TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венгер: Баерн лаже, на Румениге му се јавив само од пристојност

Екипа - 09.11.2019

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер категорично ги отфрли приказните за неговите преговори за преземање на Баерн Минхен. Тој раскажува сосема поинаква приказна од онаа што беше пласирана во германскиот „Билд“ околу тоа кој кого побарал и ...

Бербатов даде прогноза со точен резултат на натпреварите во Премиер лигата

Дерби - 09.11.2019

Вчера започна 12. коло во Премиер лигата и тоа со средбата меѓу Норич и Вотфорд која им припадна на гостите со 2-0, но пред нас денес и утре се уште многу интересни средби меѓу кои и дерби пресметките Лестер-Арсенал и Ливерпул-Манчестер Сити.

Мурињо бил на преговори во Минхен

TopSport - 09.11.2019

Челниците на Баерн Минхен ја завршиле првата рунда на преговори со Жозе Мурињо, кој е еден од кандидатите за нов тренер на најтрофејниот германски клуб. Мурињо бил заинтересиран за работата во Минхен но под негови услови.

Баерн има резервна опција доколку им пропаднат преговорите со Венгер, Алегри и Мурињо

СуперСпорт - 09.11.2019

Баерн Минхен во текот на минатата недела се раздели со тренерот Нико Ковач, откако доживеаа дебакл од Ајнтрахт Франкфурт со 1-5. Во претходните денови се поврзуваат многу тренери со тренерското столче во Минхен, а наводно најблиску беше Арсен ...

Ако Пелегрини добие отказ, Нико Ковач ќе го преземе Вест Хем

Локално - 09.11.2019

Вест Хем би можел да го смени тренерот Мануел Пелегрини, доколку денеска тимот загуби од Барнли во натпреварот од англиската фудбалска Премиер лига. Ако се случи тоа и Пелегрини биде разрешен, главен фаворит за преземање на „чеканите“ ќе биде ...

Контакт со Баерн, Венгер донесе конечна одлука!

Sport M - 09.11.2019

Арсен Венгер ја донесе конечната одлука по прашањето за клупата на Баерн Минхен. Според последните извештаи на францускиот гигант „Беин спорт“, поранешниот тренер на Арсенал конечно ја отфрли идејата за преземање од Баерн.

Нико Ковач веќе доби нова понуда?

Sport M - 09.11.2019

Никој Ковач изгледа дека не трага долго време во потрага по нов ангажман откако беше отпуштен во Баерн. Под водство на Ковач, Баерн ги освои сите три трофеи во Германија минатата сезона, но бројните притисоци и убедливиот пораз на Ајнтрахт (5-1) ...

Ван Бомел е резервна опција за Баерн

SportMedia - 09.11.2019

Поранешниот фудбалер на Баерн Минхен и актуелен тренер на ПСВ, Марк Ван Бомел е резервна тренерска опција за бундеслигашот доколку пропаднат преговорите со Арсен Венгер, Жозе Мурињо и Масимилијано Алегри кои се главни фаворити за клупата.

Пеп Гвардиола непристојно се однесуваше на прес конференцијата и одби да даде конкретен одговор на провокативно прашање ...

Дерби - 09.11.2019

Јавноста во Англија сите очи ќе ги има вперено во неделниот дерби натпревар помеѓу Ливерпул и Манчестер Сити кој иако е рана фаза на првенството може да биде клучен во битката за титулата.

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Мега дерби во незгоден момент за Баерн

SportMedia - 09.11.2019

„Класикер“ секогаш е спектакуларен натпревар кога се работи за германскиот фудбал, иако Борусија од Дортмунд во последно време поминува како боса по трње кога ќе се симне на југот на Германија. Двете екипи влегуваат во 101.

Капело: Клоп направи магија, за Гвардиола фудбалот е како театар

Опсервер - 09.11.2019

Италијанскиот фудбалски стручњак, Фабио Капело, во пресрет на утрешното супер-дерби од Премиерлигата помеѓу Ливерпул и Манчестер сити, направи споредба на нивните тренери. – Според мене, Клоп во Ливерпул направи нешто магично, атмосферата во тимот е ...

Сити му го „лапна“ местото“ на Јунајтед во ривалитетот со Ливерпул

Спортманија - 09.11.2019

Подгответе се за ново дерби на релација Ливерпул Манчестер, но не за вечното дерби меѓу „црвените“ и „црвените ѓаволи“ Во Англија има интересен пресврт на релација Ливерпул и Манчестер, а во последните неколку години во преден план е ривалитетот ...

