TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

5 предлог посни рецепти за деновите кога не знаете што да јадете

Црнобело - 28.11.2023

Пет рецепти без масло и со масло за деновите додека трае постот. Што можете да подготвите во деновите кога навистина веќе не знаете што да јадете... Започна божиќниот пост. Православните христијани 40 дена пред прославувањето нa празникот Рожденство ...

ВЛАДИКАТА ГРИГОРИЈ ГИ ОБЈАСНИ ПРАВИЛАТА НА ПОСТОТ: Залудно е ако се воздржувате од МАСНА ХРАНА а го правите ОВА

НМД - 28.11.2023

Владиката Григорије ги откри правилата на постот и што не треба да се прави за време на истиот. Божиќниот пост започна денес и ќе трае до Божиќ, 6 јануари 2024 година. Многумина постот го поврзуваат исклучиво со воздржување од храна и мислат дека ...

Почнува Божикниот пост

Centar - 28.11.2023

Житие: Божикен пост Основата врз која се појавил Божикниот пост бил постот спроти празникот Богојавление, кој во Црквата се празнува од III век, а во IV век бил поделен на празниците Рождество Христово и Крштение Господово.

Утре почнува божиќниот пост – отец Пимен објави правилник за тоа кога треба да се пости на масло, а кога треба строг ...

4NEWS - 27.11.2023

Владиката на МПЦ – ОА, и митрополит на европската епархија Пимен денеска сподели важни правила околу божиќниот пост. Тој додава дека не треба да заборавите доколку имате некоии потешкотии со самиот пост да го прашате за совет вашиот духовен отец или ...

УТРЕ ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: МЕНИ за следните 40 ДЕНА

НМД - 27.11.2023

УТРЕ ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: МЕНИ за следните 40 ДЕНА. Утре започнува постот кој трае 40 дена, до Божик, а во оваа прилика споделуваме 40 предлози за посни јадења… Обичаи Божиќниот пост значи воздржување од лоши дела и мисли, како и мрсна храна.

Од денеска почнуваат Божиќните пости - ова е типикот со правила

Скопје инфо - 27.11.2023

Од денеска, 28 ноември, започнуваат Божикните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7 јануари. Православната црква запишала дека Божикниот пост е востановен за да верниците можат, во пресрет на Рождеството ...

Дали сè што е означено како ПОСНО е навистина ПОСНО? Свештеник особено предупредува за МЛЕЧЕН ПРОТЕИН, а открива која ...

4NEWS - 27.11.2023

Утре започнува Божиќниот пост, кој ќе трае 40 дена – до 7 јануари. Иако очигледно сите знаат што е посна, а што мрсна храна, верниците често се збунуваат кога ја читаат декларацијата за производите означени како посна храна.

ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: Денес ги празнуваме Светите маченици Гуриј, Самон и Авив

4NEWS - 27.11.2023

Македонската православна црква денес го празнува празникот на светите маченици Гуриј, Самон и Авив. Овој празник, кој е и прв ден од Божиќниот пост, се празнува на 15 ноември по стариот или на 28 ноември според новиот календар.

Еве дали луѓето кои не постат се грешни: Отец дал конкретен одговор на тешкото прашање што ги мачи христијаните

Убавина и Здравје - 27.11.2023

Неговите зборови ќе им ја променат свеста на многумина Божиќниот пост почнува во вторник и ќе трае 40 дена, а има два важни аспекта: телесен и духовен, и ниту еден од нив не смее да се занемари.

Дали се грешни луѓето кои не постат? На ова прашање одговор даде отец Гојко Перовиќ

Во Центар - 26.11.2023

Отец Гојко многу едноставно објасни дали е грев да не се пости, а веруваме дека неговите зборови многу ќе ја променат вашата свест за ова. Божиќниот пост започнува во вторник и ќе трае 40 дена, а има два значајни аспекти – физички и духовен и никој ...

Почнува божикниот пост

Нетпрес - 28.11.2014

Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божиќ не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари.

ДАЛИ СЕ ГРЕШНИ ЛУЃЕТО КОИ НЕ ПОСТАТ: Отец даде конкретен одговор на ова тешко прашање

НМД - 27.11.2023

Дали се грешни луѓето кои не постат – објасни многу едноставно отец Гојко, а веруваме дека неговите зборови на многумина ќе го променат мислењето кога станува збор за ова прашање. Божиќниот пост започнува во вторник и ќе трае 40 дена, а има два ...

Започнува Божикниот пост: Декларацијата вели „посно“, но дали навистина е? Свештеник разјасни – на ова да се внимава!

Вечер Прес - 27.11.2023

Утре започнува Божиќниот пост, кој ќе трае 40 дена – до 7 јануари. Иако очигледно сите знаат што е посна, а што мрсна храна, верниците често се збунуваат кога ја читаат декларацијата за производите означени како посна храна.

Започнуваат божиќните пости – да се очистиме за денот на Рождеството Христово преку покајание, молитва и пост

Екран - 28.11.2023

Божикен пост Основата врз која се појавил Божикниот пост бил постот спроти празникот Богојавление, кој во Црквата се празнува од III век, а во IV век бил поделен на празниците Рождество Христово и Крштение Господово.