TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новите фабрики на „Тесла“ горат милијарди долари, се пожали Илон Маск

Н.Македонија - 23.06.2022

Илон Маск истакна дека новите фабрики на неговата компанија „Тесла“ во Германија и во американската сојузна држава Тексас губат милијарди долари додека произведувачот на електрични возила се обидува да го засили производството, наведува „Блумберг“.

Илон Маск сака да интегрира плаќање со крипто кога ќе го купи Twitter

Телефони.мк - 23.06.2022

Се уште нема одговор дали Twitter ќе го купи Илон Маск , во вредност од 44 милијарди долари. Познат како голем поборник на криптовалутите, Маск сака да интегрира крипто наплата во Twitter.

Tesla ќе отпушти илјадници вработени

Automedia - 22.06.2022

Шефот на американскиот производител на електрични автомобили Tesla најави масовно отпуштање во компанијата, рецесијата носи жртви. Брзиот раст на производителот на електрични автомобили Tesla долго време беше своевидна гаранција за сигурно ...

Тежок над 240 милиони долари: Братот на Илон Маск фуриозно до милијарди

Фактор - 22.06.2022

Очигледно претприемништвото е во гените во семејството на Илон Маск - помладиот брат на извршниот директор на Тесла, Кимбал Маск, основа компании и непрофитна организација насочена кон помагање на Американците во преиспитувањето на нивната храна.

Бизнис зделката на Маск со Твитер од 44 милијарди долари доби поддршка од Бордот

Пари - 22.06.2022

Менаџерскиот одбор на Твитер едногласно препорача акционерите да ја одобрат предложената продажба на компанијата од 44 милијарди долари која ја понуди милијардерот и извршен директор на Тесла, Илон Маск, според регулаторното поднесување во вторник.

Кој е Кимбал Маск? Братот на Илон Маск има сосема други интереси, противник е на Трамп и наместо вселената – го ...

Еспресо - 22.06.2022

Помалку познат од извршниот директор на Тесла и сопственик на Твитер, Кимбал Маск е помладиот брат на Илон. Претприемач во кулинарскиот сектор, тој ја застапува каузата за правда во храната, жесток противник е на Трамп и има имот проценет на 750 ...

Тесла има недостаток на работна сила во Германија, а причината е – ниските плати

Денар - 22.06.2022

Кога Тесла започна со производство на своите возила во новоотворената Gigafactory Berlin во март оваа година, вработи 3.000 луѓе, а потоа беше објавено дека има намера да вработи илјадници нови вработени во наредните месеци.

Синот на Илон Маск реши да стане ќерка

Оff.net - 22.06.2022

Транссексуалната ќерка на Илон Маск официјално побарала менување на своето име „во согласност со нејзиниот нов идентитет“, а за да не оди два пати по шалтери во исто време се откажала и од својот татко Илон.

Синот на Илон Маск си го менува името и полот

Сител - 22.06.2022

Синот на милијардерот Илон Маск вчера поднесе документи за целосно менување на идентитетот, со цел дистанцирање од својот татко. Ксавиер Александар Маск, кој има и близнак Грифин, наполни 18 години во април.

Поради ниски плати, Tesla не може да најде работници во Германија

Локално - 22.06.2022

Иако многумина би сакале да работат за Tesla, германскиот синдикат тврди дека платите во конкурентските компании се за околу 20 отсто повисоки. Кога Tesla започна со производство на своите возила во новоотворената гига-фабрика во Берлин оваа година, ...

Tesla во Германија има недостаток на работна сила поради ниски плати

Телефони.мк - 22.06.2022

Tesla почна со 3 илјади вработени во новата фабрика Gigafactory Berlin годинава, а тогаш беше најавено дека ќе се вработат и нови луѓе. Тоа сега е проблем за Tesla, затоа што има проблем со ниските плати.