Капело: Клоп направи нешто магично, фудбалот на Гвардиола е како да сте во…

Дерби - 09.11.2019

Фабио Капело имаше можност да поразговара со Пеп Гвардиола по крајот на дуелот меѓу Аталанта и Манчестер Сити во Лигата на шампионите, бидејќи беше специјален гостин во студиото на „Скај“, од кое испрати и една интересна порака откако го заврши ...

Клоп го опиша најтешкиот момент од доаѓањето во Ливерпул

Спортски - 09.11.2019

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го откри најтешкиот момент за него откако пристигна на Островот. На прес-конференцијата пред дербито со Манчестер Сити, кое се игра во недела од 17:30 часот, Клоп вели дека најтешко му паднала трагедијата на ...

Венгер: Идната недела на разговори со Баерн

Спортски - 09.11.2019

Баварците се во интензивна потрага за нов тренер откако Нико Ковач заработи отказ. Жозе Мурињо долго се поврзуваше како прв фаворит за испразнетото место, во игра беше и Тухел, но медиумите во Германија најголеми шанси му даваат на поранешниот ...

Гвардиола: Ливерпул, веројатно најдобриот тим на светот

Sport M - 09.11.2019

Пеп Гвардиола го опиша Ливерпул како „веројатно најдобар тим моментално во светот“ пред дербито во неделата. Во недела „црвените“ ќе бидат домаќини на Манчестер Сити на „Енфилд Роуд“, во предизвик за кој се очекува да биде исклучително интересен.

Венгер ги нарекол Баерн лажговци

TopSport - 09.11.2019

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, решително ги негирал тврдењата на менаџментот на Баерн Минхен дека преговарале околу неговиот ангажман. „Билд“ во четвртокот објави дека Венгер го контактирал претседателот на Управниот одбор на Баерн, ...

Јирген Клоп за „најтешкиот“ или најтажен момент откако пристигна во Ливерпул

Спортклуб - 09.11.2019

Овој викенд се игра големото дерби во Премиерлигата, меѓу двата претенденти за титулата, Ливерпул и Манчестер Сити, на Енфилд. Пред самиот меч, тренерот на Ливерпул потенцираше како ќе го постави тимот за дербито, а на повеќето прашања, имаше и ...

Венгер одлучно тврди: Баерн и Билд ја лажат јавноста!

Спортклуб - 09.11.2019

Некогашниот тренер на Арсенал, одлучно ги негираше гласините дека управата на Баерн Миннхен не го контактирала за работа во клубот. Билд како и секогаш заштитнички кон Баерн Минхен, во четвртокот пишуваше дека Венгер прв го контактирал клубот и ...

Венгер ја раскажа својата страна на приказната, вели дека Румениге прв се јавил и порача: Следната недела ќе преговарам ...

24Фудбал - 09.11.2019

По гласините дека Арсен Венгер добил корпа од Берн Минхен, Французинот се огласи со демант и порача дека следната недела ќе се сретне со раководството на клубот од Алианц Арена. Шампионот на Германија е во потрага на наследник на Нико Ковач и ...

Венгер призна: Баерн Минхен ме бара за тренер

Sport 1 - 08.11.2019

Арсен Венгер во изјава за „БеинСпортс“ призна дека имал контакт со Баерн Минхен и дека се закажани разговори во текот на идната недела. Искусниот Французин ги потврди шпекулациите низ европските медиуми дека навистина имал првични разговори со ...

Венгер обелодени каков договор постигнал со Румениге: Ова е вистинската приказна! (Видео)

Дерби - 08.11.2019

Германските медиуми во изминативе два дена излегоа со интересна сторија поврзана со Арсен Венгер, со која и соопштија на јавноста дека Французинот сам му се понудил на Карл Хајнц Румениге преку телефонскиот разговор за преземање на Баерн Минхен.

Клоп го најави дербито: За мене Гвардиола е најдобар тренер во светот

СуперСпорт - 08.11.2019

Овој викенд, поточно утре од 17.30 часот, Ливерпул на свој терен го пречекува Манчестер Сити во меч во кој според многу мислења ќе се реши Премиер лигата. Евентуалниот триумф на Редсите ќе ги однесе на големи 9 бодови предност, меѓутоа место за ...

Манчестер Сити се плашат од нов напад во Ливерпул, полицијата уверува на ред и мир

SportMedia - 08.11.2019

Полицијата на Мерсисајд работи подеднакво и со Ливерпул и со Манчестер Сити за да обезбеди нормални услови за големото неделно дерби на „Енфилд“ меѓу овие два тима. Заислените полициски утврдувања доаѓаат откако Сити побара уверување дека нема да се ...

Клоп откри кој му бил најтешкиот момент откако е во Ливерпул

Дерби - 08.11.2019

Јирген Клоп се подготвува за многу важната пресметка на неговиот Ливерпул и Манчестер Сити, а во своето последно соочување со медиумите, проговорил и за најтешкиот момент кој го доживеал како менаџер на „црвените“.

