TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОД СЕМЕЈНИТЕ АЛБУМИ НА КАНДИДАТИТЕ Кога паузира од правото, Река е најсреќен со внуците

+инфо - 18.04.2019

Освен албанскиот, кој му е мајчин јазик, Блерим Река зборува македонски, англиски и француски јазик. Оженет е, татко на три деца и дедо на две внуки и двајца внуци. Кандидатот за претседател, професорот Блерим Река потекнува од интелектуално ...

Граѓаните прашуваа, Река одговараше (Видео)

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од БЕСА и Алијансата за Албанците, професорот Блерим Река, на своите официјални профили на социјалните мрежи им овозможи на граѓаните со кои не успеал во текот на кампањата да се сретне, да му постават прашање.

Река на централен митинг во Тетово

24 Вести - 18.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река вечерва го одржува централниот и последен митинг во Тетово. За разлика од другите претседателски кандидати, Река на својата агенда имаше само 6 поголеми митинзи, а со вечерашниот последен ја заокружува ...

Села го повика Ахмети да го поддржи Река: „И членовите на ДУИ ќе гласаат за албанскиот кандидат“

ТВ21 - 18.04.2019

Зијадин Села, во синоќешното гостување во „Клик Плус“ изјави дека ќе застане зад кандидатурата на Блерим Река и во првиот, но и во вториот изборен круг. Тој го повика Али Ахмети – додека сѐ уште има време да го поддржи Блерим Река за Претседател, ...

Блерим Река на централен митинг во Тетово

MakPress - 18.04.2019

24 часа пред крајот на кампањата за првиот круг од Претседателските избори, кандидатот за претседател поддржан од БЕСА и Алијансата за Албанците, професорот Блерим Река ќе оддржи централен митинг во Тетово.

Река незадоволен од тишината на Албанија и Косово за неговата кандидатура

Слободен Печат - 18.04.2019

Блерим Река како пример ги наведе изборите во Туз, каде што албанците се соединија за победа. Независниот кандидат за претседател на Северна Македонија, Блерим Река, во едно интервју за „ Косова Прес “ изјави дека е зачуден од тишината на Албанија и ...

Таравари: Идеолошки сме многу поблиску до ВМРО ДПМНЕ(видео)

AKO - 18.04.2019

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, и еден од највлијателните во Алијанса за Албанци, не исклучува можност во иднина да коалицираат со ВМРО ДПМНЕ, а веројатно и да го поддржат нивниот кандидат во вториот круг.

МИТИНЗИ УШТЕ ДВА ДЕНА: Каде ќе се митингува денеска

Фактор - 18.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е ја има поддршката од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ќе го одржи централниот митинг, а за град во кој ќе се одржи главниот настан во неговата кампања пред првиот круг од претседателските избори е ...

Река: Јас сум единствениот кандидат кој кампањата ја води и на македонски и на албански јазик

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател профеосорот Блерим Река во телевизиската дебата на АЛ-САТ истакна дека во неговата кампања не се обраќа само до албанските гласачи и дека очекува поддршка од сите граѓани кои имаат право на глас без разлика на која етничка ...

Река за официјализирање на албанскиот јазик

24Инфо - 17.04.2019

Различни ставови во однос на Законот за јазиците изразија вечерва тројцата учесници во претседателската трка во четвртата ТВ дебата, која се емитува на Алсат, но сепак сите тројца на став дека гласачите не ги делат по етничка основа и дека во ...

Села: Али Ахмети сѐ уште има време да даде поддршка на Блерим Река

Магазин - 17.04.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, Зијадин Села рече дека Блерим Река е независен кандидат и дека Али Ахмети сѐ уште има време да му даде поддршка на Река, како што тоа го стори Алијанса за Албанците.

Река: Не сме подготвени да ги испоарачаме 4 клучни критериуми кои ни ги побара Европскиот совет

Курир - 17.04.2019

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ретерираат, рече кандидатот за претседател Блерим Река кој учествуваше на четвртата дебата ...

Села: Али Ахмети сѐ уште има време да даде поддршка на Блерим Река

ТВ21 - 17.04.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, Зијадин Села рече дека Блерим Река е независен кандидат и дека Али Ахмети сѐ уште има време да му даде поддршка на Река, како што тоа го стори Алијанса за Албанците.

Река на средби со граѓани ја продолжува изборната кампања

24 Вести - 17.04.2019

Блерим Река, кој е поддржан од Алијансата на Албанците и БЕСА на средби со граѓани ја продолжува изборната кампања. Вчера својата изборна програма ја претстави од врата на врата во скопската општина Чаир.

Тачи: Блерим Река не е новата невеста на албанската политика во Македонија

Слободен Печат - 17.04.2019

Претседателот на ДПА коментираше за кандидатот за претседател Блерим Река и сојузните партии. Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, во неговото гостување во емисијата „Зона Б“ на „Клан Косово“, коментираше за кандидатот за претседател во Северна ...

Транформацијата на Река од дипломат и професор до претседателски кандидат

Република - 17.04.2019

Блерим Река – за јавноста најмалку познат од тројцата кандидати за иден шеф на државата. И пред изборите не беше многу експониран, со исклучок на повремените гостувања на медиумите. И по официјалниот старт на трката, поддржан од Алијансата за ...