Трансродовата ќерка на Илон Маск, родена како машко, бара да ги прекине сите врски со татко ѝ

Канал5 - 21.06.2022

Трансродовата ќерка на Илон Маск,родена како машко, поднела барање за промена на името во согласност со нејзиниот нов родов идентитет и затоа што „ повеќе не сака да биде поврзана со својот биолошки татко на кој било начин“.

Њујорк тајмс: Најмалку 5 вработени во Спејсекс отпуштени зашто го критикувале Маск

МКД - 21.06.2022

Компанијата Спејсекс отпуштила најмалку пет вработени што во јавно писмо го критикувале однесувањето на извршниот директор Илон Маск, пишува Њујорк тајмс. Претседателката на Спејсекс, Гвин Шотвел, писмото на вработените го опиша како „прекумерен ...

Маск: Сè уште чекам информации за тоа колку ботови има на „Твитер“

Макфакс - 21.06.2022

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на Економскиот форум во Катар изјави дека има уште неколку нерешени прашања во врска со „Твитер“, и дека уште чека информации за тоа колку ботови има на платформата на таа социјална мрежа.

Раководството на Твитер препорача компанијата да му биде продадена на Маск

Курир - 21.06.2022

Раководството на Твитер едногласно им препорача на акционерите да ја одобрат предложената продажба на компанијата за 44 милијарди долари на американскиот иноватор Илон Маск, се наведува во документот доставен денеска до американските власти.

Најмалку петмина вработени во „Спејс Икс“ добиле отказ поради што го критикувале Маск

MakPress - 21.06.2022

Њујорк тајмс објави дека најмалку пет вработени во „Спејс Икс“ (SpaceX) добиле отказ откако во јавно писмо го критикувале однесувањето на извршниот директор на компанијата, Илон Маск. Во писмото, што за ден и половина го потпишале 400 вработени, се ...

Сè уште чекам информации колку ботови има на Twitter, вели Маск

Локално - 21.06.2022

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск, на Економскиот форум во Катар изјави дека се уште има некои „нерешени прашања“ во врска со Twitter и дека се уште чека информации за тоа колку ботови има на платформата на таа социјална мрежа.

Маск: Сè уште чекам информации за тоа колку ботови има на „Твитер“

MTM - 21.06.2022

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на Економскиот форум во Катар изјави дека има уште неколку нерешени прашања во врска со „Твитер“, и дека уште чека информации за тоа колку ботови има на платформата на таа социјална мрежа.

Раководството на Твитер препорача компанијата да му биде продадена на Маск

Независен - 21.06.2022

Раководството на Твитер едногласно им препорача на акционерите да ја одобрат предложената продажба на компанијата за 44 милијарди долари на американскиот иноватор Илон Маск, се наведува во документот доставен денеска до американските власти.

Њујорк тајмс: Најмалку 5 вработени во Спејсекс отпуштени зашто го критикувале Маск

Press24 - 21.06.2022

Компанијата Спејсекс отпуштила најмалку пет вработени што во јавно писмо го критикувале однесувањето на извршниот директор Илон Маск, пишува Њујорк тајмс. Претседателката на Спејсекс, Гвин Шотвел, писмото на вработените го опиша како „прекумерен ...

Раководството на Твитер препорача компанијата да му биде продадена на Маск

MakPress - 22.06.2022

Раководството на Твитер едногласно им препорача на акционерите да ја одобрат предложената продажба на компанијата за 44 милијарди долари на американскиот иноватор Илон Маск, се наведува во документот доставен денеска до американските власти.

Илон Маск е на чекор од преземање на Твитер

Денар - 22.06.2022

Илон Маск е чекор поблиску до конечното преземање на Твитер. Одборот на директори на гигантот им препорача на неговите акционери да гласаат за предложената продажба од 44 милијарди долари, според регулаторниот поднесок, пишува Business Insider.

Тесла има недостаток на работна сила во Германија, причината е ниските плати

Фокус - 22.06.2022

Кога Тесла започна со производство на своите возила во новоотворената Gigafactory Berlin во март оваа година, вработи 3.000 луѓе, а потоа беше објавено дека има намера да вработи илјадници нови вработени во наредните месеци.