TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ни знаеме колку сме, а ни токму ли сме

Р.С.Европа - 21.01.2021

Низа политичари рекоа дека нема да ги признаат резултатите од пописот ако „не е по нивно“. Стиховите „колку сме толку сме токму сме“ на Гане Тодоровски се доведени под прашање. Македонска Каменица има 75 илјади жители, скоро колку Дебар и Центар ...

Лицитации со бројот на Албанците: Пописот уште не спроведен, а веќе спорен

еМагазин

Пописот, мета за нишанење во политиката, и власта и опозицијата со апел за разумност

ТВ21

Симовски: Методологијата за пописот се објавува во Службен весник во рок предвиден во закон, затоа ја нема сега

Курир

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

Сител

Симовски: Целата методолигија за спроведување на попис не може да оди во закон, тоа е стручна работа

Курир

Партиите на Албанците почнаа со лицитирање на бројките од пописот

Телма

Сител 24 Вести Курир Алфа Kumanovo News Frontline +инфо Фактор

Власта го отфрли барањето на албанската опозиција за државна пописна комисија

Алсат-М - 20.01.2021

Владата ја поздрави поддршката на албанската опозиција за пописот, но категорично се спротивставува на предлогот за формирање на Државна пописна комисија. Пратеникот на ДУИ, Арбер Адеми вели дека таквата комисија за попис која ја формираа политички ...

Заев: Верувам дека Законот за попис многу скоро ќе се донесе, однесувањето на опозицијата е неразумно

Независен

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

Фактор

Петрушевски: Власта како што сака да го тера пописот, Македонија единствено ќе добие нереални податоци

Вечер

Пописот во Бугарија ќе биде од 7 септември до 3 октомври

Независен

Заев: Срамота е 19 години да немаме попис, не може да се бара отпечаток од прст кога се попишуваат и малолетни лица

Локално

ЕУ молчи за пописот што власта сака да го спроведе без договор со опозицијата

PressingTV

MakPress Слободен Печат Република Press24 24Инфо Нетпрес Р.С.Европа Канал5

Арбр Адеми, ДУИ: Не го признавам пописот ако албанците не се под 20 проценти

24 Вести - 20.01.2021

Изјавата која ја даде пратеникот на ДУИ Арбр Адеми дека нема да го признае пописот доколку албанците се под 20 проценти е резултат на политичка провокација - и е личен став се дообјасни денеска поранешниот министер за образование и актуелен пратеник ...

Кога луѓето се третираат како бројки, пописот станува пресметка

Слободен Печат

Попис или етнички инженеринг: Арбер Адеми нема да ги признае резултатите од пописот ако Албанците се помалку од 20%

Точка

Пратеникот на ДУИ, Адеми нема да ги прифати резултатите од пописот, ако Албанците биле под 20%

еМагазин

На тема неполитички попис: Адеми нема да ги признае резултатите ако Албанците бидат под 20%

MakPress

Aрбер Адеми од ДУИ: Ако Албанците бидат под 20%, нема да ги прифатам резултатите

МКД

Адеми: Нема да ги признаам резултатите од пописот ако Албанците се под 20 отсто

Press24

Нетпрес Сител Република Скопје1 Либертас PressingTV Курир Фокус

Стекнатите права никој нема да ги пипка, го смирува Заев стравот на Адеми ако албанците се под 20 отсто на пописот

Сакам да кажам - 20.01.2021

Премиерот Зоран Заев на новинарски прашања за изјавата на пратеникот од ДУИ Арбр Адеми дека ДУИ нема да ги признае резултатите од пописот ако етничките Албанци во Република Северна Македонија излезе дека се под 20 отсто од вкупниот број на ...

Заев: Резултатите од пописот нема да влијаат на стекнатите права

Фокус

Заев: Резултатите од пописот нема да влијаат врз стекнати права

Алсат-М

Заев: Сите да се олабават околу пописот, резултатите нема да влијаат на стекнатите права, Уставот или законите

365

Заев го смирува Адеми: Стекнатите права никој не смее да ги оспорува

Expres

Заев за резултатите од пописот: Процентите нема да се одразат врз стекнатите права

Република

Заев: Резултатите од пописот нема да влијаат врз стекнати права

Press24

PressingTV Сител 24Инфо Либертас +инфо

ЕК за „Република“: Потребен е попис во согласност со стандардите на ЕУ

Република - 20.01.2021

Европската комисија бара од власта пописот да биде одржан во согласност сo регулативите и стандардите на ЕУ. , портпаролот на ЕК во изјава за вели дека знаат за недостатоците на процесот и дека очекуваат тие да бидат отстранети.

ЕУ бара попис по европски стандарди

PressingTV

ЕК за „Република“: Потребен е попис во согласност со стандардите на ЕУ

Курир

„Република“: ЕУ очекува да се исправат недостатоците на пописот

Expres

ЕК за „Република“: Потребен е попис во согласност со стандардите на ЕУ

Нетпрес