TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бeсими: Сѐ размислува за еколошка такса за горивата

Телма - 11.06.2021

Владата размислува за воведување на еколошка такса за горивата и намалување на ДДВ-то за електричната енергија од 18 на 5 % – потврди министерот за финансии Фатмир Бесими. Не одговори дали тоа е влезено во ребалансот на буџетот, како што обвинува ...

Бесими најави дека се разговара за еколошка такса за дизелот и за помал ДДВ за струја

Канал5 - 11.06.2021

Официјална одлука нема, но Владата го анализира воведувањето еколошка такса за дизел горивото и намалување на ДДВ-то на струјата од 18 на 5%. Ова го изјави министерот за финансии Фатмир Бесими откако вчера од опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека со ...

Владата сака да ја зголеми цената на дизелот со нова давачка

Алсат-М - 11.06.2021

Владата размислува за воведување на нова давачка за дизел горивото. Нема да биде зголемување на акцизата, туку некој вид еколошка такса, вели министерот за финансии Фатмир Бесими. Кога ќе се договорат коалиционите партнери, ќе следуваат и средби и ...

Бесими: Се прават анализи за воведување еколошка такса за дизелот и за намалување на ДДВ за струјата

Вечер Прес - 11.06.2021

Не е исклучено наскоро граѓаните да бидат оптоварени со нова давачка во форма од еколошка такса за дизел горивото, како и да се реализира најавата данокот на додадена вредност за струјата што ја користат доимаќинствата да се намали од 18 на пет ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Република - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Акцизата на дизелот нема да се зголеми, туку ќе се воведува еколошка такса за горива кои загадуваат

ТВ21 - 11.06.2021

Министерот за финансии Фатмир Бесими, денеска на прес-конференцијата коментираше за поскапувањето на дизелот со новиот ребаланс на буџетот за 4 денари. Тој не одговори конректно дали ќе биде тоа така, но најави воведување на еколошка такса на ...

Министерот Бесими призна: Се разговара за еколошка такса за дизел и за помал ДДВ за струја

Слободен Печат - 11.06.2021

Нема одлука, но се прават консултации за воведување на еколошка такса за дизел горивото, како и за намалување на данокот на додадена вредност од 18 на 5 проценти за електричната енергија. Ова е одговорот на министерот за финансии Фатмир Бесими на ...

Бесими: Нема одлука за еколошка такса за дизелот, Владата размислува за создавање еколошки фонд

Независен - 11.06.2021

Владата се уште нема донесено одлука за вовведување еколошка такса за дизел горивата, изјави денес на прес конференција министерот за финансии Фатмир Бесими, одговарајќи на новинарски прашања.

Бесими: Нема да се зголеми акцизата на дизелот, туку ќе се воведува еколошка такса за горива што загадуваат

Фактор - 11.06.2021

Фатмир Бесими, министерот за финансии, на денешната прес-конференција со Светска банка не сакаше конкретно да одговори дали со Ребалансот на буџетот, кој е усвоен од Владата но допрва треба да биде разгледуван во Собранието, ќе поскапи дизелот за 4 ...

Бесими: Владата размислува за создавање еколошки такси

Локално - 11.06.2021

Министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека Владата се уште нема донесено одлука за вовведување еколошка такса за дизел горивата. -Во интерес на јавноста, се прават сеопфатни анализи во поглед на еколошката агенда за зелена транзиција и ...

Бесими: Акцизата на дизелот нема да се зголеми, ќе се воведува еколошка такса

Фокус - 11.06.2021

Министерот за финансии Фатмир Бесими, денеска на прес-конференцијата коментираше за поскапувањето на дизелот со новиот ребаланс на буџетот за 4 денари. Тој не одговори конректно дали ќе биде тоа така, но најави воведување на еколошка такса на ...

Бесими: Владата сè уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Frontline - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Сител - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Lider - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Опсервер - 11.06.2021

– Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Фокус - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Канал5 - 11.06.2021

Не се работи за зголемување на акцизи, туку за еколошки такси, меѓу кои се опфатени и нафтените деривати. За оваа мерка Владата сè уште нема донесено одлука, вели Бесими. Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за ...

Бесими вели дека ги следат барањата на граѓаните, но Владата се уште не донела одлука за намалување на ДДВ за струјата

Курир - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Press24 - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

24Инфо - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Бизнис Вести - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

За еколошка такса и за намалување на ДДВ за струјата уште нема владина одлука, вели Бесими

МКД - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во однос на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Владата анализира, ама не донела одлука за намалување на ДДВ за струјата и за еколошка такса

+инфо - 11.06.2021

Министерот за финансии Фатмир Бесими не потврди дали овие мерки ќе се најдат во ребалансот на Буџетот и ќе почнат да важат од 1 јули. Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се ...

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Скопје24 - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Бесими: Нема одлуки за еколошката такса и ДДВ-то за струјата, Владата се уште анализира

ММС - 11.06.2021

Ќе има ли воведување на еколошки такси од четири денари и дали ќе се намали ДДВ за струјата од 18 на 5% и како тоа ќе влијае на Буџетот, Владата се уште нема донесено одлука, но се прават анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена ...

Бесими: Владата сѐ уште не донела одлука за намалување на ДДВ за струјата

Нетпрес - 11.06.2021

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка агенда за зелена транзиција, инвестирање во обновливи извори на енергија и ...

Ќе се воведе ли еколошка такса и намалување на ДДВ-то на цената на струјата?!

Expres - 11.06.2021

Дали со ребалансот на Буџетот е предвидено воведување на еколошка такса од четири денари и намалување на ДДВ-то за струја од 18 на 5% и како ќе се одрази на Буџетот – Владата се уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за ...