TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина селекторот кој на Франција и ја донесе европската титула во 1984 година

SportMedia - 26.03.2020

Тренерот кој ја предводеше француската фудбалска репрезентација до првата европска титула Мишел Идалго почина денеска во Марсеј, четири дена после неговиот 87. роденден. Фамилијата соопшти дека тој починал од природна смрт.

Почина легендарниот француски тренер кој на „триколорите“ им ја донесе титулата на ЕП 1984 година

Слободен Печат - 26.03.2020

Денеска на 87-годишна возраст почина Мишел Идалго. Идалго беше селектор на Франција кога „триколоритер“ предводени од Мишел Платини на теренот, триумфираа на Европското првенство 1984 година.

Почина легендарниот селектор на Франција, Мишел Идалго

24Фудбал - 26.03.2020

По долго боледување на 87 годишна возраст во Марсеј почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Идалго. Идалго беше легендарен селектор на Франција, тој ги предводеше триколорите до титулата на Европското првенство во ...

Почина поранешниот француски селектор Мишел Идалго

Нетпрес - 26.03.2020

По долго и тешко боледување, во Марсеј во 87-та година од животот почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезенатација, Мишел Идалго. Идалго од 1976 до 1984 година ги водеше „Триколорите“ освојувајќи ја европската титула во 1984 ...

Почина човекот кој Платини и Франција ги однесе до европската титула

Екипа - 26.03.2020

По долга и тешка болест во Марсеј во 87-та година од животот почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Хидалго. Хидалго од 1976 до 1984 година ги водеше „троколорите“ освојувајќи европска титула во 1984 година на ЕП ...

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

TopSport - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник ...

Почина легендарниот селектор кој и донесе европска круна на Франција

Sport 1 - 26.03.2020

Легендарниот француски тренер Мишел Идалго почина на 87 години. Тој беше селектор на Франција и ги водеше „триколорите“ до европската титула во 1984 година. Поранешниот фудбалер на Ле Авр, Ремс и Монако, во тренерската кариера ги предводеше екипите ...

Почина човекот кој ги водеше Платини, Тигана, Жирес... до европскиот трон

Gol.mk - 26.03.2020

Мишел Идалго, некогашниот селектор на Франција , почина на 87 години и замина меѓу легендите. Французинот неколку месеци се борел со болест и не успеа да ја добие битката. Семејството потврди дека смртта нема поврзаност со коронавирусот.

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Макфакс - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот кој ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како помошник ...

Почина поранешниот селектор на Франција, Мишел Идалго

МКД - 26.03.2020

По долго боледување на 87 годишна возраст во Марсеј почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Идалго. Идалго беше легендарен селектор на Франција, тој ги предводеше триколорите до титулата на Европското првенство во ...

Почина тренерот кој и донесе прва европска титула на Франција

Спортски - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот што ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години. Идалго од 1976 до 1984 година ги водеше „троколорите“ освојувајќи европска титула во 1984 година на ЕП во Франција.

Почина француската тренерска легенда Мишел Идалго

Точка - 26.03.2020

Мишел Идалго, селекторот што ја предводеше Франција до првиот интернационален трофеј на Евро 1984 година, почина на 87 години, четири дена по неговиот роденден. Идалго помина осум години на клупата на „сините“ откако претходно работеше како ...