TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Вести плус - 28.02.2024

Соопштение на СДСМ: Во време на ДПМНЕ работниците беа третирани како евтина работна рака и затоа минималната плата беша 8.000 денари а просечната плата беше едвај над 20.000 денари. СДСМ минималната плата од 8.000 денари ја покачи на 22.500 денари, ...

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Centar

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачката кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Макфакс

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Опсервер

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Точка

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Press24

ДПМНЕ да ги поддржи законите за намалување на платите на функционерите, повика СДСМ

Скопје1 - 28.02.2024

„ДПМНЕ да ги поддржи измените во законите, за намалување на платите на сите избрани и именувани функционери“, повика СДСМ и додаде: Измените во шест закони, по скратена постапка, ги предложи пратеничката група на СДСМ Тие предвидуваат намалување на ...

СДСМ поднесе измени на закони за да нема нов раст на функционерските плати

Р.С.Европа

СДСМ и Коалицијата поднесоа измени на шест закони за да нема нов раст на функционерските плати

еМагазин

Костовски: СДСМ ги поднесе законските измени, нема да пораснат платите на функционерите

Канал5

СДСМ: Успеавме да најдеме закон со кој функционерските плати ќе останат под 2 илјади евра

Press24

Ќе има ли регулација на функционерските плати - СДСМ поднеле предлози за законски измени

Скопје инфо

СДСМ: ДПМНЕ да ги поддржи законите за намалување на платите на функционерите

Centar

Вести плус Бриф

Падна предлог да се стопира растот на функционерските плати

Слободен Печат - 27.02.2024

Пратениците, министрите, судиите, јавните обвинители и другите избрани и именувани функционери нема да добијат ново покачување на платите во износ од 300 до 500 евра доколку бидат прифатени предлог измените не 6 закони предложени од СДСМ со кои се ...

Колкави плати ќе земаат функционерите ако им се намалат коефициентите за пресметка?

Сител

СДСМ предлага стопирање на растот на функционерските плати

Телма

Гол популизам на СДСМ пред избори: Со закони си го намалуваат платите ама не 80-те проценти

Алфа

Цените европски, а платите балкански, освен за функционерите

Р.С.Европа

СДСМ бара замрзнување на функционерските плати, но добиените 78% ќе им останат

Алсат-М

Никој не може да им ги земе 78% на функционерите - денеска си поднесоа нов закон

Press24

Алсат-М

СДСМ ги поднесе законските измени, тврдат дека нема да пораснат платите на функционерите

Локално - 27.02.2024

Пратеничката група на СДСМ и коалиција поднесоа измени на шест закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на денешната прес-конференција соопшти дека со овие законски ...

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бизнис Вести

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

А1 On

Пратеници од СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

24Инфо

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бриф

Поднесени измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

CivilMedia

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Frontline

МКД +инфо Независен 24 Вести Zoom Во Центар Фокус Либертас

Минималната плата во Грција ги покажува огромните разлики меѓу вработените и работодавците

Слободен Печат - 27.02.2024

Националниот општ колективен договор за труд на Грција предлага зголемување на минималната плата за 4 отсто, оценувајќи дека овој процент „го одразува реалниот потенцијал на бизнисите и може да ја зајакне целата економија“.

Живеачката стана луксуз – зошто власта се фали кога граѓаните едвај преживуваат?

Алфа

СДСМ се фали со покачување на минималната плата – Мицкоски: Некогаш четврт бурек со јогурт беше 50 денари, сега е 120

ТВ21