TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АТП ги додели наградите: Ѓоковиќ е повратник на годината! (ФОТО)

Sport 1 - 09.11.2018

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ е прогласен за повратник на годината во избор на АТП, откако успеа да ја заврши сезонава на првото место. Србинот во јуни беше 22. на ранг-листата, но по титулите на Вимблдон, Синсинати, Ју-Ес Опен и Шангај ...

Новак Ѓоковиќ – повратник на годината во изборот на АТП

Екипа - 09.11.2018

Новак Ѓоковиќ кој од неодамна повторно е прв светски рекет, го доби признанието „повратник на годината“ во традиционалниот годишен избор на најдобрите што го прави АТП. Во таборот на српскиот тенисер заврши и наградата за тренер на годината.

Ѓоковиќ ја доби наградата „повратник на годината“, а Вајда беше најдобар тренер!

СуперСпорт - 09.11.2018

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ја доби наградата за „повратник на годината“, додека неговиот тренер Маријан Вајда беше најдобар сезонава. Србинот ја доби наградата со гласовите на колегите, откако за само четири ипол месеци од 22.

АТП награди: Ѓоковиќ крал, Вајда тренер на годината, Федерер миленик на фановите

Спортклуб - 09.11.2018

На еден ден пред почетокот на завршниот Мастерс во Лондон, АТП ги објави наградените за оваа сезона која е пред нејзиниот крај. Новак Ѓоковиќ е прогласен за крал на кам-бекот, неговиот тренер Маријан вајда е тренер на годината иако му се приклучи на ...

Федерер: Ривалството со Ѓоковиќ е поинакво од она со Надал

Спортски - 09.11.2018

Швјцарскиот тенисер Роџер Федерер истакна дека за него ривалството со Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ не е исто. Од понеделник стартува завршниот мастерс во Лоднон, а тоа ќе биде прилика последен пат оваа година да ги гледаме најдобрите тенисери во ...

Ѓоковиќ, Вајда, Федерер, Надал…лауреати за 2018 на АТП

TopSport - 09.11.2018

АТП ги објави лауреатите за традиционалните годишни награди. Меѓу добитниците се и тројцата најдобри во светот, тенисерите кои со своите ривалства обележаа деценија во светскиот тенис. Новак Ѓоковиќ, кој петти пат во кариерата, годината ќе ја заврши ...

Федерер: Има толку многу причини кои ме мотивираат да продолжам да играм

Стандард - 09.11.2018

Роџер Федерер изјави дека има уште многу причини да игра тенис на највисоко ниво. Маестро вели дека една од нив е повторно да го подигне трофејот на „Вимблдон“ над главата. „Не се чувствувам повеќе од останатите, бидејќи ако играчите од минатото не ...

Федерер: Не знам дали ќе бидам активен до следната Олимпијада

Дерби - 08.11.2018

Рожер Федерер се уште е способен да освојува важни трофеи во АТП серијата, но 37-годишната возраст е причина што често мора да одговара на прашања поврзани со неговото евентуално пензионирање.

Рафаел Надал успешно опериран

Sport M - 08.11.2018

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, имаше успешна операција на десниот скочен зглоб, поради што го откаже и учеството на финалниот АТП турнир за оваа година и дуелот со Новак Ѓоковиќ за првото место на светската ранг-листа на крајот од 2018 година.

Ѓоковиќ е фаворит за освојување на Мастерсот во Лондон, другите ќе се борат за финале

Спортклуб - 08.11.2018

Три дена остануваат до почетокот на Завршниот Мастерс што се игра во Лондон каде ќе настапат осумте најдобри тенисери во моментов без повредените Рафаел Надал и Хуан Мартин Дел Потро. Поранешната тенисерка Анабел Крофт, која работи како стручен ...

Рафаел Надал успешно опериран

Вечер - 08.11.2018

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, имаше успешна операција на десниот скочен зглоб, поради што го откаже и учеството на финалниот АТП турнир за оваа година и дуелот со Новак Ѓоковиќ за првото место на светската ранг-листа на крајот од 2018 година.

Новак пак ја докажа големината, му посака брзо опоравување на ривалот Надал

TopSport - 07.11.2018

Српскиот тенисер освен тоа што е врвен спортист уште еднаш докажа дека е пред се голем човек. Нешто што е вистнска реткост меѓу врвните спортисти е непознаница за Ноле. Тој има одличен однос со најголеми ривали, па не зачудува неговиот последен гест ...

Итна операција на Надал, за него 2018 е завршена!

MTM - 07.11.2018

Рафаел Надал се откажа од мастерсот 1000 во Париз, а нема да го видиме и на завршниот во Лондон. Шпанскиот тенисер има повреда и одлучил веднаш да се оперира. Тој го оперираше десниот глужд, а истата поминала успешно, соопшти самиот тој на ...

Новак пак ја докажа својата големина, му посака брзо закрепнување на ривалот Надал

Макфакс - 07.11.2018

Српскиот тенисер, освен тоа што е врвен спортист, уште еднаш докажа дека е, пред сè, голем човек. Нешто што е вистинска реткост меѓу врвните спортисти е непознавањето на Ноле. Тој има одличен однос со најголемите ривали, па не зачудува неговиот ...

Новак пак ја докажа големината, му посака брзо опоравување на ривалот Надал

Точка - 07.11.2018

Српскиот тенисер освен тоа што е врвен спортист уште еднаш докажа дека е пред се голем човек. Нешто што е вистнска реткост меѓу врвните спортисти е непознаница за Ноле. Тој има одличен однос со најголемите ривали, па не зачудува неговиот последен ...

Новак Ѓоковиќ му посака брзо опоравување на ривалот Надал

ЗаЗабава - 08.11.2018

Српскиот тениски ас, освен тоа што е врвен спортист уште еднаш докажа дека е пред се голем човек. Нешто што е вистнска реткост меѓу врвните спортисти е непознаница за Ноле. Тој има одличен однос со најголемите ривали, па не зачудува неговиот ...