TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Западот пресече: Предложен план од 8 точки за решавање на ситуацијата на Косово

Канал5 - 02.06.2023

Северот на Косово и Метохија е тензичен последните неколку дена, а тензични се и односите меѓу Приштина и меѓународната заедница. Деескалацијата на оваа ситуација беше тема вчера во Кишињев на Самитот на Европската економска заедница, кога на иста ...

Борел на „Твитер“: Нови избори на Косово и формирање ЗСО

Телма

Борел за Косово: Нови избори, учество на Србите и формирање на ЗСО

МКД

Борел побара нови избори во општините на северот на Косово

Бизнис Вести

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косово подготвено за нови избори на северот; протестите продолжуваат; ЕУ го зголемува притисокот

CivilMedia

Борел повика на одржување нови локални избори на северот на Косово

Кумановски м.

Борел со три услови до Приштина: Нови избори, учество на Србите и ЗСО, без тоа ќе има последици по нашите односи

24Инфо

Канал5 Слободен Печат Опсервер Сител 24Инфо Денешен Во Центар Антропол

Рама оптимист дека ќе бидат исполнети барањата поставени од ЕУ и од Косово и од Србија

Независен - 02.06.2023

Албанскиот премиер Еди Рама им се заблагодари на францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, за покажаното инсистирање и посветеност да седнат претседателката на Косово ...

Вучиќ и неговата косовска колешка се сретнаа во Молдавија: ЕУ бара нови локални избори и формирање на ЗСО

360 степени

Шолц и Макрон бараат одржување нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

Претседателката на Косово: Подготвени сме да одржиме нови избори на северот на Косово

Канал5

Вучиќ по средбата со Макрон и Шолц: Тежок разговор за ескалацијата на наслството на Косово

Канал5

Париз и Берлин повикаа на нови избори на северот на Косово со учество на Срби

360 степени

Косово подготвено да одржи нови избори на северот, вели Османи

Нетпрес

Телма Точка 4NEWS Бизнис Вести Локално Слободен Печат Локално Фактор

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Либертас - 02.06.2023

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата што настана на северот на земјата, Министерството ги ...

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Слободен Печат

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Бизнис Вести

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Курир

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Фокус

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Опсервер

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Сител

Република Во Центар 24Инфо Канал5 Денешен Frontline Lider Н.Македонија

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го призна Косово, зошто да не му подадам рака

А1 On - 01.06.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека имал краток и фер разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, затоа што, како што истакна, „зошто да не му подадеме рака на човек кој не ја признава независноста на Косово“.

(ВИДЕО) ЗАРЕМ ДА НЕ СЕ РАКУВАМ СО НЕКОЈ ШТО НЕ ГО ПРИЗНАВА КОСОВО? Вучиќ зборувал со Зеленски во Молдавија

+инфо

Вучиќ: Му се заблагодарив на Макрон за поддршката и изразив загриженост за Косово

Фокус

Вучиќ: Му се заблагодарив на Макрон за поддршката и изразив загриженост за Косово

Нетпрес

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

Фактор

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?“

Макфакс

Вучиќ разговараше со Зеленски: „Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?“

Точка

Press24 МКД 24Инфо Република PressingTV Centar Скопје1

Вучиќ им вети на европските лидери дека ќе работи на деескалација на Косово

Р.С.Европа - 01.06.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави на 1 јуни дека Белград ќе направи се за да ја деескалира ситуацијата во Косово, Оваа информација е објавена на официјалниот профил на Вучиќ на социјалната платформа Инстаграм.

„ПРИПАДНИЦИТЕ НА КФОР ДА НЕ ГИ ЧЕПКАТЕ!“ Вучиќ ги советува Србите на Косово како да протестираат

+инфо

Борел за состојбата на Косово: Насилството мора да се осуди, а сторителите да се изведат пред лицето на правдата

А1 On

На самитот на ЕУ ќе се разговара и за Косово каде што и денеска има собирања

Р.С.Европа

Ситуацијата во Косово е многу комплицирана, рече Вучиќ пред Самитот на Европската политичка заедница

Макфакс

Вучиќ денеска во Кишињев, планирана средба со Шолц, Макрон и Борел

Слободен Печат

Борел: Насилството на Косово мора да биде осудено, ќе продолжиме со разговорите

Локално

Кумановски м. Скопје1 MTM 24Инфо Канал5 Точка Алсат-М Н.Македонија

Вучиќ и косовската претседателка Османи избегнуваа и да се погледнат на самитот во Молдавија

Канал5 - 01.06.2023

И српскиот претседател Александар Вучиќ и косовската претседателка Вјоса Османи денеска во Молдавија тврдеа дека нивните земји работат на деескалација на кризата во северно Косово. При пристигнувањето во Молдавија, на состанокот на Европската ...

Вјоса Османи: На Србија не ѝ е местото меѓу европските народи

360 степени

Вјоса Османи: Србија нема место меѓу европските народи

Фокус

Вјоса Османи ја повика Србија да престане со обидите да го „дестабилизира“ Косово

Слободен Печат

Османи: Сојузниците да извршат притисок врз Србија да го запре насилството

Локално

Вјоса Османи: На Србија не ѝ е местото меѓу европските народи

Макфакс

Османи: Србија нема место меѓу европските народи

Курир

24Инфо Алсат-М 4NEWS Lider Нетпрес Точка

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Опсервер - 01.06.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Молдавија изјави дека делегацијата од Приштина не сакала да има средба со српската делегација на самитот на европската политичка заедница и дека тоа не е одобрено од другите лидери.

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Бриф

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Frontline

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Либертас

Александар Вучиќ: “Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни“

Во Центар

Вучиќ: Приштинската не сакаше да има средба со српската делегација на самитот на ЕПЗ

Слободен Печат

Вучиќ: Приштинската делегација не сакаше средба со српската, работите стануваат се појасни

Република

MakPress