TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Не прифаќам изедначување на царините и лобирањето за повлекување на признавањата на Косово

МКД - 24.01.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денес, по средбата со специјалниот претставник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина Ричард Гренел, изјави дека тој не прифаќа поставување еднаквост меѓу одлуката на Приштина да воведе ...

ГРЕНЕЛ: Ако Белград и Приштина не најдат разумно решение, САД ќе се повлечат!

Денешен - 24.01.2020

Мислам дека тргнавме напред и сакаме тоа да остане така, порачал денеска специјалниот пратеник на американскиот претседател Трамп, Ричард Гренел, на прес конференција со српскиот претсдеател Вучиќ.

Вучиќ: Од воведувањето на царините на Приштина изгубивме 435 милиони евра (ФОТО)

МКД - 24.01.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се сретна денес во Белград со специјалниот претставник на САД за Косово Ричард Гренел. „Од воведувањето на царините на Приштина изгубивме 435 милиони евра, повеќе од милион дневно“, истакна на ...

Вучиќ-Гренел: Србија и Косово почнуваат преговори за железничка линија

Р.С.Европа - 24.01.2020

Работни групи од Србија и од Косово в понеделник ќе заминат во Берлин за да разговараат со специјалниот пратеник на САД за односите меѓу двете земји Ричард Гренел за воспоставување на железничка линија меѓу Белград и Приштина.

Вучиќ-Гренел: Стоп за кампањата за повлекување на признавањето и укинивање на косовските такси

А1 On - 24.01.2020

Економијата, унапредување на животниот стандард со подобро економско и ифаструктурно поврзување, укинување на таксите и стопирање на кампањата за повлекување на признавањата на Косово, беа во фокусот на денешните разговори во Белград меѓу српскиот ...

„Коха Диторе“: Постигнат принципиелен договор за отворање железничка линија Приштина – Белград

А1 On - 24.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој престојува во Белград по вчерашната посета на Приштина, вели дека, по иницијатива за ...

Вилсон: За Трамп е полесно да го реши прашањето околу Косово, отколку проблемот со Иран

Локално - 24.01.2020

Потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон, вели дека ништо не е лесно во односите Белград-Приштина, бидејќи не е лесно ни по прашањето за Северна Кореја, Иран, Венецуела, но амбасадорот Ричард Гренел успеа да постигне договор за обнова на ...

Вучиќ: Од воведувањето на царините од Приштина, загубивме 435 милиони евра; Гренел: Царините се неприфатливи

Локално - 24.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград се состана со специјалниот претставник на САД за Косово и Метохија, Ричард Гренел. „Од воведувањето на приштинските такси, изгубивме 435 милиони евра, повеќе од еден милион евра на дневна ...

Гренел: Од Приштина барам веднаш да ги укине царините, а од Белград да ја сопре кампањата за повлекување на ...

МКД - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп Ричард Гренел изјави дека Приштина мора да ги укине царините на српската стока, а Белград да ја сопре кампањата за повлекување на признавањата на Косово.

Дачиќ - Кампањата за повлекување на признавањата на Косово е државен проект

Р.С.Европа - 23.01.2020

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека прекинувањето на кампањата за повлекување на признавањата на независноста на Косово не може да биде компензација за укинување на таксите кои Приштина ги воведе за стоки од Србија ...

Гренел со барања до Косово и Србија

Телма - 23.01.2020

Приштина да ги повлече даноците од сто проценти на производи од Србија, но и Белград да ја прекине кампањата во која лобира против независност на Косово. Ова денеска го порача специјалниот американски претставник за дијалогот Белград – Приштина, ...

Гренел: Србија да престане со кампањата за повлекување на признавањата на Косово, Приштина да ги укине таксите

Слободен Печат - 23.01.2020

Амбасадорот на САД во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, по денешните средби со челниците на партиите победнички на октомвриските ...

Курти по средбата со Гренел: Разговаравме за економскиот развој

Слободен Печат - 23.01.2020

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, после средбата со амбасадорот Ричард Гренел изјави дека разговарале за ургентната потреба од економски развој и отварање на нови работни места во Косово.

Вучиќ: Ја почитувам енергијата на Гренел, наше е да се обидеме да ги отстраниме бариерите

Слободен Печат - 23.01.2020

Вучиќ од Ерусалим потсети дека во Давос разговарал со американскиот советник за безбедност Ричард О’Брајан, изјавувајќи дека О’Брајан и Гренел „покажуваат голема енергија” и дека секое подобрување на ситуацијата во односите со Приштина е важно за ...

