TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НСЗР: Протест ако нема усогласување на платите со минималната плата

Телма - 25.02.2024

Протест за време на паузите или затворени јавните здравствени установи по три часа дневно, доколку платите на здравствените работници не се усогласат со минималната плата, најавија денес претставници на Независниот синдикат.

Штрајк во здравството ако нема линеарно зголемување на платите за сите

Алсат-М

Независниот синдикат на здравствени работници најави протести

Канал5

Има пари за апанажи ама нема за медицинските работници, независните синдикати најавија генерален штрајк од март

Алфа

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со минималната

360 степени

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест

Р.С.Европа

Предупредување за протести: Независниот синдикат на здравствени работници со барање – исплаќање на плати во согласност со Законот за минимална плата

Lider

Либертас Сител Независен Слободен Печат Zoom А1 On Локално 24Инфо

СДСМ: Со нас просeчната плата е од 40.000 денари, со ДПМНЕ беше само 22.000 денари

А1 On - 25.02.2024

Со СДСМ просечната плата достигна рекордни 40.000 денари и ова е историски највисоко ниво на покачување плати во нашата држава. За разлика од времето на ДПМНЕ, кога просечната плата беше 22.000 денари или едвај 360 евра, денес платата е 650 евра, ...

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

24Инфо

Најниски просечни нето-плати во декември лани

еМагазин

Преживување во „потрошувачката кошница“!

Слободен Печат

Шкријељ: Просечна плата од досега највисоки 40.000 денари, СДСМ го вреднува трудот на работниците

24Инфо

СДСМ: Просечна плата од 40.000 денари со политиките на СДСМ

Centar

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА БИЛА 40.000 ДЕНАРИ? КАКВА МАНИПУЛАЦИЈА: Глигорова објави колку точно изнесува просечната плата според неа

Фактор

еМагазин Вести плус Сител Бриф Алсат-М 24Инфо Банкарство.мк А1 On

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

4NEWS - 25.02.2024

Портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски денеска истакна дека економските политики на СДСМ значат поголеми плати и повисок животен стандард на граѓаните. „Просечната плата СДСМ успеа да ја покачи на историски највисоко ниво од 40.000 денари! Тоа се 650 ...

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

24Инфо

(ВИДЕО) Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

А1 On

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Либертас

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Локално

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Макфакс

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Опсервер

Zoom Бриф Фокус Точка Press24 Во Центар

ОТПОСЛЕ СЕ СЕТИЈА: Ковачевски тврди дека нашле решение за да се зауздаат платите на функционерите

Денешен - 23.02.2024

Десет месеци по одлуката на Уставниот суд со која се отвори простор за зголемување на функционерските плати за 78 проценти, се уште не се изнајде решение како тие да се намалат. Незадоволството во јавноста е огромно, особено по најавите дека со ...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Рацин

Пратениците на СДСМ ќе поднесат измени на законите што ги регулираат платите на функционерите, најави Ковачевски

Во Центар