TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Учениците од дијаспората со стихови и песни во чест на Светите Кирил и Методиј

Канал5 - 25.05.2024

Нивното дело вечно ќе го славиме, порачаа македонските дечиња од дијаспората преку стихови од поезија во чест на македонските и сесловенски просветители Св. Кирил и Методиј. „Народ кој сакал сам судбина да крои, да чита и пишува на јазикот свој“ ...

Почит кон оние кои даваат знаење: Одбележување на денот на просветните работници, покрај комеморацијата на сесловенските просветители Кирил и Методиј,

Lider

Одбележување на денот на просветните работници

Телма

Охрид во чест на Св. Кирил и Методиј, награди за најдобрите ученици и поклон пред споменикот на просветителите

OhridNews

За светците на словенската писменост- гробот на Свети Кирил е светилиште во Рим, но мистерија е каде е погребан неговиот брат Свети Методиј

Телма

Денеска се празнува денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и Методиј

Телма

Честитка на градоначалникот Пецаков за денот на сесловенските просветители

Скопје1

OhridNews Centar Вести плус 365 Пулс24 МКД Бриф Zoom

Двојни стандарди на Москва за Кирил и Методиј: За руската амбасада во Софија тие се бугарски просветители, за ...

360 степени - 25.05.2024

Во текстот што руската амбасада во Република Бугарија го објавила на социјалната мрежа Фејсбук пишува дека во Русија внимателно се чува споменот на светите браќа Кирил и Методиј, творците на словенската литература.

Честитки од државно – политичкиот врв по повод Денот на Сесловенските просветители

Алфа

Дел од политичарите со честитика за Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Канал5

Државниот врв го честита 24 Мај

360 степени

Одбележување на Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Макфакс

Либертас Бизнис Вести MTM Скопје1 Локално Канал5 МКД 24Инфо

Со златоустовата литургија и празничната литија Богорoдица – цвет кој не венее, Гевгелија ги чествуваше светите Кирил и ...

Вечер Прес - 25.05.2024

Прославата по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј, Гевгелиското архиерејско намесништво ја започна на 24 мај, најнапред со празничната Света Златоустова Литургија, во црквата „Свети Кирил и Методиј“, на која пееше Градскиот мешан хор ...

Со Божествена литургија и литија Делчево ги слави Св.Кирил и Методиј, заштитниците на градот

MakPress

ОУ “Св. Кирил и Методиј“ од Битола со свечена академија го одбележа патрониот празник и Денот на сесловенсите просветители (фотогалерија)

Битола Њуз

Денес е „Свети Кирил и Методиј“ – Среќен именден Кирил, Кире, Методија, Менде...

Црнобело

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Рацин

24 МАЈ, ПРАЗНИК НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Не врне ли дожд од Бога еднакво за сите? А Сонцето не грее ли исто така за сите?“

Денешен

Зошто ги славиме Кирил и Методиј

еМагазин

Фокус Либертас Скопје1 +инфо Алсат-М CivilMedia Курир Нова ТВ

Груевски со честитка за 24 Мај: Светите Кирил и Методиј имаат особено значајно место во културната и христијанската ...

Пулс24 - 24.05.2024

Поранешниот премиер Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските и македонски просветители. – Честит празник на светите Кирил и Методиј на сите граѓани на Македонија! Сесловенски и македонски просветители, светци и ...

Нѐ описменија и нѐ обединија – ден за чествување на светите браќа Кирил и Методиј

Телма

Во Прилеп Свечена академија во чест на светите браќа Кирил и Методиј

Алфа

Што за вас претставува денешниот празник Св. Кирил и Методиј?

Канал5

24 мај - Ден на Свети Кирил и Методиј

Сител

Денес ги славиме Свети Кирил и Методиј: Се верува дека ОВА никако не смее да се направи!

Курир

Честитка од Љупчо Димовски, претседател на СПМ по повод 24 мај

Сител

Рацин 24 Вести Денешен MTM Екран Нетпрес Градска 365

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Макфакс - 24.05.2024

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа Кирил и Методиј. „Секој народ ги постави темелите на својот мајчин пишан јазик со неуморната работа на многу мисионери кои го ...

