TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„За луѓето се работи“ – во Скопје отворен 30-ти Министерски совет на ОБСЕ

ТВ21 - 30.11.2023

Официјално изјавувам дека триесеттиот состанок на Министерскиот совет на ОБСЕ е отворен. Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи пред 57 делегации и околу 1000 учесници на 30. Министерски совет на ОБСЕ, рече дека Северна Македонија го имала едно од ...

ОБСЕ може да направи разлика на терен, долготрајните дискусии да водат до конкретни решенија

МКД

Блинкен и Лавров се разминаа, денеска во Скопје се одржува министерскиот совет на ОБСЕ

Сакам да кажам

Министерскиот состанок на ОБСЕ официјално започнува во Скопје, ова е дневниот ред

Во Центар

Прв ден Министерски совет на ОБСЕ: Претседавачот Османи ќе го отвори најважниот состанок одржан во историјата на државата

24Инфо

Почнува 30. Министерски совет на ОБСЕ, воведно обраќање на Османи и Ковачевски

Локално

30. Министерски совет ОБСЕ во Скопје (во живо)

Независен

24 Вести Макфакс Опсервер Скопје инфо MTM Фокус Слободен Печат Сител

Хелга Шмид: Она што го издвојува ОБСЕ е способноста да поттикне регионални пристапи за заеднички предизвици

Либертас - 30.11.2023

Дел од она што ја издвојува работата на ОБСЕ е нашата способност да поттикнеме регионални пристапи за заеднички предизвици, истакна генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Марија Шмид, во обраќањето на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје.

Шмид уверува дека и покрај сите предизвици, ОБСЕ постигнува конкретни резултати

Р.С.Европа

Шмид: ОБСЕ е можна сила за промена за многу граѓани во регионот

24 Вести

Шмид: Со ваша поддршка ОБСЕ може да даде особен придонес за подобра иднина

Телма

30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, се очекуваат клучни одлуки за иднината на организацијата

Бизнис Вести

(Во живо) 30. Министерски совет ОБСЕ во Скопје

Бриф

30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, се очекуваат клучни одлуки за иднината на организацијата

Курир

Сител PressingTV Канал5 24Инфо Рацин Lider Република Frontline

Каума: Граѓаните на Северна Македонија изградија успешно мултиетничко општество и државата ја сфати позитивната заложба ...

Во Центар - 30.11.2023

„Граѓаните на Македонија изградија успешно мултиетничко општество, а државата покажа успешна дипломатија со соседите и најдобро ја разбира важноста на позитивниот ангажман во ОБСЕ. Ова денеска го истакна претседателката на Парламентарното собрание ...

Каума: Македонија демострираше успешна дипломатија со соседите

А1 On

Јанушев: Ги информирав колегите за претстојните избори и идното делување на ВМРО-ДПМНЕ, по промената на власта во Македонија

Курир

Јанушев од состанокот на Парламентарното Собрание на ОБСЕ: Ги информирав колегите за претстојните избори

Press24

Јанушев од Парламентарното Собрание на ОБСЕ: Ги информирав колегите за претстојните избори

Канал5

Јанушев на состанокот на Парламентарното Собрание на ОБСЕ информирал за претстојните избори и идното делување на ВМРО-ДПМНЕ

Во Центар

Јанушев на состанокот на Бирото на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Тера

Република Во Центар Бриф Нова ТВ Frontline Рацин 360 степени 24 Вести

Во живо: Паралелна конференција за граѓанското општество – Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ

Либертас - 29.11.2023

Паралелната конференција за граѓанско општество, што го одбележува крајот на претседателството на Република Северна Македонија со ОБСЕ, се одржува денеска во Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, во Скопје.

Претседавачот со ОБСЕ Османи ќе се обрати на Паралелната конференција за Граѓанско општество

24Инфо

Во МНР денеска ќе се одржи Паралелна конференција за граѓанско општество што го одбележува крајот на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ

CivilMedia

Османи ќе се обрати на завршната сесија на Паралелната конференција за граѓанско општество

Frontline

Паралелна конференција за граѓанското општество – Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ (во живо)

Нова ТВ

Паралелна конференција за граѓанското општество – Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ (во живо)

CivilMedia

Паралелна конференција за граѓанското општество – Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ (во живо)

Frontline