TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на Вреди денеска на состанок за составување на новата влада

МКД - 16.05.2024

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје денеска ќе се одржи состанок на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата Вреди за формирање на новата влада. На денешниот прв состанок треба да се дефинираат динамиката и методологијата на работа и ...

Во Белата палата денеска прва средба на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ за новата влада

Слободен Печат

Меџити: Уставните измени се приоритет, со ВМРО-ДПМНЕ ќе бараме меѓународни гаранции

360 степени

Европски ориентирана влада: Вреди формираше преговарачка работна група за коалициски разговори со ВМРО-ДПМНЕ – Уставните измени ќе бидат врвен приоритет, но ќе се бараат гаранции дека нема да има дополнителни услови, вели Меџити

Lider

ВМРО-ДПМНЕ чека лидерите од Вреди да се искоординираат, па да почнат преговорите

МКД

Вреди ја сака позицијата претседател на Собрание – уставните измени услов за заедничко владеење со ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21

На Мицкоски и со Вреди и без Вреди – изборниот резултат вреди!

Вечер Прес

Р.С.Европа Сител Н.Македонија Република Слободен Печат 365 Пулс24 Фактор

Прва средба на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Влен”за новата Влада

Скопје1 - 16.05.2024

Денеска во 14 часот, во Белата палата, седиштето на ВМРО- ДПМНЕ, работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Влен”, ќе одржат прва средба за договор за формирање на новата Влада. Досега на лидерската средба се договорени општите начела на соработка ...

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН на прва средба

Локално

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Влен не се состанаа, комуникацијата продолжува

24 Вести

Дали новата влада ќе стартува и со нови ресори?

Deutsche Welle

Екипирани работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Влен” за преговорите за новата влада

Бриф

Европскиот фронт смета дека ВМРО, СДСМ и ВЛЕН се обидуваат да им украдат двајца пратеници

Алсат-М

Различните политички платформи нема да бидат пречка за составување влада: „Ако порано од ВМРО-ДПМНЕ викаа дека нема да има уставни измени под бугарски диктат, сега би можело да има под македонски диктат“

Локално

CivilMedia Frontline А1 On 365 Press24 24 Вести Пулс24 Zoom

Меџити: Уставните измени остануваат приоритет, со меѓународната заедница ќе работиме за нови гаранции

Н.Македонија - 15.05.2024

Членовите на работната група која ќе ги води преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на парламентарно мнозинство се веќе номинирани, соопшти лидерот на Демократското движење Изет Меџити. – Веќе се номинирани членови од сите политички субјекти во ...

Меџити: Работиме интензивно на составување на новата влада

Телма

Меџити: Уставните измени ни се приоритет

Press24

Меџити: Уставните измени остануваат приоритет, но со меѓународната заедница ќе работиме да добиеме нови гаранции

Локално

Меџити: Уставните измени остануваат приоритет, но со меѓународната заедница ќе работиме да добиеме нови гаранции

Либертас

Меџити го пофали Мицкоски: „И покрај тоа што доби 58 пратеници дојде во штабот на „Вреди“ – тоа е добар почеток“

Слободен Печат

Меџити: Уставните измени остануваат приоритет, но со меѓународната заедница ќе работиме да добиеме нови гаранции

Zoom

МКД Фокус Република 24Инфо Либертас Во Центар +инфо

Трајанов: ВМРО-ДПМНЕ без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници

24 Вести - 14.05.2024

ВМРО ДПМНЕ без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници, изјави во вечерашното издание на емисијата Аргумент+, претседателот на Демократски Сојуз, Павле Трајанов. Тој не сакаше да прецизира кои се тие пратеници, но посочи дека се ...

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 63 – 64 пратеници

МКД

Силно парламентарно мнозинство: Претседателот на Демократскиот сојуз предвидува дека коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63-64 пратеници и без Вреди – нема да постои партија со политички потенцијал да уценува, вели Трајанов

Lider

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63 или 64 пратеници и без „Вреди“, вели Трајанов

ММС

ТРАЈАНОВ: ВМРО-ДПМНЕ и без ВЛЕН има обезбедено 63-64 пратеници

Денешен

ВМРО-ДПМНЕ без коалицијата ВЛЕН има 63-64 пратеници, вели Трајанов

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ и без коалицијата Влен има 63/64 пратеници, смета Трајанов

Нетпрес

+инфо Фактор Бриф Курир Локално Press24 365 Република