TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ветингот ќе ги чека изборите

+инфо - 19.11.2019

Целосен ветинг во судството беше изборно ветување на СДСМ, но потоа се пишмани со образложение дека од ЕУ не добиле виза бидејќи ќе немало доволно судии и обвинители. Ветингот би се реализирал по изборите и првичните размислувања се со него да бидат ...

Ветингот не е процес од денес до утре

Deutsche Welle - 19.11.2019

Проверката на судиите и обвинителите (ветинг) е добар, но долготраен и обемен процес кој може да трае повеќе години. Што во меѓувреме? Ветингот е корисен процес, но тој може да трае неколку години, а нам ни треба кредибилно и независно судството и ...

Ветување ветинг во судството пред секои избори

Р.С.Европа - 19.11.2019

Пред изборите во 2016 година, па повторно сега, СДСМ го споменува ветингот во судството како ветување. Според аналитичарите, тој процес не само што е возможен, туку е и неопходен. „Ќе има правда за сите.

ЕУ бара ветинг за судиите и во Македонија

Алсат-М - 18.11.2019

Ветингот како метода веќе е прифатлив од страна на институциите на Европската Унија за да обезбеди професионалци во судството и обвинителството. Според еврокомесарката за правда Вера Јурова, која беше дел од Самитот на министрите за правда кој се ...

Изборен законик, Дескоска: Очекуваме сугестии на полето на медиумите

Алсат-М - 18.11.2019

Инаку, продолжуваат преговорите за евентуалната измена на Изборниот законик и усвојување на препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Министерката за правда Рената Дескоска потврди дека во делот на медиумите има претставници само од ЗНМ.

И Европа бара прочистување меѓу судиите

Фокус - 18.11.2019

Сакаме да видиме секторот правосудство да биде пополнет со професионалци кои ќе уживаат доверба, за кои нема да има сомнежи за нивниот интегиртет, за нивната прифесионалност, па ветингот може да биде еден од инструментите којшто може тоа да го ...

Ветингот по изборите – ќе се испитуваат судиите и нивните влијателни групи

ТВ21 - 18.11.2019

За големиот број судски предмети кои поради низа причини застаруваат, Министерката за правда Рената Дескоска прстот го впери во судството, најави дека по изборите ќе се спроведе ветинг и конечно да се врати довербата кај судиите.

Ветинг за судии ќе подразбира испитување и на адвокатско-судско-бизнис врски

Телма - 18.11.2019

Спроведување и продолжување со реформите за да се врати довербата во судството, но и старт на идејата за ветинг на судиите, тоа било разговарано на средбата меѓу министерката Рената Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова во очи на ...

ОЈО вели класифицирани документи нашле кај Ременска таа порачува „на сите ќе ве боли главата“

Алфа - 18.11.2019

Влада, Кабинет на Претседателот,Разузнавање, Воено разузнавање, МВР, АНБ, ОТА, МНР, Дирекција за безбедност на класифицирани информации, ова се институциите кои имаат документи и информации строго доверливо и државна тајна.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Фокус - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

24Инфо - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Костадинов: Неопходен е ветинг во судството, а ДКСК да започне проверка на имотот на судиите и обвинителите веднаш

Centar - 18.11.2019

Одговори на новинарски прашања, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ – интегрален текст: П1: Цело време зборувате дека ќе има одговорност, но гледаме дека за сите предмети што се од претходната власт во Обвинителството, како сепак да имаат доверба ...

Дескоска за класифицираните документи кај Ременски: Прашајте во МВР

+инфо - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова, разговарале за старт на идејата за ветинг на судиите

Скопје1 - 18.11.2019

Спроведување и продолжување со реформите за да се врати довербата во судството, но и старт на идејата за ветинг на судиите, тоа било разговарано на средбата меѓу министерката Рената Дескоска и еврокомесарката за правда Вера Јурова во очи на ...

Дескоска: Ако нема квалитет законот за ЈО подобро да не се носи

Алсат-М - 18.11.2019

Не е најдена согласност на соодветни решенија за законот за јавно обвинителство, рече министерката за правда Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со постапката за измени во законот за ЈО.

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Алсат-М - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката од ...

Дескоска: Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии

Локално - 18.11.2019

Не ме загрижува бавниот факт на пополнување на места во судството. Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, рече министерката за правда, Рената Дескоска. „Постојат бројни земји кои може да се следат за ветингот, тоа значи не ...

Дескоска: Во ветингот ќе се испитува и влијанието на групи над судиите

Фактор - 18.11.2019

Министерката за правда, Рената Десковска, по средбата со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава, рече дека Македонија како држава не даде ...

Дескоска: Недобивањето датум за преговори не ги запре реформите

Press24 - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска на средба со Јурукова: Недобивањето датум, не го запре процесот на реформи

Фокус - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето на датум не ги стопираше рефромите

Република - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Тоа што не добивме датум за преговори, не значи дека реформите застанаа

Слободен Печат - 18.11.2019

Дескоска потенцираше дека сепак, таквата одлука не го стопираше процесот на реформи, кој пред се се одвива поради интересот на граѓаните. Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова ...

Дескоска: Процесот на реформи се одвива поради интересот на граѓаните

iPortal - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Локално - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Опсервер - 18.11.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

24Инфо - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска на средба со Јурова: Недобивањето датум за преговори не го запре процесот на реформи

МКД - 18.11.2019

Реформските процеси во земјава беа тема на разговорите на министерката за правда Рената Дескоска со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова. Дескоска, како што соопшти Министерството за правда, на средбата изразила ...

Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан ...

Макфакс - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на којашто се разговараше за реформските процеси коишто се одвиваат во нашата држава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Канал5 - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

CivilMedia - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори не го запре процесот на реформи

Сител - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска на средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова

MakPress - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

А1 On - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан ...

Точка - 18.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, се сретна со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера Јурова, со којашто разговараше за реформските процеси што се одвиваат во нашата држава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Либертас - 18.11.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

ДЕСКОСКА СО ЈУРОВА: Ние не запревме со реформи, а ЕУ да си ја преиспита одлуката за датум

Денешен - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Работа на Уставниот суд е да цени уставност на Закон, а не казнената политика

iPortal - 18.11.2019

Не ме загрижува бавниот факт на пополнување на места во судството. Подобро е да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, рече министерката за правда, Рената Дескоска. „Постојат бројни земји кои може да се следат за ветингот, тоа значи не ...

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Република - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката од ...

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на Министерството за правда

Press24 - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда. Ова го рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката ...

Дескоска: Ако нема согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро да не се носи

Нова ТВ - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако не постои согласност за квалитетен закон за ЈО, тој подобро да не се носи

Слободен Печат - 18.11.2019

Мислам дека сите сме согласни, истакна Дескоска, дека сите што се експертска јавност и оние коишто се залагаат за градење на соодветен правен систем дека законот за јавно обвинителство не треба да го гледаме само како заокружена обврска, туку таа ...

Дескоска: Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

А1 On - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

А1 On - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО подобро е да не се носи

Press24 - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

+инфо - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Ако нема согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи, вели Дескоска

МКД - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Опсервер - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Курир - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска за класифицираните документи кај Ременски: Прашајте во МВР

Курир - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

24Инфо - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.