TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Архива) Борис Трајковски: Претседателот кој и недостига на Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Потсетување од нашата архива: Во оваа криза страшно недостасува толеранцијата што ја промовираше Трајковски и грижата за интересите на државата, а не за сопствениот рејтинг, укажуваат неговите поранешни соработници.

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот Претседател Борис Трајковски

24 Вести - 26.02.2020

Струмичани му одадоа почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Пред споменикот Македонија подигнат во негова чест, голем број граѓани, негови роднини и преставници на локалната и централната власт положија цвеќе во чест на ...

Адеми: Претседателе, успеавме!

+инфо - 26.02.2020

Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми ја предводеше делегацијата на Владата vо која беа и министерот задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, и заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, на одбележувањето на годишнината на ...

Одбележана 16-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Сител - 26.02.2020

Со низа чествувања одбележана 16 годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски. Членови на семејството, роднини и пријатели, но и голем број граѓани го посетија неговото вечно почивалиште и положија венци со свежо цвеќе.

Делегација на СДСМ оддаде почит на заложбите и придонесот на претседателот Трајковски

А1 On - 26.02.2020

По повод шеснаесетгодишнината од трагичната смрт на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски, делегација на СДСМ оддаде почит на заложбите и придонесот на Трајковски за соработка и заедништво на граѓаните и проевропската иднина на ...

Ја сакаше Струмица, но и Струмица го сакаше него: фотогалерија од посетата на Борис Трајковски во нашиот град!

Струмица Денес - 26.02.2020

Тие што памтат знаат каков беше Борис Трајковски кога ќе ја посетеше својата родна Струмица. Без терохранители, без никаква придружба. Луѓето го сакаа и разговараа со него на нај приjaтелски начин.

ВРЕМЕТО НЕ ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА: Семејството на Борис Трајковски скршено од тага, еве како изгледаат денес (ФОТО)

Магазин - 26.02.2020

Денеска навршуваат 16 години од смртта на некогашниот претседател Борис Трајковски. Тој животот гозагуби во 2004 година трагична авионска несреќа кај Мостар, БиХ. Оваа голема трагедијата ја зави Македонија во црно, а болката која ја чувствува ...

Одбележување на 16-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Press24 - 26.02.2020

По повод одбележувањето на 16-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа крај Мостар, Босна и Херцеговина, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија ...

По 2016 одново одбојка ќе се игра во „Борис Трајковски“

SportMedia - 26.02.2020

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија одново ја чека долго, топло лето, полно со активности со оглед на тоа дека во периодот јуни – јули ќе игра во Златната Европска лига, а потоа август и септември ја очекува квалификацискиот циклус за ...

(ВИДЕО) „Еве ти ја вратата, излези“: Кога претседателот Трајковски му го покажа местото на Солана!

Струмица Денес - 26.02.2020

Многумина ја паметат онаа легендарна изјава на Борис Трајковски, тогаш заменик министер за надворешни работи, од 1999 година за косовските бегалци во Македонија: Но, ретко кој го знае и моментот кога претседателот Трајковски му ја покажал вратата на ...

Владини делегации на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски во Скопје и на споменикот во негова чест во ...

24Инфо - 26.02.2020

Повеќе делегации на Владата на Република Северна Македонија денеска положија венци со свежо цвеќе на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски, во рамките на одбележувањето на 16 годишнината од неговата смрт.

Се одбележува 16-годишнина од загинувањето на претседателот Трајковски

360 степени - 26.02.2020

Денеска се одбележуваат 16 години од смртта на вториот претседател на Македонија Борис Трајковски, кој загина на 26 февруари 2004 година, во авионска несреќа кај Мостар. Министерот за дијаспора Едмонд Адеми ја предводи владината делегација на ...

Заев: Ние продолжуваме да го следиме примерот на Борис Трајковски

Фокус - 26.02.2020

Денеска се навршуваат 16 години од трагичната несреќа во Мостар, БиХ во која загина поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку својот профил на Фејсбук порача дека продолжуваат да го следат неговиот ...

Родната Струмица ја одбележа 16-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Слободен Печат - 26.02.2020

За ликот и делото на претседателот Трајковски, зборуваше градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Пред споменикот „Македонија”, подигнат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски, родната Струмица ја одбележа ...

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Фактор - 26.02.2020

Никола Димитров, министерот за надворешни работи, на 16-годишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски објави ретро-фотографија од деновите кога тој му беше советник за национална безбедност во неговиот кабинет.

Пендаровски: Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по неговата визија за успешна Македонија

Frontline - 26.02.2020

Денеска им оддаваме чест на Претседателот Трајковски и членовите на Кабинетот со полoжување цвеќе кај Ротимље и на местата на нивните вечни почивалишта. Слава им, секогаш ќе живеат во нашите спомени“, пишува во објавата на Пендаровски.

16 години од авионската несреќа во која загина поранешниот претседател Борис Трајковски

OhridNews - 26.02.2020

Денес се навршуваат 16 години од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина на 26-ти февруари 2004 година во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

На денешен ден загина најголемиот, човекот кој најмногу ја сакаше МАКЕДОНИЈА – вечна слава драг претседателе Борис ...

