TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите не се подготвени за фракционерско дејствување

Р.С.Европа - 14.03.2018

Македонското општество и политичките партии не се подготвени да дозволат фракционерско дејствување внатре во партиите, уверуваат аналитичарите. Додаваат дека тоа е добро за демократијата, но дека нема да се случи додека партиите не се ...

Реформистите бараат официјализирање на фракција во ВМРО–ДПМНЕ, имаат и пратеници на нивна страна

МКД - 12.03.2018

Треба да се официјализира фракционерството во партијата. Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски треба да си остане на ветувањето дека ќе го усогласи статутот со статутите на сестринските партии од Европската народна партија, во кои ова ...

Се бара официјализирање на фракција во ВМРО – ДПМНЕ

Телма - 12.03.2018

ФРОДЕМ и Иницијативата за реформи во ВМРО ДПМНЕ од денеска ќе настапуваат заеднички, како фракција на ВМРО ДПМНЕ. Бараат од актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, да го официјализира фракционерството, односно, да си остане на ветувањето дека ќе ...

(Видео) Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Макфакс - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на дејствување е, како што велат, да ѝ се помогне на партијата да стане вистинска и реална ...

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција: Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ТВ21 - 12.03.2018

Љупчо Алексовски од ФРОДЕМ побара дебата за поднесените амандмани за Законот за употреба на јазиците. Вели дека нема да дозволи ДУИ и СДСМ да го девалвираат Собранието, бидејќи како што тврди, пратениците имаат право да дебатираат околу амандманите.

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи ќе дејствуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 12.03.2018

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформа на ВМРО-ДПМНЕ донеле одлука од денеска заедно да настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Велат нивна цел била да и помогнат на партијата да стане вистинска, а не фиктивна опозиција и да ја вратат ...

ФРОДЕМ и Реформатори ќе се обединат во една фракција, ќе дозволи ли Мицкоски?

Фактор - 12.03.2018

Дел од групата „Рефоматори“ и „ФРОДЕМ“ најавија дека ќе ја формираат првата фракција која ќе делува во рамки на ВМРО-ДПМНЕ, односно ќе водат сопствена политика иако треба да ги доближат заедничките партиски ставови.

Повик до Мицковски за официјализирање на фракција

CivilMedia - 12.03.2018

Граѓанското здружение ФРОДЕМ и членови на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ од денеска официјално настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. „Причина повеќе за јавно дејствување како фракција е фактот дека ова наметнато раководство ...

Членови во ВМРО-ДПМНЕ формираа фракција, бараат оставки од пратениците доколку се изгласа Законот за јазици

Фокус - 12.03.2018

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција во партијата. Како што велат, нивната цел е да и помогнат на партијата да ја врати препознатливоста како партија на македонско национално и граѓанско единство.

ВИДЕО: ФРОДЕМ и дел од реформаторите формираат фракција во ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне на партијата да стане вистинска и реална ...

Се појави фракција во ВМРО – ДПМНЕ

iPortal - 12.03.2018

ФРОДЕМ и Внатрешната иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција во партијата. Како што велат, нивната цел е да и помогнат на партијата да ја врати препознатливоста како партија на македонско национално и граѓанско единство.

И официјално: Формирана првата фракција во ВМРО-ДПМНЕ, поддршка даваат и актуелни пратеници

Слободен Печат - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ, јави Макафакс. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне на партијата да стане ...

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат прва фракција во партијата

Точка - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Целта на ваквиот начин на делување е, како што велат, да ѝ се помогне на партијата да стане вистинска и реална ...

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција

Мета - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска и реална опозиција, со свои конкретни ...

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција

Локално - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска и реална опозиција, со свои конкретни ...

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција

Либертас - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска и реална опозиција, со свои конкретни ...

Се ситни ВМРО-ДПМНЕ: Незадоволни членови формираа фракција

Sky - 12.03.2018

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат, така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска и реална опозиција, со свои конкретни ...