TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Четиримесечно бебе заразено од корона вирус, со него на Инфективна клиника и неговата мајка

Фокус - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека на Клиниката за инфективни билесто се примени пет нови случаи со што вкупната бројка на хоспитализирани изнесува 68. „Седум се во критична состојба.

Филипче: Хоспитализирано четиримесечно бебе од Кочани, со ковид 19, со него е и мајката

Вечер - 09.04.2020

Најмалиот пациент што се лекува на Инфективната клиника е 4 месечно бебе. Како што информира министерот за здравство Венко Филипче бебето е од Кочани и е хоспитализирано со неговата мајка.

Четиримесечно бебе со мајка позитивни на коронавирус примени на Инфективно

ТВ21 - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е најмладата личност со коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот Венко Филипче кој напомена дека бебето заедно со мајката се примени на Инфективната клиника во Скопје во стабилна состојба.

(ВИДЕО) Филипче: Мајката и 4-месечното бебе на Инфективна се во стабилна состојба, без потреба од респиратор

Либертас - 09.04.2020

„На Инфективната клиника се наоѓа и примена е мајка и 4-месечното бебе од Кочани коишто во моментот имаат стабилна клиничка слика, практично секојдневно конзилијарно се следат од страна на педијатар, со некоја сосем лесна форма на анемија и исип.

Филипче: На Инфективна се лекуваат 68 лица, мајката и бебето се со стабилна клиничка слика

Локално - 09.04.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство информираше за моменталната состојба со коронавирусот. -На Инфективната клиника во моментов се лекуваат 68 лица 20 се со тешка состојба, додека седум од нив се приклучени на респиратори на ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 03.06.2020

Следете го неговото обраќање во живо. Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, на која, како што се очекува, ќе соопшти дали ќе биде активиран полициски час за претстојниот продолжен викенд.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

Филипче: Од идната недела подготовки и насоки за периодот по укинувањето на мерките

OhridNews - 09.04.2020

Досега преземените мерки сметаме дека ќе дадат резултат. но истовремено се подготвуваме и за периодот, кога ќе треба постепено животот и целокупниот работен процес да се врати во нормала, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, ...

Во живо од пресот на Филипче за новата бројка заболени од коронавирус (ЖИВО)

MTM - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира за состојбата со коронавирусот во земјава изминатите 24 часа. Следете го пресот во ...

ВО ЖИВО: Следете ја прес - конференцијата на Филипче

Фактор - 09.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица.

Вклучување во живо: Филипче во 15:00 часот со нови информации за состојбата со коронавирусот во земјава

Точка - 09.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска (09.04.2020 година), во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. коронавирус Министерство за здравство Венко Филипче коронавирус ...

80 здравствени работници од Кумановската болница се во самоизолација

Kumanovo News - 09.04.2020

– Од 700 вработени има уште 80 кои се во самоизолација и ќе се тестираат согласно периодот на инкубација. Во Кумановската болница 18 вработени се позитивни и работата таму е реорганизирана, - рече Филипче.

9: Филипче посака брзо закрепнување на пациентите и очекува позитивни вести, се формира фонд за туризам, одјавата од ...

Frontline - 09.04.2020

Утрински преглед на настаните. МИНИСТЕРОТ за здравство Венко Филипче со порака на Фејсбук им посака брзо закрепнување на сите пациенти и истакна дека очекува сè почесто да слушаме позитивни вести, откако вечерва беше објавено дека од корона вирусот ...

Филипче: На сметка на МЗ пристигнати се средства во висина од 59.300.000 денари!

Магазин - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја извести јавноста дека на наменската сметка на Министерството за здравство за донации досега пристигнати се средства во висина од 59.300.000 денари.

(ФОТО) Филипче неуморен, и на фејсбук одговара на коментари

24Инфо - 08.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче неуморно одговара на коментари на фејсбук. Тој е активен и се појавува секој ден во јавноста со нови инфорамции во врска со коронавирусот. Покрај сите прес-конференции и ангажмани што ги има министерот одговара ...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршил 91 надзор

Макфакс - 07.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната редовна прес-конференција информираше дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат бил на увид на терен во повеќе јавно-здравствени установи во изминатиот период согласно одлуката и ...

