TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битиќи: Не верувам дека можевме повеќе во справувањето со енергетската криза

360 степени - 23.09.2022

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, не верува дека Владата можела да направи нешто повеќе во справувањето со енергетската криза.

Битиќи: За субвенционирана цена на регулираниот пазар на струја исплатени 240 милиони евра

Zoom

Битиќи до Мицкоски: Како ја оштетуваме државата ако вишоците струја ги продаваме за шест пати повисока цена

Нова ТВ

Битиќи: Субвенционираме 80 отсто од цената на струјата за граѓаните

Press24

Битиќи во Вин Вин на Телма: Јагленот кој сакаме да го обезбедиме е за да нема нарушување во производството на електрична енергија

Телма

Битиќи: Сто отсто од струјата за домаќинствата и фирмите на регулиран пазар ќе биде од домашно производство

Frontline

Битиќи: Сто отсто од струјата за домаќинствата и фирмите на регулиран пазар ќе биде од домашно производство

Бриф

Нова ТВ Либертас 24Инфо Бизнис Вести Фокус Република Во Центар

Битиќи уверува: Граѓаните треба да се сигурни, парно во Скопје ќе има

Frontline - 22.09.2022

„Одземањето на лиценцата на БЕГ не значи дека тие не оперираат. Сѐ додека не почне нов економски оператор, БЕГ мора да ја испорача јавната услуга. Граѓаните треба да се сигурни дека кога ќе се исполнат условите за почеток на грејна сезона, ...

Владата не е подготвена да ја преземе Топлификација, но греење за скопјани ќе има, уверува Битиќи

Телма

Битиќи: Владата не е подготвена да ја преземе Топлификација, но греење за скопјани ќе има

Република

БИТИЌИ: Владата не е подготвена да ја преземе Топлификација

Денешен

Битиќи: Граѓаните треба да се сигурни – парно во Скопје ќе има

Нова ТВ

Битиќи: Државата субвенционира 80 отсто од цената на струјата за сите корисници на регулираниот пазар

Нетпрес

Битиќи: Граѓаните треба да се сигурни – парно во Скопје ќе има

Бриф

Трка со времето во потрага по договор за гас и струја

Глас на Америка - 22.09.2022

Владините претставници продолжуваат со посети на соседните држави и државите во регионот во потрага по енергенси и струја. Во игра влегува и набавка од Турција откако не се постигна договор за цената на струјата која би ја купувале од Бугарија.

Регулаторна најавува блок тарифи и за индустријата, Бислимовски ветува дека скопјани ќе имаат парно греење

Сител

Цената на струјата во Европа ќе скокне на над 500 евра за мегават-час

Факултети

Бислимовски кажа дали би можело да се очекува поскапување на струјата до крајот на годинава

Алсат-М

Можно е воведување блокови за плаќање на струја и кај малите потрошувачи

Локално

Дали до Нова година во Македонија може повторно да се зголеми цената на струјата?

4NEWS

Бислимовски: Цената на струјата до крајот на годинава нема да се менува

Press24

Слободен Печат Република Локално Денешен Вечер Прес Deutsche Welle