TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Во Маврово е уловен најголемиот балкански рис. Се бара име

Факултети - 12.02.2019

Мавровскиот рис Б8 треба да добие име! Вака почнува постот на „Фејсбук“ на страницата „Balkan Lynx“ за најголемиот балкански рис што некогаш бил фатен за научни цели. Рисот, кој викендов бил фатен во близина на селото Сенце во националниот парк ...

Заловен уште еден рис на Бистра, вистински ѕвер од 27 килограми (ФОТО)

МКД - 12.02.2019

Вработени во Националниот парк Маврово, во соработка со Македонското еколошко друштво (МЕД), успеаја да заловат уште еден рис близу селото Сенце. За рисот Б8 има податоци уште од 2013 година.

На Бистра заловен рис од 27 килограми

Вечер - 12.02.2019

Вработени во Националниот парк Маврово, во соработка со Македонското еколошко друштво (МЕД), успеаја да заловат уште еден рис близу селото Сенце. Како што објави порталот мкд.мк, рисот со тежина од 27 килограми кој е постојан жител на паркот и е ...