Струмица Денес - 26.02.2020

ВЕРУВАМ ВО МАКЕДОНИЈА се зборовите кои често ги говореше и ги опишуваат делата што ги правеше претседателот Борис Трајковски! Човекот кој ги обединуваше во поддршката сите политички партии, човек кој се залагаше за меѓуетнички соживот.

Мицкоски: Претседателот Трајковски покажа пример како вистински се претставува Македонија дома и низ Светот

Курир - 26.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска преку својот Фејбсук профил сподели статус каде се потсетува на трагично загинатиот претседател на Македонија Борис Трајковски. -“Верувам во Македонија” велеше Претседателот Борис Трајковски, и ова е ...

ВИДЕО: Последното интервју на Борис Трајковски

Либертас - 26.02.2020

На 24 февруари 2004 два дена пред трагичната смрт, претседателот Борис Трајковски го даде последниото интервју. Зборуваше за неговите надежи за иднината на Македонија дента која во Даблин беше доставена апликацијата за добивање на кандидатски статус ...

БОЛКАТА СЕ УШТЕ ИСТА: Вака денес изгледа семејството на Борис Трајковски, ќерката му беше слаба страна, со синот играше ...

Курир - 26.02.2020

Иако македонската јавност за нив дозна прерано додека се уште беа мали, денес тие се далеку од очите од јавноста но успешни во својата професија. Денеска се навршуваат 16 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски кој ...

Борис Трајковски - искрен и чесен човек за кој државата беше над партиските интереси

Скопје инфо - 26.02.2020

Денеска се одбележуваат 16 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски. По тој повод, делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе положи венец свежо цвеќе на Алејата на великаните.

Заев за Борис Трајковски: „Блажени се тие што градат мир“- пораката на Трајковски аманет за сите политичари

Магазин - 26.02.2020

На денешен пред 16 години животот го загуби Борис Трајковски, тогашниот претседател на државата кој трагично го загуби животот во авионска несреќа во Мостар, БиХ. По тој повод, денеска поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран Заев на својот профил ...

Пендаровски: Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по визијата за успешна Македонија

Република - 26.02.2020

Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по неговата визија за успешна Македонија, порача денеска преку фејсбук-статус претседателот Стево Пендаровски, на денот кога се одбележуваат 16 години од трагичната смрт на Борис Трајковски.

Шеснаесет години по смртта на Борис Трајковски: Сеуште нема одговорност за падот на „кингерот“

Бизнис Вести - 26.02.2020

Борис Трајковски беше втор претседател на Македонија, од 15 декември 1999 година до 26 февруари 2004 година, кога неговиот мандат завршил со трагичната смрт во авионска несреќа. Траjковски дипломирал на Правниот факултет во Скопје во 1980 година, ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во авионска несреќа загина македонскиот претседател Борис Трајковски

Денешен - 26.02.2020

Пред 16 години, на 26 февруари 2004 година , претседателот Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинаа при урнување на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар во Босна и Херцеговина.

Утре се навршуваат 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Скопје1 - 25.02.2020

Со положување венци со свежо цвеќе на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски, Владата на Северна Македонија утре, 26 февруари, ќе ја одбележи 16 годишнината од неговата смрт.

На денешен ден во авионска несреќа загина македонскиот претседател Борис Трајковски

МКД - 26.02.2020

На 26 февруари 2004 година, претседателот Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинаа при урнување на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар во Босна и Херцеговина. Сѐ уште нема никаква одговорност за несреќата.

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Слободен Печат - 26.02.2020

Министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја предводи делегацијата на Владата на одбележувањето на годишнината од смртта на Трајковски, во Мостар, кај Ротимље, каде што се случи авионската несреќа.

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Курир - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Пулс24 - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Шеснаесет години од смртта на Борис Трајковски

Р.С.Европа - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен- обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски, денеска ќе биде одбележана 16- годишнината од неговата смрт. Од владината прес- служба информираа дека делегација на Владата ќе присуствува на ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Press24 - 26.02.2020

Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја предводи делегацијата на Владата на одбележувањето на годишнината од смртта на Трајковски, во Мостар, кај Ротимље, каде што се случи авионската несреќа.

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Сител - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Канал5 - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Локално - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Опсервер - 26.02.2020

– Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

24Инфо - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

А1 On - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

+инфо - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Шеснаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

CivilMedia - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Вечер - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Денеска се одбележуваат 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

iPortal - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Република - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН пред 16 години загина Борис Трајковски, вториот претседател на Република Македонија!

Магазин - 26.02.2020

На денешен ден пред 16 години загина поранешниот претседател Борис Трајковски. Трајковски загина на 26 февруари 2004. Тој беше македонски политичар и втор претседател на Македонија, од 15 декември 1999 година до 26 февруари 2004 година, кога ...

16 години од смртта на поранешниот претседател Трајковски

Фокус - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

На денешен ден во aвиoнcкa нecpеќa загина македонскиот претседател Борис Трајковски

365 - 26.02.2020

На 26 февруари 2004 година, претседателот Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти зaгинaa при ypнyвање на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар во Босна и Херцеговина. Сѐ уште нема никаква одговорност за неcpeќата.

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Либертас - 26.02.2020

– Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Нетпрес - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Скопје инфо - 26.02.2020

Со положување венци на гробот и на спомен обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 16-годишнината од неговата смрт. Од владината прес-служба информираа дека министерот за дијаспора Едмонд Адеми ќе ја ...