Летаат комплименти во Англија: Гвардиола е најдобар, Ливерпул е најсилен

Спортклуб - 08.11.2019

На два дена пред најголемото дерби во Премиер лигата во моментов, исклучително чудна е атмосферата во редовите на единствените кандидати за шампионската титула. Навикнати сме од минатото да слушаме провокации пред вакви важни дуели, шампион во тоа ...

Мурињо би се преселил во Баерн Минхен, но само под еден услов

СуперСпорт - 08.11.2019

Баерн Минхен неодамна остана без тренерот, Нико Ковач, па раководството на клубот сега е во постојана потрага по негова замена. Во јавноста се појавија неколкуимиња како можни наследници на хрватскиот стратег, а некои од нив јавно ја отфрлија ...

Изгледа е готово: Мурињо ќе биде нов тренер на Баерн!

Спортклуб - 08.11.2019

Раководството на Баерн го избрало Жозе Мурињо за нов тренер на тимот и се очекува само да се договорат деталите за Португалецот официјално да биде потпишан. Првите рунда преговори е завршена и во моментов раководството на баварскиот гигант е на ...

Мурињо би можел во Баерн, но под еден услов

Sport M - 08.11.2019

Баерн Минхен и натаму е без тренер откако му врачи отказ на Нико Ковач. Неколку имиња се спомнуваа во изминатиот период, но повеќето од нив ги одбија понудите. Сега во игра е и Жозе Мурињо.

Мурињо и Баерн одржале прва рунда преговори, „специјалниот“ поставил услов

24Фудбал - 08.11.2019

Газета дело Спорт пренесува дека Жозе Мурињо имал средба со Баерн Минхен за тренерското столче на Алинац Арена, Португалецот како еден од условите побарал договор до 2022 година. Одржана прва рунда преговори помеѓу Жозе Мурињо и Баерн Минхен, ова го ...

Прв состанок во Минхен: Мурињо им ги кажал своите барања на Баварците

Sport 1 - 08.11.2019

Раководството на Баерн Минхен имало први преговори со Жозе Мурињо, еден од кандидатите за тренерската клупа на германскиот шампион. Португалецот ги соопштил неговите барања, а првото е договорот да му важи до 2022 година, по што Баварците му кажале ...

Клоп ги моли навивачите да не го нападнат автобусот на Сити и порача: Во недела во топ форма да бидат и момците кои ...

24Фудбал - 08.11.2019

Јирген Клоп ги замоли навивачите на Ливерпул да не направат нов инцидент и повторно да го нападнат автобусот на Манчестер Сити, ги повика сите кои ќе бидат на Енфилд да дадат максимална поддршка за триумф против „граѓаните“.

„ГАЗЕТА ДЕЛО СПОРТ“ ТВРДИ: Мурињо е изборот на раководството на Баерн (М)

SportMedia - 08.11.2019

Жозе Мурињо е во преговори со Баерн Минхен. Португалскиот страгет сака да склучи договор со минхенци до 2022 година. Раководството на германскиот клуб зеде мала пауза по првичните разговори и наскоро треба да обелодени каква ќе биде нивната финална ...

Едерсон ќе го промаши Ливерпул, потврдува Гвардиола

Sport M - 08.11.2019

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола потврди дека Едерсон ќе го пропушти судирот во Премиерлигата против Ливерпул на „Енфилд“ в сабота, поради повреда. Најдобрите два клуба во Премиерлигата ќе се сретнат за прв пат оваа сезона овој викенд, со ...

Гвардиола ги потврди лошите вести за Сити пред дербито против Ливерпул

Спортманија - 08.11.2019

На Граѓаните не им се пишува добро, растат шансите за победа на домаќините на „Енфилд роуд“ Манчестер сити в недела ќе го има најголемиот предизвик сезонава. Граѓаните ќе гостуваат на „Енфилд роуд“ против Ливерпул, во дуел на двата најголеми ...

„Граѓаните“ се плашат дека пак ќе бидат нападнати од навивачите во Ливерпул

Sport 1 - 08.11.2019

Во Манчестер сити владее страв дека нивното гостување во Ливерпул нема да помине во најдобар ред, зашто нивниот автобус беше нападнат претходниот пат и тоа ептен го налути тренерот Пеп Гвардиола.

ПОТВРДЕНО: Манчестер Сити останува без Едерсон за дербито на „Енфилд“

SportMedia - 08.11.2019

Манчестер Сити ќе биде без првиот голман Едерсон за големата пресметка со Ливерпул в недела. Бразилецот доби повреда на мускул на ремито (1:1) против Аталанта во ЛШ во средата. Менаџерот Гвардиола, чиј тим ќе се обиде да го скрати јазот од шест бода ...

