TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канскиот фестивал ги отвори вратите за бездомниците, филмската елита ќе почека

МКД - 25.03.2020

Палатата на фестивалите сега требаше да се подготвува да ги прими најголемите филмски имиња на својот црвен тепих. Наместо тоа, локацијата на Канскиот филмски фестивал ги отвори своите врати за бездомниците во градот, кои немаат каде да одат за ...

Хотелите во Лондон им нудат засолниште на бездомниците за да ги заштитат од корона вирусот

Иновативност - 25.03.2020

Хотелите во Лондон им нудат место за спиење на бездомниците во обид да се спречи ширењето на корона вирусот. Во моментот се финализираат плановите за еден голем хотелски синџир да ги прими сите бездомници од Лондон.

Канскиот филмски фестивал ја отвори вратата за бездомниците, беа обезбедени и куќички за кучиња

Макфакс - 25.03.2020

Палатата на фестивалот во која се одржува Канскиот филмски фестивал требаше да се подготвува за доаѓањето на познатите имиња од светот на седмата уметност, но наместо тоа ги отвора своите врати за бездомниците, кои немаат каде да се засолнат од ...

"Како да експлодирала атомска бомба": Исповед на бездомник во Шпанија за време на епидемијата на коронавирусот

Точка - 25.03.2020

Многу градски дневни центри за бездомници и народни кујни или се затворени или го скратиле работното време во текот на блокадата. Додека шпанските власти ја советуваат јавноста дека престојот дома е најдобар начин да се победи пандемијата на ...

Кан ги отвори вратите... за бездомници

Оff.net - 25.03.2020

Палатата на фестивалите во Кан, без блицеви и без црвен тепих, ги пречека бездомниците од Кан кои немаат каде да се сместат во време на општа изолација во земјата. Фестивалот кој требаше да се одржи кон средината на мај се одлага за јуни, а властите ...

За време на полицискиот час сите по дома, а бездомниците каде?

Слободен Печат - 25.03.2020

Полицискиот час, односно забраната за движење по 21 часот, им го отежна функционирањето на граѓаните, но пред се на луѓето кои на крајот од денот немаат каде да се вратат. Бездомниците се тие кои имаат најголем проблем да ја испочитуваат наредбата, ...

Бездомните лица и питачите затекнати по полицискиот час ќе бидат спроведени во пунктови за згрижување

Сител - 24.03.2020

Се растеретија гужвите во автобусите на ЈСП откако е скратено времетраењето на полицискиот час наместо во шест, тој да почнува во 5 часот изутрина. Дополнително, ЈСП го врати редовниот распоред на лимнииите, па за разлика од од вчера кога сликите ...

Бездомниците и питачите се згрижуваат во Момин поток

Вечер - 24.03.2020

Бездомните лица и питачите од улиците за време на полицискиот час ги собира специјализиран тим од Центарот за социјална работа на Град Скопје и ги носи во Момин поток. Овиј тим има обезбедено дозвола за да може да постапува и по 21 часот.

Како изгледа изгледа пунктот во ,,Момин поток“ во кој ќе се носат питачите и бездомниците по 21 часот (Фото)

Бизнис Вести - 24.03.2020

Во состојба на пандемија од Ковид 19, меѓу најзагрозените лица се бездомниците. Од Центарот за социјална работа на град Скопје, велат дека постапува специјалиизран тим 24 часа во текот на денот.

Скопските бездомници во полициски час се згрижуваат во Момин поток

24Инфо - 24.03.2020

Бездомните лица и питачите од улиците за време на полицискиот час ги собира специјализиран тим од Центарот за социјална работа на Град Скопје и ги носи во Момин поток. Овиј тим има обезбедено дозвола за да може да постапува и по 21 часот.