Ахмети со честитка за 24 мај: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување

Слободен Печат

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Опсервер

Претседателот на ДУИ го честита 24 мај – Денот на Св. Кирил и Методиј

А1 On

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување

Фокус

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Точка

Претседателот на ДУИ го честита 24 мај – Денот на Св. Кирил и Методиј

Во Центар

24Инфо Денешен Н.Македонија МКД Канал5 Либертас

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и ...

А1 On - 24.05.2024

По повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј се одржа трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!“ на која се обрати Ѓоко Ѓорѓевски кој што истакна дека мисијата на браќата Кирил и Методиј е ...

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Во Центар

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и европските вредности

Скопје1

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и европските вредности

Алфа

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Zoom

Мицкоски од Охрид: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

OhridNews

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Либертас

MakPress MakPress

Мицкоски: Светите браќа Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење

А1 On - 24.05.2024

Светите браќа Кирил и Методиј не се само словенски просветители, тие се рамноапостоли и прогласени за заштитници на Европа. Тоа само го покажува големото дело кое го оставиле зад себе, дело кое после повеќе од еден милениум сеуште е живо како ...

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење

Скопје1

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, пред 1100 години ја испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование кое има моќ да ја менува реалноста

Курир

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, пред 1100 години ја испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование кое има моќ да ја менува реалноста

ТВ21

Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, пред 1100 години ја испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование, порача Мицкоски

Нетпрес

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, пред 1100 години ја испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование кое има моќ да ја менува реалноста

Lider

МИЦКОСКИ: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, пред 1100 години ја испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Денешен

Република

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Скопје1 - 24.05.2024

„Денеска ги чествуваме сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Нематеријалната култура е стожерот на нашиот идентитет. Македонскиот јазик, нашата писменост се најзначајните репрезенти на нашата земја“, истакна Зоран Љутков, член на ...

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура

Курир

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Фокус

Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура, вели Љутков

Нетпрес

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Press24

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Lider

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

MakPress

Република

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Скопје1 - 24.05.2024

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска упати честитка по повод Денот на сесловеснките просветители, 24 Мај, честитајќи го празникот со кој ја одбележуваме мисијата на Светите браќа Кирил и Методиј.

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Локално

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

24Инфо

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Бриф

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост

Канал5

Учителската мисија на Светите Кирил И Методиј е наша светост И гордост

Тера

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Centar

Република

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Независен - 24.05.2024

Во организација на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, а во соработка со здруженијата на Македонците со потекло од Егејска Македонија, денеска им беше оддадена почит на семакедонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил ...

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Во Центар

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

24Инфо

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Zoom

Македонците во Албанија и во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители

Слободен Печат

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители

Канал5

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2024

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честитам денешниот празник Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Светите Кирил и Методиј со своето дело ја задолжија не само се ...

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Курир

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

ТВ21

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Макфакс

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Фокус

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Скопје1

Опсервер Локално Zoom Нетпрес 24Инфо Press24 Слободен Печат Во Центар

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади

Скопје1 - 24.05.2024

,, Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да создадат писмо за својот јазик, да шират просвета, „за слепи да прогледаат и глуви да чујат“.

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади

А1 On

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Макфакс

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Опсервер

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Press24

Левица: Денот на сесловенските просветители – еден од најсветлите празници за македонската историја

Антропол

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Точка

MTM

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Либертас - 24.05.2024

– Ние им се обраќаме со љубов и почит, но, што треба уште да направиме? Денеска ги слушнавме зборовите на Исуса дека не се пали светило за да се стави под поклоп туку се става на светилник за да им свети на сите в куќи.