Продолжува војната – Сити загрижен за сигурноста на фудбалерите пред дербито со Ливерпул (ФОТО)

Екипа - 08.11.2019

Актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити изрази загриженост поради сигурноста на фудбалерите и менаџерот Пеп Гвардиола, откако на социјалните мрежи почна да се шири допис за повик на навивачите на Ливерпул за дочек на гостинските фудбалери при ...

Клоп: Против Сити мора храбро!

Спортски - 08.11.2019

Meнаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го најави дербито против Манчестер Сити во 12-то коло во Премиер лигата. Натпреварот на „Енфлид“ се најавува како натпревар кој би можел да биде одлучувачки во трката за титулата, а Клоп најави храбра игра на ...

Сити остана без важен играч за дербито со Ливерпул

Дерби - 08.11.2019

Во недела на „Енфилд Роуд“ се игра големото дерби во Премиер лигата меѓу актуелниот лидер и вицешампион Ливерпул и второпласираниот на табелата и бранител на трофејот Манчестер Сити. Ова ќе биде втора сезонска пресметка на овие ривали кои во ...

Мурињо започнал преговори со Баерн Минхен

Спортски - 08.11.2019

Жозе Мурињо веќе започнал преговори со Баерн Минхен, тврди „Газета дело Спорт“. Раководството на баварскиот гигант е во потрага по нов кормилар, а Мурињо е еден од кандидатите за испразнетото столче на „Алијанц Арена“.

Клоп: Можеби не сум најпаметен...

Точка - 08.11.2019

Во недела не очекува веројатно најголемото англиско дерби во овој момент - дуелот помеѓу Ливерпул и Манчестер Сити. Двете екипи минатата сезона се бореа за титулата до последното коло, а се чини дека Ливерпул и Сити и оваа сезона ќе водат голема ...

Клоп: Ако не сте храбри против Ман Сити, не можете да освоите бод

Локално - 08.11.2019

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп е уверен дека неговиот тим треба да биде храбар и да го одигра најдобриот натпревар што може за да го победи Манчестер Сити. Двајцата големи кандидати за титулата во Премиер лигата се соочуваат на „Енфилд“ во ...

Клоп: Во недела максимално спремен треба да биде дури и продавачот на хот-дог

Спортски - 08.11.2019

Meнаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го најави дербито против Манчестер Сити во 12-тото коло во Премиер лигата. Натпреварот на „Енфлид“ се најавува како натпревар кој би можел да биде одлучувачки во трката за титулата.

Роџерс одговори на шпекулациите за Арсенал

Локално - 08.11.2019

Менаџерот на Лестер Сити, Брендан Роџерс нема намера да ги остави „лисиците“, за да го замени тренерот на Арсенал, Унаи Емери, кој е под притисок од лошите резултати во последно време. Лестер ја започна сезоната на сензационален начин, откако го ...

Клоп пред дербито со Сити: Пеп е најдобар тренер во светот!

Макфакс - 07.11.2019

Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп денеска рече дека менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола е најдобриот тренер во светот. Фудбалерите на двата клуба својот прв дуел во рамки на Премиерлигата сезонава ќе го имаат во недела на ...

Салихамиџиќ за отказот на Ковач: Не беше лесно, тоа се незгодни ситуации!

Макфакс - 07.11.2019

Еден од легендарните фудбалери на Баерн инхен, актуелен спортски директор на клубот, Хасан Салихамиџиќ има свое влијание во отказот за тренерот на баварскиот клуб, Хрватот Нико Ковач. Босанецот иако отпрвин молчеше на сите прашања поврзани со ...

„Билд“: Познат главниот кандидат за клупата на Баерн

А1 On - 07.11.2019

По разрешувањето на Нико Ковач во Баерн, германскиот гигант сè уште бара тренер, а „Билд“ денес објави дека Арсен Венгер се понудил себеси на Баварците, но клупските шефови му рекле дека не е на потесниот список на кандидати.

Венгер од утре ќе биде тренер на Баерн?

Макфакс - 07.11.2019

Германските медиуми се уверени дека челниците на Баерн Минхен во текот на утрешниот ден ќе го промовираат новиот тренер. „Кикер“ објави дека преговорите помеѓу клупските челници и Арсен Венгер биле во завршна фаза и дека токму легендарниот тренер на ...

Клоп: Гвардиола е најдобриот тренер на светот

+инфо - 07.11.2019

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, зборуваше со почит за неговиот колега од Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. Дербито меѓу првите два тима во Премиер лигата е во недела. – Имам голема почит кон Гвардиола.