Филипче: Подготвени сме за поригорозни мерки, но засега нема потреба од дополнителни рестрикции

Алсат-М - 07.04.2020

Подготвени сме за поригорозни мерки ако се наметне потреба, но сѐ уште не се размислува за воведување од 14 дневен карантин на целата територија на државата, рече министерот за здравство, Венко Филипче во одговор на новинарско прашање да даде ...

Во Владата нема заболени од корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Во Владата нема ниту еден член кој е во било која група на индикација за тестирање од ковид 19, рече министерот за здравствот, Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали меѓу политчарите и функционерите има некој заболен или се наоѓа во ...

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 80-90 проценти, може да се испита дали некои имале коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 89-90 проценти, може да се испита дали е некои имале коронавирус Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма ТВ рече дека годинава бројот на лица кои имале ...

Филипче: Линеарниот пораст е нешто што секоја земја сака да го постигне

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека многу е важно порастот на пациентите со корона вирус да биде линеарен. -Во фаза сме кога секојдневно имаме сличен број на дијагностицирани.

Во кумановската болница 18 заразени, 80-тина во самоизолација

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче заедно со престтавници од Институтот за јавно здравје биле во посета на кумановската болница и соопшти дека најмногу погодено е инфективното одделение на оваа Клиника, каде беше заболен дел од персоналот со ...

Филипче: Излегуваат информации дека респираторот не им помага на пациентите со корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека неколку нови истражувања покажуваат дека респираторната машина не им помага на пациентите кои се со тешка клиничка слика со корона вирус.

Филипче: Нема заразени од коронавирус во Владата

360 степени - 07.04.2020

Нема заразени од коронавирус во македонската Влада, информира, на денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање дали има информации за заразени од ковид-19 меѓу политичарите во земјава и меѓу ...

Вработен на дигестивна клиника се сомнева дека има заболен во семејството, дел од вработените во изолација

Фокус - 07.04.2020

Вработен од средно техничкиот кадар на Клиниката за дигестивна хирургија кажал дека се сомнева дека има заболени од корона вирус во семејството, па дел од вработените на клиниката се во самоизолација.

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 септември”

Канал5 - 07.04.2020

Министерот Венко Филипче попладнево излезе со последните информации.. Што вели тој за бројката на починати и на заболени и дали може да се очекуваат нови мерки покрај досега најавените? Пред Владата е Андријана ...

Дел од персоналот на Дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Утре дел од персоналот на Клиниката за дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус, најави министерот Венко Филипче. Тоа следува откако вработен кажал дека има заболени членови на неговото семејство, кои сè уште не се потврдени дека имаат ...

Петмина починати и 29 нови заболени од коронавирусот

Канал5 - 07.04.2020

Петмина починати и 29 ново заболени од коронавирусот е црниот биланс за изминатите 24 часа... Министерот Венко Филипче пред малку информираше дека најголемиот дел од новозаболените се од Скопје, и апелираше до граѓаните да бидат одговорни и да ги ...

Венко Филипче:Ви благодарам колеги што сте херои во моменти кога сме исправени пред најголемиот здравствен предизвик и ...

Panacea.mk - 07.04.2020

“Вие сте први на удар на вирусот и морате да се штитите, без исклучок. Штитете се на работното место, но и надвор од него. Грижете се за себе за да можете и понатаму да се грижите за пациентите. Овој ден е ваш ден, вие сте на пиедесталот.

Филипче не сака да признае дека пациентите му умираат чекајќи резултати

Курир - 07.04.2020

Вечерва во „Топ Тема“ гостуваше министерот за здравство, Венко Филипче кој што говореше за состојбата во Македонија предизвикана корона вирусот. Водителката го запраша кој е виновен за случајот со починатиот полицаец од Куманово, кој наводно според ...

Во моментов не се размислува на 14-дневен карантин, мерките се доволни, но можни се и поригорозни доколку има потреба

ТВ21 - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во моментов не се размислува за воведување карантин 14 дена, но сепак државата е подготвена да воведе и поригорозни мерки, доколку се укаже потреба за тоа.

