TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скандалозна, недолична и хомофобна е изјавата на Заев, предупредија 27 граѓански организации

Мета - 14.08.2019

Дури 27 граѓански организаци, меѓу кои и Фондацијата „Метаморфозис“, Фондацијата Отворено општество – Македонија, Хелсиншкиот комитет, Институтот за човекови права, Македонското здружение на млади правници, „Реактор“, преку заедничко соопштение ја ...

Костадинов: Изјавата на премиерот е во „народски“ стил и не поттикнува насилство

Канал5 - 14.08.2019

Со образложение на синоќешната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи да падне Владата од криминалци, суетен новинар и педери се огласија и од неговата партија ...

И ЛГБТИ заедницата бара јавно извинување од Заев

Р.С.Европа - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го бара премиерот Зоран Заев јавно да се извини за дадените изјави во врска со ЛГБТИ заедницата. Според реакцијата на Националната мрежа, вчерашната изјава за медиумите на премиерот, ...

Поради „педерот“ заборавија на „Рекетот“

Deutsche Welle - 14.08.2019

Анализите за некоректноста на премиерската изјава, во длабока сенка го ставија третманот на главната тема - случајот „Рекет“, кој преку политичка естрадизација може тотално да се измести од правен терен Дали може да биде поопасна за неговата Влада ...

Национална мрежа за борба против хомофобијата до Зaeв: Педер не е ничија карактерна особина

А1 On - 14.08.2019

ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

ЛГБТИ заедницата бара јавно извинување за двете изјави на премиерот Заев

Мета - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го повикува премиерот Зоран Заев јавно да се извини за дадените изјави во врска со ЛГБТИ заедницата. Вчерашната изјава за медиумите на премиерот, пропратена со подоцнежната објава на ...

Костадинов за зборот„педер“ на Заев: Сите знаеме во народниот говор изразот на што алудира

PressingTV - 14.08.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов денеска не одговори прецизно дали ќе се огради од вчерашната изјава на премиерот Заев и споменувањето на изразот „педер“. Тој објаснува дека суштината на изјавата била дека конечно правда во Македонија ќе има.

Асани: Не сум навреден од изјавата на Заев, го употреби тој збор за да означи подлец и никаквец

Фокус - 14.08.2019

Активистот за права на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот, Зоран Заев, кој наиде на остри реакции и осуда кај јавноста по вчерашната изјава каде вели дека нема да дозволи „криминалци, суетен новинар и еден педер“ да ја ...

Заев: Во Северна Македонија нема веќе напади врз ЛГБТ лица, се одржа слободна и безбедна парада

PressingTV - 14.08.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА објаснува за вчерашниот настап во кој на изненадување на сите го употреби зборот „педер“ во контекст за тоа кој сака да ја урне Владата. И јас и Владата, цврсто стоиме во одбрана на слободата на изразувањето, ...

Милошески: Сиот терор кој ДПМНЕ го вршеше кон членовите на ЛГБТ, сегашните „душегрижници“ го одмолчаа!

iPortal - 14.08.2019

Со години наназад, највисоките функционери на ДПМНЕ ги стигматизираа и со најпогрдни зборови ги квалификуваа членовите на ЛГБТ заедницата, а за хомосексуалноста тврдеа дека е болест. Заедно со нивните “јуришници“, ја демолираа канцеларијата на ...

Асани: Заев и оваа Влада направија многу за ЛГБТИ заедницата, одлучете се што сакате

CivilMedia - 14.08.2019

Најоглемиот дел од реакциите во јавноста насочени кон вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев за „суетниот“ новинар и за едне „педер“, како што рече, со извинување кон ЛГБТ заедницата, беа негативни и опоменувачки.

Цветанова: Забрчанец, да те потсетам – твојот премиер навреди и дискриминира!

Република - 14.08.2019

Советникот за односи со јавност на претседателот на Владата, Марјан Забрчанец, вчера на „Твитер“ му реагираше на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, кој напиша: Забрчанец џабе сега „Извини до небо“.

(ВИДЕО) Нема да дозволам еден педер да ја симне оваа влада од власт

Нетпрес - 13.08.2019

И конечно пукна тиквата меѓу премиерот Зоран Заев и ЛГБТ заедницата која му помогна да дојде на власт велејќи дела нема да дозволи „неколку криминалци, еден новинар, еден педер (со извинување до ЛГБТ) да ја симнат од власт оваа ...

