TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извештајот од Фридом хаус и колку чини слободата?

Frontline - 01.03.2024

Пишува: МИЛУТИН РИСТЕСКИ Колку чини слободата? Нѐ прашуваше Роберто Беличанец пред повеќе од 7 години обидувајќи се во очај да ја разбуди желбата за слобода кај мнозинството од нас. Она исто мнозинство што одлучува кој ќе биде власт во Македонија.

Македонија останува делумно слободна земја според „Фридом хаус“

Радио МОФ

„Фридом хаус“: Македонија останува делумно слободна земја

Телма

Македонија останува делумно слободна земја, во групата со Украина: Индекс на „Фридом хаус“

еМагазин

„Фридом Хаус“: Македонија е делумно слободна држава

Сител - 29.02.2024

Делумно слободна држава е Македонија согласно извештајот на невладината „Фридом Хаус“ (анг. Freedom House), во кој мапира податоци од вкупно 210 земји во светот. Годинава сме бодирани со еден поен помалку од лани.

С Македонија оценета за делумно слободна земја во 2023 година според извештајот на „Фридом хаус“

360 степени

Фридом Хаус: Македонија делумно слободна земја, во друштво со Албанија, Србија, Косово, Албанија и БиХ

Мета

Карпи од Фридом Хаус за Северна Македонија: Граѓаните се гневни, сакаат посилна заштита на граѓанските слободи

Глас на Америка - 29.02.2024

Александра Карпи, експертка на Фридом Хаус од Вашингтон, кој го покрива Балканот, во интервју за српската редакција на Гласот на Америка се осврнува за состојбата во Северна Македонија. „Знам дека таму сè уште остануваат многу големи надежи, особено ...

Фридом хаус: Србија бележи најголем пад на слободите во Европа

Бриф

Фридом хаус: Србија бележи најголем пад на слободите во Европа

MakPress

Фридом Хаус: Војните и изборните манипулации ги поткопуваат слободите ширум светот

Р.С.Европа - 29.02.2024

Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји во друштво со Албанија, Косово, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Унгарија, Украина и Молдавија, се вели во новиот извештај на Фридом Хаус.

Северна Македонија во извештајот на Фридом Хаус за 2023 година бележи скок од еден поен, и понатаму останува во категоријата делумно слободни земји

CivilMedia

Фридом Хаус: Политичките права и граѓанските слободи се намалени во 52 земји

Centar - 29.02.2024

Демократијата се соочи со остри, широко распространети удари ширум светот во 2023 година со насилство и манипулации кои нарушија низа избори, соопшти во четвртокот Фридом Хаус. Во својот годишен извештај, продемократската група за застапување и ...

Фридом Хаус: Демократијата ширум светот претрпе значителни неуспеси во 2023 година

Либертас

Фридом Хаус: Демократијата ширум светот претрпе значителни неуспеси во 2023 година

Нова ТВ

Фридом Хаус: Демократијата ширум светот претрпе значителни неуспеси во 2023 година

MakPress

Фридом Хаус: Вооружените конфликти го направиле светот помалку безбеден и помалку демократски

Глас на Америка - 29.02.2024

Глобалната слобода натамошно се влошила 18-та година по ред во 2023 година, тврди невладината Фридом Хаус во својот штотуку објавен годишен извештај. Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји во друштво со Албанија, Косово, ...

Индекс на Фридом хаус: Македонија делумно слободна земја

МКД

Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

Либертас

ФРИДОМ ХАУС: Македонија во делумно слободни земји во друштво со Украина, Молдавија, Албанија, Косово, БиХ…

Денешен

Македонија останува во категоријата „делумно слободни земји“ во извештајот на „Фридом хаус“

Н.Македонија

Македонија останува делумно слободна земја според „Фридом хаус“

А1 On

„Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

Frontline

Република Press24 ТВ21 4NEWS CivilMedia Независен Локално Фактор

МАКЕДОНИЈА Е ДЕЛУМНО СЛОБОДНА ЗЕМЈА Во друштво сме со Албанија, Косово, Унгарија, Украина…

+инфо - 29.02.2024

Најголем пад за последниве десет години од државите во регионот имаат Србија која бележи пад за 21 поен, како и Босна и Херцеговина со намалување на 10 поени. Глобалната слобода продолжи да се влошува и во 2023 година, што е тренд кој трае 18 години ...

Фридом Хаус: Македонија е делумно слободна земја

Фокус

Фридом Хаус: Македонија е делумно слободна земја

Курир

„Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

Рацин

„Фридом хаус“: Северна Македонија останува делумно слободнa земјa

Алсат-М

„Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

Факултети

Фридом Хаус: Македонија е делумно слободна земја

Слободен Печат