TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посебен режим: келнерка на „Октоберфест“ ја открива вистината

Женски магазин - 24.09.2018

Завидна километража деновиве ќе набилда 25-годишната Ангела Хупер, една од келнерките на актуелното издание на „Октоберфест“. Вели дека добро се подготвила за настанот кој го посетуваат туристи од целиот свет.

Почна Октоберфест

Кајгана - 24.09.2018

Околу 6 милиони посетители се очекуваат да го посетат најпознатиот фестивал на пивото во Минхен. Октоберфест ќе трае до 7 октомври, а најмалку 7.5 литри пиво ќе бидат испиени на настанот, пишува BBC.

За келнерките на „Октоберфест“ нема одмор

Факултети - 24.09.2018

Од саботата Ангела Хопер секој ден им носи по неколку стотици литри пиво на посетителите на „Октоберфест“. До крајот на фестивалот ќе оствари завидна километража. - Кога почнував, никој не веруваше во мене.

Арнолд Шварценегер со семјеството на „Октоберфест“

Стандард - 23.09.2018

Арнолд Шварценегер уживаше во „Октоберфест“, додека беше на одмор во Минхен. „Терминаторот“ беше придружуван од својот син Патрик и неговата девојка Хедер Милиган додека со задоволство пиеше од кригли во еден од шаторите на германскиот пивски ...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

А1 On - 23.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

Салихамиџиќ: Само „радлер“ за фудбалеритe на Баерн за време на Октоберфест

TopSport - 23.09.2018

Спортскиот директор на Баерн Минхен, Хасан Салихамиџиќ е презадоволен откако неговиот клуб стигна до 2:0 победа на гости кај Шалке во Гелзенкирхен со што Баварците имаат четири победи на стартот на Бундеслигата.

Дали сте за Октоберфест? Секако!

Либертас - 22.09.2018

Денеска во Минхен беше отворен 185. Октоберфест. Покрај специјално за настанот формираните служби за одржување на хигиената и астрономско високите цени на пивоот, фестивалот го одликуваат и строгите безбедносни прописи, пишува Дојче веле .

Почна 185. „Октоберфест“: Кригла пиво од еден литар и до 11,5 евра

Нова ТВ - 22.09.2018

Со точење на првата кригла пиво е означен почетокот на 185. издание на „Октоберфест“, најголемиот и најпознатиот фестивал на пиво во светот. Честа да ја наточи ја имаше градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер и беше наменета за Маркус Зедер, ...

Почнува Октоберфест: Една кригла пиво чини дури 11,1 евро

Сител - 22.09.2018

Со традиционалната парада на работниците кои ги поставуваат шаторите и со свечено отворање на првото буре со пиво кое го прави градоначалникот на Минхен, денеска почнува 185. Октоберфест, можеби и најпознатиот пивски фестивал во светот. До 7.

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

А1 On - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Макфакс - 22.09.2018

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во Германија. Тој го отвори најголемиот народен фестивал на светот со традиционалното точење пиво од првото буре.

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Нетпрес - 22.09.2018

Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци – се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22 септември и ќе трае до 7 октомври, јави ДПА.

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

+инфо - 23.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

Литар пиво и до 11 евра – во Минхен стартуваше 185. Октоберфест

Таратур - 23.09.2018

Почетокот на 185-тото издание на најпознатиот фестивал на пивото, „Октоберфест“, беше позначен со точење на првата кригла пиво. Честа да ја наточи првата кригла со пиво ја имаше градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер и беше наменета за Маркус ...

Почнува Октоберфест: Една кригла пиво чини дури 11,1 евро

Студенти - 22.09.2018

Со традиционалната парада на работниците кои ги поставуваат шаторите и со свечено отворање на првото буре со пиво кое го прави градоначалникот на Минхен, денеска почнува 185. Октоберфест, можеби и најпознатиот пивски фестивал во светот. До 7.

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Н.Македонија - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Локално - 23.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

(Фото) Во Минхен почна 185-тиот Октоберфест

1tv - 22.09.2018

Во Минхен почнува 185-тиот фестивал на пивото Октоберфест. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест”

Вечер - 23.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Вечер - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Денешен - 23.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Либертас - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Либертас - 24.09.2018

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн Минхен, бидејќи нивниот тренер Нико Ковач ги предупреди да го избегнуваат овој настан.

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Алфа - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Почнува „Октоберфест“, годинава кригла пиво 11,5 евра

Независен - 22.09.2018

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатиот фестивал на пивото Октоберфест, јави ДПА. Традиционално, почетокот на настанот е во 12 часот по локално време, кога градоначалникот Дитер Рајтер ја отвора тапата од првото буре со пиво.

Почна Октоберфест во Минхен

+инфо - 22.09.2018

Пет часа пред почетокот на фестивалот, денеска стотици обожаватели на пивото и на празнувањето почнаа да се собираат на местото на настанот, облечени во традиционални баварски кожени панталони или носии. Во Минхен денеска почнува 185.