TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На пандемијата не ѝ се гледа крајот?

Н.Македонија - 26.03.2020

Авторка: Сара Витон Политико Никој не знае како ќе заврши оваа криза. Додека карантините во Европа влегуваат во втора, трета, четврта, па и петта недела, политичарите се под притисок да ја известат јавноста кога ќе завршат мерките.

Фото: Поради неа ја прекрши наредбата за карантин!!

Канал5 - 26.03.2020

Италијанската јавност секојдневно осудува некој од фудбалерите на Јувентус поради нивното непочитување наредбата за задолжителен карантин. Сега дојде редот на Даглас Кошта. Бразилецот го напуштил задолжителниот карантин и заминал во татковината.

Совети од девојка која е во државен карантин: Земете си книги, удобна облека, средства за хигиена…

Фокус - 26.03.2020

Даниела, која од вчера се наоѓа во државен карантин, на својот фејсбук профил објави листа на потребни работи, за да им помогне на оние граѓани кои се враќаат од странство, а ќе бидат ставени во изолација.

Жена во Колумбија јавно посрамотена на телевизија бидејќи го прекршила карантинот

Црнобело - 26.03.2020

Одличен потег на колумбиските власти. Ова ќе послужи како пример за другите да ги почитуваат мерките. Една жена во Колумбија беше уапсена и јавно посрамотена на националната телевизија во земјата, откако го прекршила задолжителниот карантин поради ...

Заглавените македонски граѓани во Словенија тргнаа кон дома, доаѓаат од Италија и Германија

Фокус - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради корона вирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

МНР организираше репатријација на 69 македонски граѓани: 42 од Словенија и 27 од Турција

ММС - 26.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Република Словенија, словенечкиот Кризен штаб и словенечката полиција, утрово (четврток, 26 март 2020 г.

Вратени уште 42 македонски граѓани од странство

Независен - 26.03.2020

Министерството за надворешни работи на Македонија во соработка со МНР на Словенија, словенечкиот Кризен штаб и словенечката полиција, утрово организираше враќање на 42 македонски граѓани во својата земја.

На атрактивната Бушар и е досадно во карантин: „Барем да имам дечко…“

Екипа - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Еугени Бушар признава дека тешко го поднесува времето во карантин. Канаѓанката е приморана, во времето на пандемијата, да биде главно дома зад затворени врати а времето го минува, како што вели, главно на интернет.

На атрактивната тенисерка и е досадно во карантин: „Барем да имав дечко…“

СуперСпорт - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Евгени Бушар призна дека не го поднесува најдобро времето поминато во карантин. Канаѓанката е исто така приморана да го поминува своето време зад затворени врати за време на епидемијата на коронавирус, поголемиот дел од ...

Хорор во карантин во Крагуевац: Нападнал лекари и ги заразил со коронавирус

24Инфо - 26.03.2020

Крагуевчанецот С. В. (47) нападнал лекар и медицински персонал во карантин денеска во Крагуевац, бидејќи сакал да си оди дома за роденден. Тестовите подоцна покажале дека е заразен со коронавирус.

Склекови, дронови и гневни градоначалници: како се контролира карантинот низ светот (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Една третина од светското население е под карантин додека земјите ги заоструваат мерките за запирање на ширењето на ковид-19. Гардијан открива некои од стратегиите - од беспилотни летала преку вооружени сили, до вежби и казни - што владите ги ...

Семејствата на возачите кои превезуваат патници во карантин стравуваат од зараза

А1 On - 25.03.2020

Семејствата на возачите кои превезуваат наши граѓани од граничните премини до местата одредени за задолжителен карантин се жалат дека живеат во страв од зараза секогаш кога тие ќе се вратат дома.

12 новозаболени, 7 во Скопје меѓу кои и двајца вработени во МВР, Куманово бара целосен карантин

Телма - 24.03.2020

Расте бројот на заразени луѓе од вирусот Ковид 19 во Куманово и сега се вкупно 7. После првиот смртен случај, денеска има 5 мина ново регистрирани. Локалниот кризен штаб на денешната седница донел неколку заклучоци, во кои бара градот да се стави во ...

