TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП - Хрватска 2018: Миркуловски: Словенија е фаворит

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација два дена се наоѓа во Загреб, а вечерва во терминот од 19:30 часот ќе играме против Словенија ривал против кој на Европските првенства имаме една победа во Белград.

Червар фуриозно тргна кон златото: Хрватска ја збриша Србија со 10 разлика! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Се очекуваше дека Хрватска ќе ја победи Србија, на отворањето на Европското ракометно првенство, но таа отиде подалеку и ја збриша со 32-22, покажувајќи дека силно го посакува тоа злато поради кое Лино Червар беше вратен на селекторското столче.

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа

Канал5 - 12.01.2018

Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека неговите избраници можат да ја совладаат Македонија.

ТОП 5 ѕвезди што ќе играат на ЕП (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Спортската јавност во следните две недели ќе биде окупирана од настаните и натпреварите на Европското првенство во Хрватска. Четири града ќе бидат домаќини на континенталниот шампионат, Загреб, Вараждин, Пореч и Сплит.

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Најдоброто од Кирил Лазаров (ВИДЕО)

Курир - 12.01.2018

На Светското првенство во Хрватска, во 2009 година, Лазаров го сруши рекордот во вкупен број постигнати голови на некој шампионат и постави нов – 92 голови. Нашиот Кирил Лазаров е еден од најдобрите десни бекови во светот години наназад.

Миркуловски: Желни сме за повеќе, утре мораме да победиме!

24 Ракомет - 12.01.2018

Македонија вчера пристигна во Загреб каде го одржа првиот трениг во пресрет на премиерниот натпревар против Словенија. Избраниците на Раул Гонзалес тренираа во популарната “Дом Спортова”, а свое видување за престојниот натпревар против словенците ...

Вујовиќ: Најдобриот и најубавиот ракомет се игра на Балканот

Дерби - 11.01.2018

Словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ се подготвува за почетокот на Европското ракометно првенство во Хрватска, а во своето последно интервју говори на неколку теми, меѓу кои и ракометната традиција на Балканот, но и во Шведска, Германија и Франција.

Миркуловски: Можеме до полуфинале, со знаење, малку среќа и публика!

Екипа - 11.01.2018

Филип Миркуловски повторно е еден од клучните играчи во македонската репрезентација, големиот „фајтер“ импонира со карактерот и борбеноста и во нападот и во одбраната. Тој е и еден од оние кои беа дел од последниот настап на Македонија на едно ...

Ракометниот Моцарт го фали Лино: Тој е селектор-победник!

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватска на клупата со Лино Червар на домашно тло ќе го напаѓа првото ракометно европско злато, а во успех верува и ракометниот Моцарт, еден од најдобрите во историјата на овој спорт, Ивано Балиќ.

Во Металург му е неопходен, ама во Хрватска не: Червар го пречкрта Јагањац!

Sport 1 - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар, долгогодишниот стратег на бившиот македонски првак Металург го пречкрта својот миленик од таборот на металурзите, Халил Јагањац, откако го соопшти списокот од 16 ракометари за утрешниот старт на ЕП во Хрватска.

Лино Червар го објави конечниот хрватски список за ЕП во Хрватска

РК Металург - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска Лино Червар го објави конечниот список со имињата на 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП во Хрватска. Од неговиот последен список отпаднаа шестмина ракометари, кои Червар ги одреди за резерви.

Червар го избриша својот „пулен“ Јагањац од списокот за ЕП

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар го соопшти списокот на 16 ракометари со кои ќе стартува на Европското првенство (ЕП) кое селекцијата го игра на домашен терен, а меѓу ракометарите го нема Халил Јагањац од Металург.

Лино се одлучи за 16 искусни играчи за дуелот против Србија

24 Ракомет - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар ги одбра 16-те ракометари за стартот на првенството односно за првиот меч против репрезентацијата на Србија. Во тимот се проверени играчи коишто и досега носеа голем товар на терените, а нема изненадувања така што ...

Хрватска го отвори ЕП со убедлива победа над Србија

Република - 12.01.2018

Се очекуваше дека Хрватска ќе ја победи Србија, на отворањето на Европското ракометно првенство, но таа отиде подалеку и ја збриша со 32-22, покажувајќи дека силно го посакува тоа злато, единствениот медал кој им недостига, поради кој Лино Червар ...

Вујовиќ: Ги знам можностите на Македонија, може да ги победиме

А1 On - 12.01.2018

Селекторот на Словенија, со чија репрезентација Македонија го отвора Европското ракометно првенство, Веселин Вујовиќ верува дека неговите ракометари можат да ја победат Македонија и покрај сериозните проблеми околу составот.

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа...

Н.Македонија - 12.01.2018

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека ...

Миркуловски: Желни сме да направиме нешто повеќе, утре мора да победиме!

Дерби - 12.01.2018

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонија утре го стартува своето ново учество на големите турнири и тоа на Европското првенство во Хрватска каде за прв ривал ќе ја имаме селекцијата на Словенија предводена од Веселин Вујовиќ.

Вујовиќ: Балканот го има најдобриот ракомет, на Швеѓаните им недостига квалитетен стратег

Спортски - 11.01.2018

Предводникот на репрезентацијата на Словенија на претстојното ЕП, Веселин Вујовиќ во своето последно излагање истакна дека на Балканот се игра најубавиот ракомет, но не заборави да ги спомене и квалитетните Шведска, Германија и Франција.

Червар ги избра играчите со кои тргнува во лов по златото кое што им недостасува

Sport M - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска Лино Червар го објави конечниот список со имињата на 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП во Хрватска. Од неговиот последен список отпаднаа шестмина ракометари, кои Червар ги одреди за резерви.

Вујовиќ: Ги знам нашите предности, ќе го искористиме тоа

+инфо - 12.01.2018

Во составот на Македонија сè е во најдобар ред, а атмосферата во тимот како и секогаш е на високо ниво. Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак ...

Миркуловски: Желни сме да направиме нешто повеќе, утре мора да победиме!

Точка - 12.01.2018

Македонија утре го стартува своето ново учество на големите турнири и тоа на Европското првенство во Хрватска каде за прв ривал ќе ја имаме селекцијата на Словенија предводена од Веселин Вујовиќ.

Миркуловски: Желни сме за бодови и добар старт на шампионатот

Gol.mk - 13.01.2018

Филип Миркуловски сигурно се сеќава на третманот кој му го приредија словеченките ракометари на Светското првенство во Мец минатата година. Тогаш, средниот бек на нашата репрезентација рано се повреди и не настапи до крајот на натпреварот, а потоа и ...

Миркуловски: Желни сме да направиме повеќе од досега, мора да ги победиме

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Часови не делат од првиот дуел на Европското првенство, против Словенија. Цела Македонија дише во ритамот на ракометот...Веќе сè е кажано, Раул Гонзалез и неговите избраници ги прават последните договори..

Миркуловски: Против Словенија по бодови, желни сме да направиме нешто повеќе

Спортклуб - 13.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Селекцијата на Македонија денес од 19:30 часот го игра првиот дуел од Европското првенство, а противникот е Словенија. Еден од поискусните во нашата селекција, Филип Миркуловски пред вечерашната пресметка вели: ...

Миркуловски: Мора да ја победиме Словенија, сакаме да направиме повеќе од досега

МКД - 13.01.2018

Филип Миркуловски смета дека Словенија не е силна како што беше на првенството во Франција, верува дека Македонија денеска може да излезе како победник. Македонија денеска го почнува настапот на Европското првенство во Хрватска, прв противник е ...