Гренел се сретна со Курти: Нема временска рамка за постигнувањето на финалниот договор со Србија

Слободен Печат - 23.01.2020

Гренел исто така зборуваше и за финалниот договор со Србија, велејќи дека нема временска рамка кога треба да се постигне договорот. Специјалниот пратеник на САД за дијалогот Косово- Србија, Ричард Гренел денеска се сретна со лидерот на Движењето ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

24Инфо - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Андоновиќ: САД директно се вклучуваат во решавањето на косовскиот проблем, обновена авиолинија Белград-Приштина

Слободен Печат - 23.01.2020

По дваесет години повторно е возобновена авиолинијата Белград-Приштина, а Албин Курти стана мандатор на новата влада. Дали овие два настани ја враќаат надежта за обновување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, анализира новинарот Андоновиќ во ...

Ричард Гренел во Приштина и Белград

Р.С.Европа - 23.01.2020

Американскиот амбасадор во Берлин, Ричард Гренел кој исто така е специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, денеска во Приштина, како што е најавено, ќе се сретне со косовскиот ...

„До договор помеѓу Косово и Србија под водство на Трамп“

Локално - 23.01.2020

Американскиот амбасадор во Берлин и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за мировните преговори помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, изјави во Приштина дека ќе работи со владите и лидерите во Косово и Србија за подобрување на ...

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен Печат - 22.01.2020

Тој рече дека улогата на САД е незаменлива во процесите низ кои поминува Косово. Претседателот на Косово, Хашим Тачи се сретна со Ричард Гренел, специјалниот претставник на претседателот на САД, Доналд Трамп за дијалогот Косово-Србија.

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен Печат - 22.01.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, после средбата со амбасадорот Ричард Гренел, се заблагодари за американското посредување во постигнувањето на договорот со Србија за воспоставување на авиолинијата Приштина- Белград.

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

Опсервер - 23.01.2020

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел допатува синоќа во Приштина, каде што беше пречекан од косовскиот претседател Хашим ...

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

24Инфо - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата, Му порача американскиот амбасадор на Тачи

Телма - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Гренел: Прогрес во односите со Србија подразбира укинување на таксата од 100 отсто на српскиот увоз

Локално - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

А1 On - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

А1 On - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел допатува синоќа во Приштина, каде што беше пречекан од косовскиот претседател Хашим Тачи, ...

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

Опсервер - 23.01.2020

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

24Инфо - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел допатува синоќа во Приштина, каде што беше пречекан од косовскиот претседател Хашим Тачи ...

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

Вечер Прес - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел допатува синоќа во Приштина, каде што беше пречекан од косовскиот претседател Хашим Тачи ...

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

MakPress - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел допатува синоќа во Приштина, каде што беше пречекан од косовскиот претседател Хашим Тачи, ...

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

MakPress - 23.01.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, му порача на косовскиот претседател Хашим Тачи дека ...

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

Курир - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Вучиќ- Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

Сител - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

Локално - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за признавањето на Косово

Сител - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

24Инфо - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно” со забрзувањето на ...

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

А1 On - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

А1 On - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Гренел во Белград и во Приштина со порака за подобрување на економскиот развој

Р.С.Европа - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел денеска изјави дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за повлекување на ...

Гренел во Косово: Приштина да ги укине таксите, а Белград да ја прекине кампањата за повлекување на признавањето

Денешен - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Косово не оди лесно

Денешен - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

Вечер Прес - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Вучиќ- Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

Опсервер - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

Опсервер - 23.01.2020

– Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

CivilMedia - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Гренел: Приштина да ги укине таксите, Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето

MakPress - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за ...

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

MakPress - 23.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ пред утрешната средба со американскиот претставник за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел, оцени дека американскиот ентузијазам е „голем, добар и значаен, но не оди така лесно“ со забрзувањето на ...

Пратеникот на Трамп: Србија да престане со каммпањата за повлекување на признавањата, Косово таксите

Република - 23.01.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за мировните преговори меѓу Косово и Србија, изјави денеска дека Приштина мора да ги укине таксите и дека утре ќе побара од Белград да прекине со кампањата за повлекување на ...

Гренел побара од Србија да престане со кампањата за повлекување на признавањата на Косово, Приштина да ги укине таксите

Опсервер - 23.01.2020

Амбасадорот на САД во Германија и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија Ричард Гренел, кој допатува синоќа во Приштина, по денешните средби со челниците на партиите победнички на октомвриските ...