TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Денеска во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски одржа неколку билатерални средби

Курир - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025.

Алсат-М - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева која е и заменик на бугарскиот премиер, во Софија учесвуваше на конференција на ...

Захариева очекува две земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2025 година

Фокус - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Вечер - 16.05.2018

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би ...

Захариева со надеж дека две земји од Западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Таа на конференцијата на Европскиот економски и социјален комитет во Софија ја нагласи ...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Н.Македонија - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, ...

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Deutsche Welle - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Заев ќе се сретне со Меркел и со Макрон во Софија

+инфо - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел на Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржува денеска и утре во Софија. Заев ќе има средба и со францускиот претседател Емануел ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

Стандард - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Deutsche Welle - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Ципрас и Заев ќе разговараат и ќе ги брифираат лидерите

Независен - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев од денеска е во Софија каде што ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан и ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. И Заев и извори од Брисел најавија дека спорот за името нема да се реши тука, но ...

ЕУ до Балканот: Ние сме вашата надеж и партнер!

Фактор - 16.05.2018

Европската унија ќе понуди пари, но не и членство на шесте балкански земји за време на самитот во Софија, кој кулминира со бугарското претседателство со ЕУ. Според висок европски службеник работите на Балканот не даваат доволно позитивни докази за ...

Шпански Конфиденсијал: Рахој ја загуби војната на Балканот

МКД - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој обично не води кампањи против ЕУ. Меѓутоа, тој ја изгуби „балканската војна“, пишува шпанскиот весник Конфиденсијал . Шпанската влада се трудеше на претстојниот самит на Западниот Балкан и ЕУ во Софија Косово да не ...

Што подготвува Брисел за самитот во Софија?

Канал5 - 15.05.2018

Објавена е нацрт верзијата на декларацијата , што ќе биде усвоена на самитот ЕУ – Западен Балкан на 17 мај во Софија. Со назнака дека текстот на декларацијата се усогласува , агенцијата Бета дојде до нацрт верзијата на она за што ќе се разговара на ...

Што ќе му донесе Самитот во Софија на Балканот?

Нова ТВ - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија што ќе се одржи на 17 и 18 мај, посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Самитот ќе биде поделен на два дела.

Заев: Не е трагедија решение за името да има и наесен

24 Вести - 15.05.2018

На крајот на јуни на Самитот на Советот на Европа се очекуваат конечни датуми за почеток на преговори за спорот со името. Премиерот Заев вели дека ова е посакувано сценарио од страна наша страна, а е значајно и она што е постигнато досега.

Бугарското претседателство на ЕУ гледа „шанса“ во Софија за спорот околу името

МКД - 15.05.2018

Бугарското претседателство со ЕУ гледа „шанса“ за долготрајниот спор околу името помеѓу Грција и Македонија на клучниот состанок што треба да се одржи неделава во Софија, пишува Еурактив. Во април Комисијата предложи почнување официјални разговори ...

Жените од Балканот мора да добијат подобри и поплатени работни места

Телма - 15.05.2018

Иако сега се подобро образовани од порано, девојките и жените од Западен Балкан се уште не учествуваат подеднакво на пазарот на трудот, а и кога ќе се вработат, поголема е веројатност е да добијат пониско-квалификувани и пониско платени работни ...

Рахој нема да присуствува на Самитот на ЕУ поради Косово

Алсат-М - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради ставот за Косово. “Од почетокот беше јасно дека поради ставот на Шпанија кон Косово, Рахој нема да присуствува”, изјави висок претставник на ЕУ Шпанија ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

+инфо - 15.05.2018

- Патување помеѓу две престолнини во регионот трае подолго отколку пат во Токио. Дури и во контекст на конективноста искусивме тензии поврзани за тешката историја - наведува дипломат. Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во ...

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

Н.Македонија - 15.05.2018

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека и покрај дилемите, претседателот Александар Вучиќ сепак ќе патува во четврток во Софија.

Заев: И јас би сакал, но се уште немаме договор со Грција

А1 On - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на перифериите на ЕУ самитот на земјите од Западен Балкан со Ципрас ќе можеме барем да ги потврдиме ...

„Макфакс“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

„Макфакс“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да ...

Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да влезе во Европската Унија

Фокус - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

ЕУ не очекува спорот да се реши неделава, остава простор до јуни

Вечер - 15.05.2018

Под полициско обезбедување и силни безбедносни мерки, утре во Софија ќе се одржи Самитот на Европската Унија за Западен Балкан. На Самитот предвидена е средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, но оние кои го ...

Спасовски: Преку регионална безбедносна соработка да се справиме со заедничките закани и да се приближиме до ЕУ

Макфакс - 15.05.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека годинава, Западен Балкан има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел.

Заев за името: Не е чудно тоа да се случи дури во септември- октомври

Фактор - 15.05.2018

Посакуваме да се најде крај на решението, но се по секоја цена, изјави денеска премиерот, Зоран Заев. „Не е чудно тоа да се случи дури во септември - октомври. Јас се надевам уште на самитот во јуни да добиеме некакво решение што е посакуввано ...

Заев: Самитот во Софија не е „дедлајн” за прашањето за името

Слободен Печат - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но неможам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по завршувањето на рочиштето за ...

Еден самит, два формата и мноштво дипломатски акробации

Н.Македонија - 15.05.2018

Колку што е долг и комплициран патот на балканските држави за членство во Европската Унија, исто така е комплицирано и тешко да се одржи и самит помеѓу претставници од ЕУ и од Западен Балкан.

Шпанскиот премиер, поради Косово, нема да учествува на ЕУ-самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради позицијата на земјата кон Косово. „Од самиот почеток беше јасно дека шпанскиот премиер Рахој не сака да учествува поради ставот на Шпанија за ...

Официјални претставници од Западен Балкан ветија дека ќе ги подобрат економските можности за жените и девојките

Денар - 15.05.2018

За време на работилницата на Светската банка што се одржа денеска во Виена, високи претставници од Западен Балкан се обврзаа да ја подобрат родовата еднаквост со одобрување на коминике за подобрување на пристапот до економските можности за жените и ...

Дури 70% од Бугарите даваат поддршка за прием на Македонија во ЕУ

Фактор - 15.05.2018

За 10 години Западен Балкан ќе биде во алијансата, според 43 отсто од бугарските граѓани. Ова го покажува студија на истражувачкиот центар по нарачка од бугарскиот сајт "24 часа". Бугарите ја поддржуваат интеграцијата во ЕУ на земјите од Западен ...

Курц: Самитот во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

А1 On - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Заев на средби со Ципрас, Макрон, Меркел и со Руте во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Бугарија, земја претседавач на Европскиот совет. Заев во придружба на вицепремирот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и ...

Во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски ооствари неколку билатерални средби

Република - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

А1 On - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со обраќање на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Либертас - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Заев ќе се сретне со Меркел и со Макрон во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел на Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржува денеска и утре во Софија. Заев ќе има средба и со францускиот претседател Емануел ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

А1 On - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Алсат-М - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...