, во Битола отворен е Почесен конзулат на Република Албанија, а функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер ...

Битола доби почесен конзулат на Република Албанија: Али Ахмети го отвори конзулатот

Република - 20.11.2019

Денеска во центарот на Битола свечено беше отворен почесниот конзулат на Република Албанија. Почесен конзул е Имер Селмани. На свеченоста од името на Владата беше вицепремиерот Бујар Османи и министерот за образование Арбер Адеми.

Во Битола отворен Почесен конзулат на Република Албанија

Нетпрес - 20.11.2019

Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, почесни конзули, владини министри и градоначалниците од пелагонискиот регион, во Битола отворен е Почесен конзулат на Република Албанија, а функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер ...

Во Битола отворен Почесен конзулат на Република Албанија

Опсервер - 20.11.2019

Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, почесни конзули, владини министри и градоначалниците од пелагонискиот регион, во Битола отворен е Почесен конзулат на Република Албанија, а функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер ...

Отворен почесен конзулат на Албанија во Битола

Н.Македонија - 20.11.2019

Денеска во Битола со свечена церемонија е отворен почесниот конзулат на Албанија. За прв почесен конзул на Алабнија во Битола е именуван екс министерот за здравство Имер Селмани. Кознулатот е отворен во присуство на албанскиот амбасадор, лидерот на ...

Во Битола отворен Почесен конзулат на Р.Албанија

Тера - 20.11.2019

Денеска во Битола свечено беше отворен почесниот конзулат на Република Албанија.Функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер Селмани.На свеченоста од името на Владата беше вицепремиерот Бујар Османи и министерот за образование Арбер Адеми.

Со свечена церемонија отворен Почеснен конзулат на Република Албанија во Битола

MakPress - 20.11.2019

Со свечена церемонија и во присуство на албанскиот амбасадор, почесни конзули, владини министри и градоначалниците од пелагонискиот регион, во Битола отворен е Почесен конзулат на Република Албанија, а функцијата почесен конзул ќе ја врши Имер ...

Имер Селмани именуван за почесен конзул на Албанија

24Инфо - 20.11.2019

Во Битола е отворен почесен конзулат на Република Албанија, а за почесен конзул е именуван Имер Селмани. „Денес, во градот кој е претпознатлив по конзуларните претставништва, го имаме 10-тиот почесен активен конзул на Република Албанија, господинот ...

Имер Селмани стана почесен конзул на Албанија

PressingTV - 20.11.2019

Денеска во центарот на Битола свечено беше отворен почесниот конзулат на Република Албанија.За почесен конзул е именуван Имер Селмани. На свеченоста од името на Владата беше вицепремиерот Бујар Османи и министерот за образование Арбер Адеми.

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Сител - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Вечер Прес - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

4NEWS - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Либертас - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Музејот на азбуката „ограден“ со зелено – се реновира за време на празник, има проблеми со имотот

4NEWS - 20.11.2019

Ноемвриските празници се ближат, а Музејот на албанската азбука е “завиткан“ со оваа зелена ограда. На деновите кога се празнува албанската азбука, музејот од внатре е разрушен. Се поставува струја, нови плочки, а се менува и надворешната фасада.