МНР организираше враќање на 63 македонски граѓани од Црна Гора

Канал5 - 24.03.2020

63 наши државјани утринава од Црна Гора се вратија во Македонија и се сместени во задолжителен државен карантин. Тие допатувале преку Косово со еден автобус и 19 автомобили информираше министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Куманово да се стави во карантин, бара локалниот Кризен штаб

Телма - 24.03.2020

Прогласување на карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце ќе побара општинскиот кризен штаб од Владата откако во градот беа регистрирани осум заразени лица и еден смртен случај како последица на коронавирусот.

Димитров: Половина од граѓаните кои побарале враќање дома од странство се согласиле да одат во карантин

Телма - 24.03.2020

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров вечерва во интервју за Топ Тема зборуваше за конвоите и летовите преку кои македонските граѓани заглавени во странство се враќаат назад во државата.

Над 50 повратници од Црна Гора со конвој донесени во државен карантин во Охрид

А1 On - 24.03.2020

Над 50 лица кои допатувале од Црна Гора утрово се сместени во државен карантин во Охрид, дознава „А1он“. Тие во придружба на две полициски возила кои беа на почетокот и крајот од конвојот беа спроведени од граница до хотелот „Десарет“, објект каде ...

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

Курир - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Куманово бара целосен карантин

ММС - 24.03.2020

Целосен карантин за Куманово денеска повторно побара Општинскиот штаб за заштита и спасување, откако бројот на заболени од коронавирусот во најголемата општина во државата порасна на осум, од кои едно лице почина во недела.

Карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце бара од Владата кумановскиот кризен штаб

Вечер - 24.03.2020

Општинскиот кризен штаб на Куманово ќе побара од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да изврши тестирање на сите здравствени работници и сите вработени во СВР и ТППЕ (противпожарната единица) Куманово и да продолжи со ...

Вавринка „збесна“ во карантин (фото)

TopSport - 24.03.2020

Сите кои се наоѓаат во карантин поради пандемијата на коронавирусот во Европа и во светот бараат начини како да го поплнат слободното време, а посебен проблем тоа претставува за професионалните спортисти кои се научени на секојдневни тренинзи и ...

Аларм за лоши услови во карантинот Михајлово кај Кавадарци

Алфа - 24.03.2020

40 –тина македонски државјани кои во земјава стигнале од Истанбул од вчера се затворени во државен карантин во одморалиштето Михајлово близу Кавадарци. Во телефонски разговор за Алфа се жалат на лошите услови во објектот, каде велат нема ниту ...

Шеесет и тројца македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна Гора

Н.Македонија - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат сместени во ...

Враќање во 90-те: Познатите инфлуенсерки воведоа моден тренд за време на карантинот

Точка - 24.03.2020

Кој вели дека за време на изолација треба да ги пуштиме модните трендови “во вода“? Сигурно ви здодеаја широките, домашни маици и тренирки и баш сега имате неизмерна желба за средување и “шик“ аутфит.

Карантин за Куманово и дислокација на бегалците бара Општинскиот штаб

Кумановски м. - 24.03.2020

Целосен карантин за Куманово и дислокација на бегалците од Табановце, побара од Владата, Општинскиот штаб за заштита и спасување Куманово по денешната одржана деветта седница. -Бараме од Влада на Република Северна Македонија да донесе итна Одлука ...

63 македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна Гора

Точка - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат ...

63 македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна Гора

MTM - 24.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово утрово организираше враќање на 63 македонски граѓани во својата земја, со еден автобус и 19 автомобили, кои ќе бидат ...

(ВИДЕО) Над 50 лица кои допатувале од Црна Гора утрово се сместени во државен карантин во х. Десарет во Охрид

Скопје1 - 24.03.2020

Над 50 лица кои допатувале од Црна Гора утрово се сместени во државен карантин во Охрид, дознава „А1он“. Тие во придружба на две полициски возила кои беа на почетокот и крајот од конвојот беа спроведени од граница до хотелот „Десарет“, објект каде ...

