TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наскоро бесплатен интернет на Западен Балкан – Вархеји со порака од Тирана

Телма - 29.02.2024

Европскиот комесар за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји денеска во Тирана изјави дека од земјите во регионот наскоро очекува да се договорат за бесплатен интернет на јавни места.

Вархеји: Земјите од Западен Балкан мора брзо да ги завршат реформите

Сител

Лидерите од Западен Балкан се согласија да ги намалат трансакциските трошоци и да се залагаат за единствен пазар на ЕУ

4NEWS

Вархеји: Со планот за раст земјите од Западен Балкан би можеле да ги удвојат економиите во следните десет години

МКД

Вархеи: Земјите од регионот наскоро ќе добијат бесплатен интернет

Независен

Вархеји: Планот за раст за Западен Балкан може да ги удвои економиите на земјите во следните 10 години

Кумановски м.

Вархеји: Планот за раст е амбициозен, Западен Балкан мора да напредува со цел да ги заврши реформите

Локално

Zoom Н.Македонија Рацин 24Инфо Канал5 CivilMedia Бизнис Вести Локално

Усвоена заедничка изјава на лидерите на Западен Балкан на Високо ниво Конференција „Раст и конвергенција на Западен ...

4NEWS - 29.02.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, заедно со другите лидери на државите од регионот, учествуваше на Конференцијата на високо ниво посветена на Планот за раст на Западен Балкан во Тирана, Република Албанија.

Маричиќ: Забрзаното проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е еднакво важно и за Брисел и за нашиот регион

Макфакс

Вархеји: Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан може да се заврши побрзо

Локално

Усвоена заедничка изјава на лидерите на Западен Балкан на Конференцијата на високо ниво „Раст и конвергенција на Западен Балкан”

Frontline

Николоски од Регионалниот самит во Тирана – Ги приближуваме ЕУ стандардите преку транспонирање на ЕУ регулативите, се приклучуваме и на СЕПА регионот

Локално

Николоски од Регионалниот самит во Тирана – Ги приближуваме ЕУ стандардите преку транспонирање на ЕУ регулативите, се приклучуваме и на СЕПА регионот

Centar

Николоски од Регионалниот самит во Тирана – Ги приближуваме ЕУ стандардите преку транспонирање на ЕУ регулативите, се приклучуваме и на СЕПА регионот

Вести плус

Независен Опсервер Press24 Centar Centar Бриф А1 On Фокус

Регионален самит во Тирана посветен на планот за раст на ЕК

Канал5 - 29.02.2024

Планот за раст на земјите од Западен Балкан, усвоен од Европската Комисија во фокусот на регионалниот самит во Тирана ден по состанокот кој беше посветен на Украина. Средбата на високо ниво е продолжение на таа која се случи во Скопје минатиот ...

Лидерите од Западен Балкан усвоија заедничка изјава во Тирана

Мета

Балканските лидери на средба во Тирана за планот за економски раст

Телма

Маричиќ: Со Планот за раст ќе се почувствуваат придобивките на економскиот развој на патот кон ЕУ

Локално

Вархеји: Планот за раст може да ги удвои на економиите на Западен Балкан

Р.С.Европа

По Скопје, и во Тирана самит Западен Балкан-ЕУ

Deutsche Welle

Маричиќ: Регионалната соработка на Западен Балкан за Планот за раст е оптимален начин за подготовка за полноправно членство во ЕУ

Либертас

Канал5 Бриф 4NEWS Фокус Макфакс Опсервер Локално Zoom

Во Тирана самит на Западен Балкан и ЕУ, на маса ставени 6 милијарди евра

Алсат-М - 29.02.2024

Самитот на ЕУ за планот за раст за регионот, кој се одржа во Тирана, Албанија, се фокусираше на интеграцијата на Западен Балкан. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Европската унија нуди можност за побрза интеграција и реформи што не треба да се ...

Рама: Или ќе успееме заедно или ќе пропаднеме заедно, соработката на земјите од Западен Балкан е услов за ЕУ

Макфакс

Рама: ЕУ поподготвена да бидеме дел од неа, да соработуваме и да ја напуштиме „ старата балканска политика“

Локално

Премиерот Џафери пречекан од премиерот Рама во Тирана, започнува Конференцијата на високо ниво за Планот за раст на Западен Балкан

Centar

(Видео) Џафери пречекан од Рама во Тирана: почнува конференцијата на високо ниво за планот за раст на Западен Балкан

Макфакс

Џафери пречекан од Рама во Тирана

24Инфо

Џафери пречекан од Рама во Тирана, започнува Конференцијата на високо ниво за Планот за раст на Западен Балкан

Локално

Опсервер Курир Опсервер Frontline Република Бриф Точка Точка

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Локално - 29.02.2024

Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на европската интеграција на регионот и спроведувањето на Планот за раст за Западен Балкан. Учесниците на самитот во Конгресната палата ги пречека албанскиот премиер Еди Рама, ...

Албански медиуми: Во Тирана Самит на балканските лидери; Вучиќ побарал изјавата на Самитот за Украина да биде без „санкции против Русија“

CivilMedia

Утре во Тирана ќе се одржи самит Западен Балкан-ЕУ

Независен

Утре во Тирана ќе се одржи самит Западен Балкан-ЕУ

Zoom

Утре во Тирана ќе се одржи самит Западен Балкан-ЕУ

Во Центар

Утре во Тирана ќе се одржи самит Западен Балкан-ЕУ

Локално

Тирана утре е домаќин на самитот Западен Балкан-ЕУ

Слободен Печат

MakPress Нова ТВ Во Центар Рацин Frontline Рацин Република Независен