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Zoom

НЕ СЕ СТАВА СВЕТИЛО ПОД ОКЛОП, ТУКУ НА СВЕТИЛНИК ЗА ДА ИМ СВЕТИ НА СИТЕ Митрополит Тимотеј се поклони на гробот на Свети Кирил

+инфо

МОЛЕБЕН ВО РИМ: Св. Кирил и Методиј да бидат покровители за напредок на нашиот народ, нашата православна Црква и за нашата држава

Денешен

Светите браќа Кирил и Методиј се најголеми благодети за нашиот народ, тие се светилник за сите словенски народи, порача владиката Тимотеј на молебенот во Рим

Во Центар

Светилникот на Кирил и Методиј треба да ги осветлува сите ходници на нашиот живот, посочи митрополитот Тимотеј во Рим

Слободен Печат

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите – порача Тимотеј на молебенот во Рим

ММС

Press24 Вечер Прес 24Инфо Нетпрес OhridNews MakPress

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Макфакс - 24.05.2024

Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска, во салата „Балдини“ во Рим, вчеравечер, се одржа културната програма во рамки на традиционалната манифестација „Ден на Светите Кирил и Методиј“.

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Локално

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

24Инфо

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Опсервер

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј”

Екран

Македонска изворна музичка ризница претставена во Рим во чест на Светите Кирил и Методиј

Слободен Печат

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

MTM

Либертас Денешен Независен Frontline Битола Њуз Рацин Република Умно

Џафери: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

А1 On - 24.05.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј и патронен празник на Универзитетот „Свети Кирил и ...

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Скопје1

Џафери: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Фокус

Џафери со честитка во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот

24Инфо

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Макфакс

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Опсервер

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

ТВ21

Zoom 4NEWS Мета Либертас Frontline Press24 Точка Република

Силјановска Давкова: Нека подвигот на светите браќа бидe наш патоказ и морална и духовна вертикала за достоинствено

Фокус - 24.05.2024

Претседателката Гордана Силјановска Давкова упати честитка до граѓаните по повод големиот празник, 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од сè срце ви посакувам празникот да го поминете во добро здравје, љубов и ...

„Подвигот на светите браќа нека биде наш патоказ за исполнето живеење“, порача Силјановска Давкова

Скопје инфо

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Макфакс

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Опсервер

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

MTM

Силјановска Давкова: Св.Кирил и Методиј се нашиот патоказ за иднината

Press24

Сиљановска Давкова: Подвигот на светите браќа да бидe наш патоказ и морална и духовна вертикала за достоинствен живот

Слободен Печат

Deutsche Welle Либертас Вечер Прес Кајгана

Џафери до поглаварот Стефан: Просветителското дело на Свети Кирил и Методиј и интеркултурниот потфат се епохални и ...

Локално - 24.05.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј на Архиепископ Охридски и Македонски, г.г.

Џафери до поглаварот Стефан: Просветителското дело на Свети Кирил и Методиј и интеркултурниот потфат се епохални и обврзувачки за доброто на сите

Скопје1

Џафери: Значењето на светите браќа Кирил и Методиј е безвременско и обврзувачко

Zoom

Џафери до поглаварот Стефан: Просветителското дело на Свети Кирил и Методиј и интеркултурниот потфат се епохални и обврзувачки за доброто на сите

Фокус

Џафери: Значењето на светите браќа Кирил и Методиј е безвременско и обврзувачко

Канал5

Џафери: Значењето на светите браќа Кирил и Методиј е безвременско и обврзувачко, секој да го најде патот и да се вложи во напредокот

Сител

Џафери: Значењето на светите браќа Кирил и Методиј е безвременско

Во Центар

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Денар - 24.05.2024

Свети Кирил и Методиј — браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Нетпрес

Семејството Кирилица

Frontline

Семејството Кирилично писмо

CivilMedia

Семејството Кирилица

Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Курир - 23.05.2024

На настанот свечен говор пред присутните ќе има и Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Утре (24.05.2024) во 13:00 часот, во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга, ќе се одржи свеченост по повод одбележувањето на празникот на ...

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Република

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Курир

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Lider

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Нетпрес

ЧЕСТВУВАЊЕ ВО СТРУГА: Мицкоски ќе говори на свеченоста за светите браќа Кирил и Методиј во црквата Св. Богородица во Калишта

Денешен

Канал5