TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЏАМБАСКИ ГО КОМЕНТИРАШЕ СЛУЧАЈОТ СО ПЕНДИКОВ „Момчето било доброволец во Црвениот крст, тие им помагаат на другите“

+инфо - 03.02.2023

Покрај тоа што е секретар на клубот Цар Борис III, ова момче е и волонтер во локалниот „Црвен крст“, а секој кој е запознаен со активностите на оваа организација знае какви луѓе волонтираат таму, вели контроверзниот бугарски европратеник Ангел ...

Џамбаски му возврати на Лорер: Изјавата за Пендиков е антибугарска од „банда“ која си се нарекува „Продолжуваме со промената“

Слободен Печат

Џамбаски исфрустриран од изјавата на Лорер за Пендиков

Независен

Бугарските пратеници со посебна декларација ја осудија антибугарската реторика во Македонија

Скопје1

Бугарското собрание пред да се распушти донесе декларација: Осуда на антибугарската кампања во Македонија и тепањето на Пендиков

4NEWS

Бугарски парламент: Изјавите за бугарското минато во Македонија се намерно влевање омраза против Бугарите

А1 On

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Макфакс

Фактор Точка MTM

Бугарската декларација, ново минско поле за историската комисија

Призма - 03.02.2023

За македонските историчари во заедничката комисија со Бугарија проблем е усвоената декларација во бугарското собрание, а за бугарските историчари проблем се измените на Законот за здруженија и фондации усвоени лани во ноември.

Четвртата национална катастрофа на Бугарија

Слободен Печат

Се растури бугарското собрание

Н.Македонија

Македонските Бугари по средбите во Брисел: Заклучоците на ЕУ ќе се одразат во следниот извештај за напредокот на Македонија

Скопје1

Бугарските пратеници со посебна декларација ја осудија антибугарската реторика во Македонија

24 Вести

Бугарските пратеници ја усвоија декларацијата за Македонија, македонските партии бараат достоинствено чествување

Сител

Бугарските пратеници донесоа Декларација за заштита на Бугарите во Македонија и се распуштија

Телма

Zoom Канал5 Алфа Сакам да кажам Deutsche Welle Слободен Печат Телма 360 степени

Декларацијата на бугарското собрание е неоснована и ги преувеличува работите, смета Ковачевски

360 степени - 03.02.2023

Бугарското собрание вчера усвои Декларација со која остро го осуди насилството над македонските Бугари во РСМ. Бугарските пратеници им наложија на македонските институции да донесат системски мерки за да запре говорот на омраза врз Бугарија во ...

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

Канал5

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Северна Македонија

Во Центар

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

24Инфо

Пред да се распушти, Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

MakPress

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

Опсервер

Бугарскиот парламент усвои резолуција за Македонија

Н.Македонија

Скопје инфо +инфо Курир Локално МКД CivilMedia Zoom Република

(ВИДЕО) Халили: Не е првпат Бугарија да ја осудува Македонија, во своја куќа можеш секој ден да правиш свадба

Макфакс - 02.02.2023

Не е првпат Бугарија да донесе декларација со осуда за Македонија. Ова во интервју за „Макфакс“ го вели Мухамед Халили, претседател на Советот на амбасадорите, а откако денеска бугарскиот парламент го осуди насилството врз македонските Бугари во ...

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Макфакс

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Точка

Мухамед Халили: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

24Инфо

(видео) ИНТЕРВЈУ НА ХАЛИЛИ: Бугарија ја призна Македонија, но ги забораваме нивните тврдења дека како „втора бугарска држава“

Денешен

Халили: Не е првпат Бугарија да ја осудува Македонија, во своја куќа можеш секој ден да правиш свадба

Press24

Халили: Бугарија ја призна Македонија, но ги забораваме нивните тврдења дека како „втора бугарска држава“

Република

Слободен Печат Фактор Zoom Точка

Што бара Ковачев за македонските Бугари?

Фактор - 02.02.2023

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев бара македонскиот државен врв да ги прими Бугарите од земјава на средба. Ковачев денеска во Европскиот парламент се сретна со претставници на здруженијата Бугарите во Македонија.

Европратеникот Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со Бугарите во Македонија

Макфакс

Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со македонските Бугари

Локално

Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со македонските Бугари

Република

Европратеникот Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со Бугарите во Македонија

Press24

Европратеникот Ковачев бара Пендаровски, Ковачевски и Спасовски да се сретнат со Бугарите во Македонија

Lider

ДРЖАВНИОТ ВРВ ДА ГИ ПРИМИ БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Барање од европратеникот Ковачев

+инфо

Точка Фокус