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

А1 On - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

24Инфо - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Српските повратници се жалат на нехуманите услови во кампот во Суботица

Република - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

Либертас - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

Опсервер - 24.03.2020

– По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце бара од Владата кумановскиот кризен штаб

Press24 - 24.03.2020

Општинскиот кризен штаб на Куманово ќе побара од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да изврши тестирање на сите здравствени работници и сите вработени во СВР и ТППЕ (противпожарната единица) Куманово и да продолжи со ...

Карантин за Куманово и дислокација на бегалци од Табановце бара од Владата кумановскиот кризен штаб

MakPress - 24.03.2020

Општинскиот кризен штаб на Куманово ќе побара од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да изврши тестирање на сите здравствени работници и сите вработени во СВР и ТППЕ (противпожарната единица) Куманово и да продолжи со ...

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

+инфо - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Општина Куманово бара целосен карантин, тестирање за корона на вработените во СВР и ТППЕ и дислокација на бегалците од ...

Frontline - 24.03.2020

-Апелираме до граѓаните да го почитуваат полицискиот час и препораките од Владата на Република Северна Македонија , да го намалат своето излегување и напуштањето на домовите да го сведат на минимум.

Карантин за српските државјани од странство во мигрантскиот камп во Суботица

MakPress - 24.03.2020

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, карантинот е неопходен за сите луѓе кои се влезени во Србија, а во зависност од земјата од која доаѓаат, времетраењето на карантинот изнесува 14 или 28 дена.

Вавринка збесна во карантин (фото)

Макфакс - 24.03.2020

Сите кои се наоѓаат во карантин поради пандемијата на коронавирусот во Европа и во светот бараат начини како да го поплнат слободното време, а посебен проблем тоа претставува за професионалните спортисти кои се научени на секојдневни тренинзи и ...

(ВИДЕО) Димитров: Половина од граѓаните кои побарале враќање дома од странство се согласиле да одат во карантин

iPortal - 24.03.2020

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров вечерва во интервју за Топ Тема на Телма зборуваше за конвоите и летовите преку кои македонските граѓани заглавени во странство се враќаат назад во државата.

На атрактивната тенисерка и е досадно во карантин: „Барем да имав дечко…“

Курир - 26.03.2020

Атрактивната тенисерка Евгени Бушар призна дека не го поднесува најдобро времето поминато во карантин. Канаѓанката е исто така приморана да го поминува своето време зад затворени врати за време на епидемијата на коронавирус, поголемиот дел од ...

ОБНОВЕНО Тргнаа дома и граѓаните затекнати во Словенија и во Истанбул

+инфо - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

Македонски граѓани затекнати во Словенија тргнаа кон земјава

А1 On - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

Македонските граѓани затекнати во Словенија тргнаа дома- најголемиот дел доаѓаат од Италија и Германија

Курир - 26.03.2020

Македонските граѓани кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за нашата држава. Како што јавува дописникот на МИА од Љубљана, се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и ...

Граѓаните затекнати во Словенија тргнаа дома за Македонија

Опсервер - 26.03.2020

– Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за с.Македонија. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

Македонските граѓани затекнати во Словенија тргнаа дома

24Инфо - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

42 лица од Италија и Германија се враќаат во Северна Македонија

Локално - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

Македонците затекнати во Словенија тргнаа за Македонија

MakPress - 26.03.2020

Нашите граѓаните кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и Германија.

Македонските граѓани затекнати во Словенија тргнаа дома - најголемиот дел доаѓаат од Италија и Германија

Скопје инфо - 26.03.2020

Македонските граѓани кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за нашата држава. Како што јавува дописникот на МИА од Љубљана, се работи за вкупно 42 лица, а најголем дел од нив доаѓаат од Италија и ...

МНР организираше репатријација на 69 македонски граѓани: 42 од Словенија и 27 од Турција

4NEWS - 26.03.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР на Република Словенија, словенечкиот Кризен штаб и словенечката полиција, утрово (четврток, 26 март 2020 г.