ЛГБТИ заедницата бара извинување од Заев

Expres - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го повикува премиерот Зоран Заев јавно да се извини за дадените изјави во врска со ЛГБТИ заедницата, пренесува порталот „Мета“. За ЛГБТИ заедницата вчерашната изјава на премиерот за ...

ДВ: Поради „педерот“ заборавија на „Рекетот“

Либертас - 14.08.2019

Анализите за некоректноста на премиерската изјава, во длабока сенка го ставија третманот на главната тема – случајот „Рекет“, кој преку политичка естрадизација може тотално да се измести од правен терен, пишува Дојче веле .

Мрежа за борба против хомофобија: „Педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење

Нова ТВ - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев на одбележувањето на 18 години од Рамковниот договор, во врска со случајот „Рекет“ во која тој кажа дека нема да дозволи „неколку криминалци, ...

Костадинов: Изјавата на премиерот е во „народски“ стил

24Инфо - 14.08.2019

Со образложение на синоќешната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи да падне Владата од криминалци, суетен новинар и педери се огласија и од неговата партија СДСМ. -Сите знаеме дека народниот речник, во народниот говор знаеме дека ...

Асани: Заев го употреби тој збор за да означи подлец и никаквец

iPortal - 14.08.2019

Активистот за права на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот, Зоран Заев, кој наиде на остри реакции и осуда кај јавноста по вчерашната изјава каде вели дека нема да дозволи „криминалци, суетен новинар и еден педер“ да ја ...

Цветанова: Забрчанец, да те потсетам – твојот премиер навреди и дискриминира!

Магазин - 14.08.2019

Советникот за односи со јавност на претседателот на Владата, Марјан Забрчанец, вчера на „Твитер“ му реагираше на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, кој напиша: Забрчанец џабе сега „Извини до небо“.

„Педер“ не е карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење кон нас, му порачаа ...

Либертас - 14.08.2019

Реакција на Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија по повод изјавата на премиерот Зоран Заев: Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ...

Костадинов: Изјавата на премиерот е во „народски“ стил

iPortal - 14.08.2019

Со образложение на синоќешната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи да падне Владата од криминалци, суетен новинар и педери се огласија и од неговата партија СДСМ. -Сите знаеме дека народниот речник, во народниот говор знаеме изразот ...

Беким Асани активистот за права на ЛГБТИ заедницата излезе со поддршка на премиерот Заев

24Инфо - 14.08.2019

Беким Асани активистот за права на ЛГБТИ заедницата излезе со поддршка на премиерот Заев Активистот за права на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот, Зоран Заев, кој наиде на остри реакции и осуда кај јавноста по вчерашната ...

Премиерот уверува дека ја почитува ЛГБТИ заедницата

Фактор - 14.08.2019

– И јас и Владата, цврсто стоиме во одбрана на слободата на изразувањето, слободата на медиумите и во одбрана на човековите права на сите индивидуи во нашата земја. За мене и за Владата сите луѓе се еднакви, одговори премиерот Заев на новинарско ...

Цветанова: Забрчанец, да те потсетам – твојот премиер навреди и дискриминира

Press24 - 14.08.2019

Советникот за односи со јавност на претседателот на Владата, Марјан Забрчанец, вчера на „Твитер“ му реагираше на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, кој напиша: -Забрчанец џабе сега „Извини до небо“.

Реакција на мрежата за борба против хомофобија: „Педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење кон ...

Макфакс - 14.08.2019

,,Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина ...

Асани: Не сум навреден од изјавата на Заев, го употреби тој збор за да означи подлец и никаквец

Либертас - 14.08.2019

Активистот за права на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот, Зоран Заев, кој наиде на остри реакции и осуда кај јавноста по вчерашната изјава каде вели дека нема да дозволи „криминалци, суетен новинар и еден педер“ да ја ...

Реакција на мрежата за борба против хомофобија: „Педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење кон ...

Точка - 14.08.2019

,,Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина ...

