TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Р.С.Европа - 12.04.2024

Државната изборна комисија (ДИК) на седница на 12 април го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите. Број 1 е Коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ, број 2 - Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО- ДПМНЕ, број 3 - ...

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници во Собранието

Курир

ДИК ги потврди кандидатските листи за парламентарните избори

Глас на Америка

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници во Собранието

Press24

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници во Собранието

Н.Македонија

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници во Собранието

Либертас

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници во Собранието

Локално

А1 On Бриф Zoom Слободен Печат Нетпрес Вечер Прес Фактор Gostivarpress.mk

ДИК ги потврдува кандидатските листи за пратеници

Алсат-М - 12.04.2024

Заседава Државната изборна комисија, која на денешната седница се очекува да ги потврди листите за кандидати за пратеници на три партии, кои ја комплетираа документацијата. Меѓу нив е и „Нова алтернатива“ на градоначалничката Данела Арсовска, за чии ...

Државната изборна комисија ги утврдува листите за парламентарните избори

Канал5

ДИК ќе изврши ждрепка за редоследот на листата со кандидати за пратеници

Бизнис Вести

ДИК со ждрепка ќе ги утврди редните броеви на гласачкото ливче за парламентарните избори

360 степени

Финишираат активностите за парламентарните избори, утврдени листите за пратеници, ДИК ќе изврши ждрепка за редоследот на избирачките ливчиња

MakPress

ДИК: Денеска ждрепка за редоследот на листата со кандидати за пратеници

МКД

ДИК ќе изврши ждрепка за редоследот на листата со кандидати за пратеници

Бриф

Нетпрес 24Инфо Слободен Печат Либертас Курир Сител 24 Вести Денешен

Утврден редоследот на кандидатските листи за изборите

Курир - 12.04.2024

По жрепката, како што соопшти претседателот на ДИК, Александар Даштевски, ќе се изготви записник и согласно член 69 став 2, утврдената листа ќе биде објавена во дневниот печат, најдоцна 23 дена пред денот определен за одржување на изборите.

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Либертас

Утврден редоследот на кандидатските листи за изборите

Нетпрес

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

24Инфо

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Канал5

ДИК ГО УТВРДИ РЕДОСЛЕДОТ НА КАНДИДАТСКИТЕ ЛИСТИ НА ИЗБОРИТЕ Дури 17 листи во трка за пратенички мандати

+инфо

ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите: Број 1 за Коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ

Локално

Н.Македонија Press24 Zoom