TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погребана Верче Белчовска, Берово ќе собира финансиска помош за семејството

Фактор - 18.04.2021

Фото: ММС Дваесетгодишната Верче Белчовска денеска беше погребана откако нејзиното семејство дозволи да се донираат нејзиното срце, двата бубрези и дел од коскениот систем. На почетокот од април беше прегазена од несовесен возач, а во меѓувреме ...

Русиново се прости од девојката Верица, чии органи сега живеат кај три лица

МКД

Празнината за Верче ништо не може да ја пополни – Жителите на Русиново со солзи ја испратија до вечното почивалиште

ММС

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

Слободен Печат

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

Телма

Жителите на Русиново се простија од младата Верица и порачаа нејзината хуманост да не се заборави од институциите

MakPress

Се простија од младата Верица: Жителите на Русиново порачаа, нејзината хуманост да не се заборави од институциите!

Вечер Прес

еМагазин Скопје24 Нетпрес Либертас Скопје24 Бриф Мастило Lider

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Берица Белчовска, Д-р Мојсовска: На добар пат сме да направиме добра ...

ТВ21 - 18.04.2021

28-годишениот Блаже Сапунџиев од Кавадарци го доби едниот бубрег од Верица Белчовска. Мајката Форка вели дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот ...

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Берица Белчовска

Локално

Русиново се прости од Верица чие семејство покажа хуманост на дело со донација на нејзините органи за три лица

24Инфо

Блаже Сапунџиев од Кавадарци доби бубрег од Верица Белчовска

Вечер Прес

Русиново се прости од младата девојка чии органи беа донирани, а беше удрена од несовесен возач – сограѓаните во солзи (ФОТО)

Курир

Блаже Сапунџиев од Кавадарци, кој со години бил на дијализа доби бубрег од Верица Белчовска

еМагазин

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

Скопје инфо

Фокус Сител Независен Мастило Frontline Денешен Република +инфо

Верица го подари своето срце, а пред неа се поклони цела Македонија!

Вечер Прес - 18.04.2021

Дваесетгодишната Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, е хероината пред која македонските граѓани се поклонуваат. Благодарение на големото срце на нејзините родители, кои во моментите на најголемата загуба и тага одлучија да ги ...

Успешно направени три трансплантации од починат донор, од утре ќе се прави и пресадување на коски и меките ткива

Скопско Ехо

Успешно завршена втората трансплантација на срце, органите на Верица Белчовска нова надеж за десетина пациенти

ТВ21

Втора трансплантација на срце, органите на 20 годишната Верица Белчовска нова надеж за десетина пациенти

Сител

Иле добро се чувствува со срцето на Верица

Република

Три успешни трансплантации од починат донор направени на клиниките за кардиохиругија и урологија

iPortal

Лекција за хуманост од која сите треба да учиме: Со донираните органи од Верица досега се спасија три животи

Мак. Весник

Нетпрес Бриф еМагазин Канал5 Опсервер Вечер Прес MakPress Frontline

Семејството Стајиќ донира 1 милион денари на семејството кое одлучи да ги донира органите на нивната ќерка

Lider - 17.04.2021

Нејзиното срце и бубрези спасија живот на тројца млади луѓе, на возраст од 22, 27 и 40 години. Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата „Gulf Oil“ во Македонија му донираат 1 милион денари на семејството, на трагично починатата ...

Kомпанијата Gulf Oil донира 1 милион денари на семејството Белчовски

ТВ21

Стајиќ донира 1 милион денари на семејството кое одлучи да ги донира органите на нивната ќерка

Република

Семејството Стајиќ донира милион денари за семејството на Верица чии органи спасија три животи

+инфо

Gulf Oil донираше 1 милион за семејството на Верица

Скопје24

Еден милион денари донација за семејството на Верица чии органи спасија три животи

Мак. Весник

Еден милион денари за хуманоста на семејството на Верица Белчовска – донација од сопствениците на „Галф Оил“

360 степени

Сител 24 Вести Фокус МКД Бриф Локално Фактор Пари

МЗ: За првпат во македонското здравство направена експлантација на коски и коскени ткива

Канал5 - 17.04.2021

За првпат во историјата на македонското здравство направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор. На Клиниката за ортопедски болести рано утрово за прв пат во историјата на македонското здравство беше направена експлантација на ...

За првпат во историјата на македонското здравство направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Република

Лекција за хуманост од која сите треба да учиме: Со донираните органи од Верица досега се спасија три животи

Факултети

На Клиниката ЗА ортопедски болести првпат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Сакам да кажам

За првпат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Опсервер

Првпат во историјата на македонското здравство направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Centar