Асани со поддршка за Заев: “Не сум навреден, тој го употреби зборот за да означи подлец и никаквец”

Точка - 14.08.2019

Активистот за правата на ЛГБТИ заедницата, Беким Асани, излезе со поддршка за премиерот Зоран Заев, по изјавата која наиде на осуда од страна на македонската јавност. Во вчерашното излагање, Заев изјави дека “нема да дозволи криминалци, еден суетен ...

Национална мрежа за борба против хомофобија и трансфобија: Заев да се извини и да работи на унапредување на правата на ...

Сител - 14.08.2019

ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

Националната мрежа го повика Заев да се извини за навредите

+инфо - 14.08.2019

Ве повикуваме да се извините јавно, овој пат по уште понавредливите оправдувања, со цел да се санира штетата предизвикана врз јавното мислење од вашата изјава, му се обрати Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија на премиерот ...

ЛГБТИ до Заев: ИЗВИНИ СЕ, „педер“ не е карактерна особина, туку симболизира омраза и гадење

Слободен Печат - 14.08.2019

Зошто не се потенцира кога криминалците се хетеросексуалци, реагира Националната мрежа. Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија ЛГБТИ реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев, во која тој вели дека нема да дозволи власта да ја ...

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија бара јавно извинување од премиерот

CivilMedia - 14.08.2019

„ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

Национална мрежа за борба против хомофобија и трансфобија: Заев да се извини

Press24 - 14.08.2019

ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

ЛГБТИ до Заев: ИЗВИНИ СЕ, „педер“ не е карактерна особина, туку симболизира омраза и гадење

Република - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија ЛГБТИ реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев, во која тој вели дека нема да дозволи власта да ја урнар неколку криминалци, суетен новинар и педер.

„Педер“ не е нечија карактерна особина

PressingTV - 14.08.2019

„Педер“ не е нечија карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое негува омраза, страв и гадење кон нас, се обрати Националната мрежа за борба против хомофобијата до премиерот Зоран Заев, кој во своето (до)објаснување на социјалните ...

ЛГБТИ до Заев: „Педер“ не е нечија карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и ...

Курир - 14.08.2019

Национална мрежа за борба против хомофобија и трансфобија се јави со реакција по повод скандалозната и навредувачка изјавата на премиерот Зоран Заев. Во продолжение интегралната реакција до Заев: Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ ...

ЛГБТ: „Педер“ не е нечија карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење кон нас

Скопје1 - 14.08.2019

ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

РЕАКЦИЈА НА СКАНДАЛОЗНАТА ИЗЈАВА НА ЗАЕВ: ЛГБТИ во Вас и во СДСМ гледа сојузник

Денешен - 14.08.2019

Национална мрежа за борба против хомофобија и трансфобија реагира на скандалозната и навредувачка изјавата на премиерот Зоран Заев. Еве го целиот текст од нивната реакција до Заев: Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат ...

„Педер“ не е нечија карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое негува омраза

1tv - 14.08.2019

„Педер“ не е нечија карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое негува омраза, страв и гадење кон нас, се обрати Националната мрежа за борба против хомофобијата до премиерот Зоран Заев, кој во своето (до) објаснување на социјалните ...

ЛГБТИ заедницата во Македонија бара извинување за двете изјави на Заев

MakPress - 14.08.2019

ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина која те дехуманизира, ти ја ...

ЛГБТИ заедницата бара Заев да се извини јавно, овој пат по уште понавредливите оправдувања

24Инфо - 14.08.2019

,,Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде „педер“ во Северна Македонија значи да се живее во средина ...

ЛГБТИ до Заев: ИЗВИНИ СЕ, „педер“ не е карактерна особина, туку симболизира омраза и гадење

Скопје инфо - 14.08.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија ЛГБТИ реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев, во која тој вели дека нема да дозволи власта да ја урнар неколку криминалци, суетен новинар и педер.

Реакција на Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија по повод изјавата на премиерот

Академик - 14.08.2019

„Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ-луѓето зборот ‘педер’ го слушаат секојдневно; во училиштата, на улица, во државните институции, од ресторани и берберници до полициски станици. Да се биде ‘педер’ во Северна Македонија значи да се живее во средина ...

Извинување од премиерот Заев побараа од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија

Радио МОФ - 14.08.2019

По вчерашната контроверзна изјава на премиерот Зоран Заев коментирајќи за случајот „Рекет“, која предизвика лавина од реакции, денеска со соопштение реагираше Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија.