TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медицинска сестра на педијатрија: Работи што би им ги кажала на родителите на нашите пациенти, но не можам

Деца - 03.06.2023

Се разбира, болеста на детето е нешто што секој, апсолутно секој родител едноставно би ја прескокнал или избришал. Никој не сака да однесе дете на ургентно или да остане со детето во болница.

ХЕЛИКОПТЕР РОДИТЕЛСТВО: Прекумерната грижа и контролирање го прави детето беспомошно

Pedijatar.mk - 03.06.2023

Хеликоптер родителството е родителски стил во кој родителите претерано ги надгледуваат своите деца и интервенираат кога ќе се појават проблеми, наместо да им дадат вештини за справување со животните тешкотии С тудија од Одделот за детски и семејни ...

Родителите велат дека се згрозени од одлуката на Тренчевска, порачаа да не ги користи нивните деца за политички ...

Република - 03.06.2023

Родители на деца од градинката „Детска радост“ во писмен допис до медиумите велат дека се згрозени од одлуката на министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска да ја врати старата директорка Анета Петровска на функција, откако таа ...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2. до 3. година, а кои способности ги има од 5. до ...

Pedijatar.mk - 02.06.2023

Што треба да знае детето според возраста - еве кои животни вештини може да ги научи од 2 до 11 години. П окрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, ...

Само вака можете да доведете во ред бесно и разгалено дете: Открива д-р Рајовиќ, експерт за интелигенција на најмладите

Женски магазин - 02.06.2023

Д-р Ранко Рајовиќ целата своја професионална кариера ја посвети на проучувањето на развојот на децата и предупредува дека денешните родители прават сериозни грешки, а како најголема ја издвојува преголемата заштитата.

Зошто родителите никогаш не треба да ги решаваат конфликтите меѓу децата

Деца - 02.06.2023

Пред многу години имав ситуација кога мирно и воздржано четиригодишно девојче преку ноќ се претвори во агресивно девојче кое ги удираше сите нејзини другарки. Набљудуваното однесување на девојчето ѝ го соопштив на нејзината мајка, која ми одговори ...

Родителите со документи за криминалот на директорката која Тренчевска ја штити

Република - 02.06.2023

Родителите на децата од градинката „Детска радост“ во отворено писмо до јавноста потсетуваат на сите криминални дејствија на директортката, која иако градоначалникот на Гази Баба ја разреши, беше вратена на работа од страна на министерката за труд и ...

„Смеам ли на една минута да го оставам детето во автомобилот?“

Деца - 02.06.2023

Летните месеци се пред нас, горештините веќе почнаа, па повторно се поставува прашањето дали можеме да го оставиме детето само во автомобил барем една минута. Родителите обично го прават тоа кога плаќаат гориво на бензинските станици или кога ...

Формиран иницијативен одбор, од понеделник почнуваат со конкретни активности

Вечер Прес - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ формирале иницијативен одбор од петмина претставници, преку кој во наредниов период ќе преземат активности за искажување на незадоволството од повторното именување на директорката Анета Петровска.

„Ние ќе купуваме сапун за децата, а директорката троши на бајадери“: Родителите бесни што Тренчевска ја врати Петровска ...

А1 On - 01.06.2023

Родителите од градинката „Детска радост“ во општина Гази Баба, Скопје, формираат иницијативен одбор од пет преставници кои во следниот период ќе организираат активности за искажување на незадоволството од повторното именување на директорката Анета ...

Децата се нашата светла иднина, како да ја обезбедиме

Н.Македонија - 01.06.2023

„Еднаш сите ние бевме деца и треба да ја делиме истата желба за унапредување на правата и благосостојбата на сите деца“. Ова е универзалната порака и аспирација на човештвото на која вреди да се потсетиме по повод денешниот меѓународен на децата.

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Макфакс - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба, Бобан Стефковски, а потоа вратена назад од министерката за за труд и социјална политика, ...

Родителите го креваат гласот: Отпор поради враќањето на разрешената директорка на градинката „Детска радост“

Слободен Печат - 01.06.2023

Родителите на децата згрижени во градинката „Детска радост“ во отворено писмо до јавноста најавуваат дека од понеделник започнуваат отпор поради незаконското работење во градинката, поточно поради тоа што директорката Анета Петровска, која беше ...

Родителството и астрологијата: Јарецот е строг, а Ракот пречувствителен

Еспресо - 01.06.2023

Овен Овенот како родител е строг, но праведен. Генерално, напорно делува на детето, но тоа треба да го послуша бидејќи тој е секогаш во право. Од детето бара да биде упорно, за да ги постигне најдобрите резултати.

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата иднина – колку е подобра храната, толку е ...

Pedijatar.mk - 01.06.2023

М еѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој ден се слави како дел од поголемата кауза која се однесува на ставање крај на злоупотребата на ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Pedijatar.mk - 01.06.2023

„Можеби не можете да го контролирате нивното однесување, но можете да контролирате што учат децата“, вели педагогот и автор на неколку книги, Шерон Силвер и објаснува како ефекасно да поставите јасни правила и граници.

Ние ќе купуваме сапун за децата, а директорката на „Детска радост“ ќе троши на бајадери, се жалат родителите

Скопје инфо - 01.06.2023

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски неодамна ја разреши директорката на градинката „Детска радост“ поради незаконско работење, но министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска ја врати на директорското место.

Психолог со совети за родители на тинејџери: „Зошто не треба да ги ставате вашите деца под казна?“

Црнобело - 01.06.2023

Ако се соочувате со лошо однесување од децата, можеби треба да промените нешто кај себеси за да го подобрите односот. Можеби треба да сфатите што е тоа што ве тера постојано да го ставате детето под казна, иако знаете дека тоа нема ефект и казните ...

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Точка - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба, Бобан Стефковски, а потоа вратена назад од министерката за за труд и социјална политика, ...

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

MTM - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба, Бобан Стефковски, а потоа вратена назад од министерката за за труд и социјална политика, ...

Родителите од градинката „Детска радост“ најавија отпор: Директорката трошела државни пари по ресторани

Независен - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба, Бобан Стефковски, а потоа вратена назад од министерката за за труд и социјална политика, ...

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

24Инфо - 01.06.2023

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба, Бобан Стефковски, а потоа вратена назад од министерката за за труд и социјална политика, ...