TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

МКД - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин побарал од својата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија, својот сосед и редок европски сојузник во поддршката на воената операција во Украина.

Путин нареди потпишување договор со Минск за заедничка борбена обука

Макфакс - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин нареди потпишување договор со Минск за отворање центри за заедничка борбена обука на војниците на вооружените сили. Инаку, во Белорусија започнаа тактички летачки вежби на Сојузните држави Русија и Белорусија.

Александар Лукашенко: Белорусија е подготвена да обезбеди дополнителна помош за Русија

4NEWS - 01.02.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека неговата земја е подготвена да обезбеди дополнителна помош на нејзиниот близок сојузник Русија во војната против Украина, пренесе Асошиетед прес.

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, подготвени сме

А1 On - 31.01.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, Лукашенко ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

24Инфо - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

Локално - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија, нејзиниот сосед и сојузник за поддршка на офанзивата против Украина, пренесува „N1“.

Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

24 Вести - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ...

Русија испраќа борбени авиони и хеликоптери во Белорусија

Кумановски м. - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничка команда на нивната регионална групација на сили, соопшти утрово белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете ...

Русија испраќа борбени авиони во Белорусија

Скопје1 - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот на заедничката команда на нивната регионална група сили, соопшти белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ќе ги ...

БЕЛОРУСКО МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА: Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

Денешен - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ...

Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

Во Центар - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ...

Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

еМагазин - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ...

Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

MakPress - 31.01.2023

Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана. Обуката е дел од подготовките за заедничките вежби што двете земји ...

Путин побара да се формираат заеднички центри за воена обука со Белорусија

Слободен Печат - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декрет Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

Опсервер - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

Вечер Прес - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за формирање на ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

Во Центар - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Макфакс - 31.01.2023

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, Лукашенко ...

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им треба помош, ние сме подготвени

Точка - 31.01.2023

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, Лукашенко ...

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им е потребна помош, ние сме подготвени

МКД - 31.01.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена" да ѝ понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на Зимбабве, рускиот сојузник, Лукашенко ...

Ако им треба помош на руските браќа, ние сме спремни, вели Лукашенко

Слободен Печат - 31.01.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да ѝ понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, ...

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите руски браќа, подготвени сме

Канал5 - 31.01.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да ѝ понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на Зимбабве, сојузникот на Русија, Лукашенко ...

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите руски браќа, подготвени сме

Фокус - 31.01.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да ѝ понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на Зимбабве, сојузникот на Русија, Лукашенко ...

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

MakPress - 01.02.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

Путин нареди потпишување договор со Минск за заедничка борбена обука

Centar - 01.02.2023

Рускиот претседател Владимир Путин нареди потпишување договор со Минск за отворање центри за заедничка борбена обука на војниците на вооружените сили. Инаку, во Белорусија започнаа тактички летачки вежби на Сојузните држави Русија и Белорусија.

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Centar - 01.02.2023

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на рускиот сојузник Зимбабве, Лукашенко ...

Лукашенко: „Ако на нашите руски браќа им треба помош, ние сме подготвени“

Вечер Прес - 01.02.2023

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да ѝ понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за време на државната посета на Зимбабве, сојузникот на Русија, Лукашенко ...