Филипче им го честиташе Светскиот ден на здравјето на своите колеги, апелираше да го чуваат своето здравје

Вечер - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, на Светскиот ден на здравјето упати првенствено честитки до своите колеги, до сите здравствени работници: Во овие улови на пандемија од вирусот корона кој претставува најголема ...

Филипче: Пациентите кои се на апарати за дишење најчесто завршуваат фатално

Република - 07.04.2020

Последните нови студии од странство покажуваат дека дури до 90 отсто од пациентите кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ министерот за здравство Венко Филипче, кој говори за состојбата со коронавирусот ...

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вечер - 07.04.2020

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои биле во изминативе два-три дена со него на работно место, сите тие се автоизолација.

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат!

Пулс24 - 08.04.2020

Дури до 90 отсто од пациентите со тешка клиничка слика кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ на телевизија Телма, Филипче. „За жал, од повеќе истражувања излегуваат информации дека во таков случај ниту ...

Филипче: Доколку има потреба подготвени сме и за поригорозни мерки

OhridNews - 07.04.2020

Во моментов не се размислува за нови,исклучително ригорозни мерки како што би бил карантин подолг од една недела иако сме спремни да донесеме и поригорозни мерки од досегашните ако се укаже потреба за тоа, рече на денешната прес конференција ...

Засега нема да воведеме карантин од 14 дена, вели Филипче

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во моментов не е во план воведување на карантин од 14 дена на целата територија на земјата, откако на социјалните мрежи се појавија информации дека од Кризниот штаб ...

Лице од техничкиот персонал од Дигестивна сомнителен на коронавирусот, ќе се тестираат вработените

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека лице техничкиот персонал од Дигестивната хирургија во Скопје пријавил дека дома има заболен, но дека се уште нема податоци дали болниот е позитивен на коронавирусот.

Од кумановската болница 80 здравствени работници се во самоизолација

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека денеска биле во посета на кумановската болница. Според него, од 700 вработени во болницата 80 се во самоизолација.

Филипче на прес во 15 часот

Либертас - 07.04.2020

Владата известува дека министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска (09.04.2020 година), во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Акредитираните новинари за онлајн видео вклучување ќе имаат можност за учество на прес-конференцијата во ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Република - 08.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи прес-конференција. Истата може да ја следите во живо ...

ВО ЖИВО Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата во 17 часот се очекува да ги соопшти најновите случувања со коронавирусот во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за здравство

Бриф - 07.04.2020

Мминистерот за здравство, Венко Филипче, денеска со почеток во 17:00 часот, ќе одржи ...

Филипче: Седете дома! Вакви клинички слики ниту најискусните анестезиолози и интензивисти не виделе досега!

iPortal - 07.04.2020

Запрашан да се обрати до нацијата, министерот за здравство Венко Филипче, во “Топ тема” на Телма телевизија, вечерва ја пренесе сликата од болниците и упати силна порака до граѓаните: “Сите имаме многу голема одговорност.

Филипче во “Топ тема”: Досегашната стратегија е одлична бидејќи тоа што го сакаме е линеарен пораст на пациентите

iPortal - 07.04.2020

Во вечерашната “Топ тема” емитувана на Телма ТВ, гостин беше министерот за здравство, д-р Венко Филипче, кој запрашан дали не сме влезени во фаза кога е потребно да се пристапи кон масовно тестирање на населението со оглед на фактот дека сè поголем ...

Филипче: Имавме „лажен пик“ пред неколку дена, експоненцијалната крива нема да расте одеднаш

Локално - 07.04.2020

Министерот Венко Филипче на новинарско прашање одговори дека пациентите во домашно лекување се во постојан контакт со матичните лекари и дека и тие ќе се сметаат во бројот на вкупно излечените.

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници, од нив зависи јавното здравје

Локално - 07.04.2020

„Апелирам до сите граѓани – да ги заштитиме здравствените работници. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи. Тие за сите нас, ние за сите нив“, сподели вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

За пет дена извршени 91 контрола на јавни здравствени установи и 12 на приватни

MakPress - 07.04.2020

Министерството за здравство информира дека согласно заклучоците на Владата на РСМ донесени со цел спречување на внесување и ширење на инфекцијата со Ковид-19, од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во периодот од 30.03-05.04.2020 ...