Села го повика Ахмети да го поддржи Река додека сѐ уште има време

Независен - 18.04.2019

Зијадин Села, во синоќешното гостување во „Клик Плус“ на ТВ21 изјави дека ќе застане зад кандидатурата на Блерим Река и во првиот, но и во вториот изборен круг. Тој го повика Али Ахмети – додека сѐ уште има време да го поддржи Блерим Река за ...

Река: ДУИ и ДПА после овие избори ќе завршат како ограноци на СДСМ и ВМРО

ТВ21 - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на РСМ, Блерим Река во интервју за емисијата Pressing на T7 изјави дека после овие избори ДУИ и ДПА ќе го изгубат албанскиот идентитет и ќе завршат како ограноци на СДСМ и ...

Река: Исполнувањето на критериумите за добивање на датум за преговори со ЕУ ќе биде мој приоритет

MakPress - 17.04.2019

Евроатланската „Република“ која ќе биде симбол на владеење во мојот мандат има две стратешки цели. Едната веќе се остварува и сме на половина пат да станеме 30-та земја членка на НАТО Алијансата и процесот на ратификација на протоколот за пристап ...

Река: Верувам дека ќе добијам масовна поддршка посебно од Албанците

MakPress - 17.04.2019

Кандидатот за претседател, поддржан од Алијансата на Албанците и Движењето БЕСА, професорот Блерим Река во интервју за „Гласот на Америка“ на македонски јазик вели дека верува дека албанците ќе го направат вистинскиот избор и поддршката ќе ја дадат ...

Бизнисмени и политичари од Америка со поддршка за Блерим Река

MakPress - 16.04.2019

Хари Бајрактари, бизнисмен во Америка со потекло од Албанија ја даде својата поддршка за кандидатот за претседател на Македонија, професорот Блерим Река. На поддршката се приклучи и политичарот од Демократската партија на Америка, Марк Ѓонај кој ...

Река од „врата на врата“ ја презентираше својата програма во Чаир

MakPress - 16.04.2019

Кандидатот за Претседател, професорот Блерим Река денешниот ден од изборната кампања го продолжи со средби со граѓани и претставување на својата изборна програма од врата на врата во Скопската општина Чаир.

Река на централен митинг - кандидатите на крајот од претседателската трка

Press24 - 18.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е ја има поддршката од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ќе го одржи централниот митинг, а за град во кој ќе се одржи главниот настан во неговата кампања пред првиот круг од претседателските избори е ...

Река: Согласно концептот на родени права, албанскиот јазик треба да се официјализира

MakPress - 18.04.2019

На претпоследната телевизиска дебата на кандидатите за Претседател, кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река вели тој е за официјализирање на албанскиот јазик, како втор службен јазик во земјава.

Река: Не сме подготвени да ги испоарачаме 4 клучни критериуми кои ни ги побара Европскиот совет

Република - 17.04.2019

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ретерираат, рече кандидатот за претседател Блерим Река кој учествуваше на четвртата дебата ...

Села: Али Ахмети сѐ уште има време да даде поддршка на Блерим Река

Република - 17.04.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, Зијадин Села рече дека Блерим Река е независен кандидат и дека Али Ахмети сѐ уште има време да му даде поддршка на Река, како што тоа го стори Алијанса за Албанците.

Тачи: Блерим Река може да има многу добри страни, но не е новата невеста на албанската политика

Скопје1 - 17.04.2019

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, во неговото гостување во емисијата „Зона Б“ на „Клан Косово“, го кажа своето мислење за кандидатот за претседател, Блерим Река. Тој потенцирал дека Река бил амбасадор на ДУИ и дека е под влијание на петицијата ...

Река: Не сме подготвени да ги испорачаме барањата на европскиот совет

+инфо - 17.04.2019

Кога пред неколку месеци реков дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше „ќе има датум“. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ретерираат – изјави вечерва кандидатот за претседател, Блерим Река, на четвртата дебата на ...

Река: Не сме подготвени да ги испорачаме клучните критериуми што ги побара ЕУ

Нетпрес - 17.04.2019

Не сме подготвени да ги испорачаме четирите клучни критериуми коишто ни ги побара Европскиот совет, констатираше во средата вечерта претседателскиот кандидат Блерим Река во текот на телевизиската дебата на АлсатМ, во која учестуваа и опозициската ...

Села: Ахмети уште има време да даде поддршка на Река

Press24 - 17.04.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 , Зијадин Села рече дека Блерим Река е независен кандидат и дека Али Ахмети сѐ уште има време да му даде поддршка. Коалициониот партнер на СДСМ, ДУИ даде поддршка на Стево Пендаровски ...

Река: Неколку месеци наназад зборувам дека без реформи нема датум за преговори со ЕУ

MakPress - 18.04.2019

Професорот Блерим Река, кандидат за претседател во предизборната дебата на Телевизија Ал-сат во пресрет на изборите во недела истакна дека и премиерот и вицепремиерот сега ги потврдуваат неговите ставови дека не сме подготвени да добиеме датум за ...