TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

Макфакс - 22.09.2022

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека ја повикал Кина да изврши влијание врз Русија за да ја прекине војната во Украина. „Се сретнав со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

Столтенберг бара од Кина да го искористи своето влијание врз Русија

Локално

Столтенберг: Кина е безбедносен предизвик

Фактор

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

Точка

Столтенберг: Ја повикав Кина да изврши влијание врз Русија

MTM

Членките на НАТО ги осудија референдумите на територијата на Украина

Канал5 - 22.09.2022

Земјите членки на НАТО остро ја осудија намерата да се одржат т.н референдуми на територијата на Украина под руска окупација и ја отфрлија руската „неодговорна нуклеарна реторика“. „Силно го осудуваме планот да се одржи таканаречен референдум за ...

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

А1 On

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Либертас

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Денешен

НАТО ја осуди најавата за референдуми на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Слободен Печат

НАТО со осуда на референдум на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Во Центар

НАТО со осуда на референдуми на окупираните украински територии и руската нуклеарна реторика

Вечер Прес

MakPress

АКО ПУТИН УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, АМЕРИКА ЌЕ ВОЗВРАТИ РАЗОРНО: Ќе бидат срамнети Црноморската флота и базите на ...

Фактор - 22.09.2022

„Америка ќе возврати со разурнувачки напад врз руската војска доколку Владимир Путин употреби нуклеарно оружје во Украина“, предупреди пензионираниот американски генерал Бен Хоџис, поранешен командант на копнените сили на американската армија во ...

Враќање на нуклеарната закана: Сака ли Путин нуклеарна војна?

Deutsche Welle

ИНФОГРАФИК: Колку нуклеарно оружје има Русија?

Слободен Печат

Експерти: Ова се знаците кои ќе откријат дали Путин подготвува нуклеарен напад

Денар

Австриски експерт: „Нуклеарните закани на Путин треба да се сфатат сериозно“

Локално

Иранскиот лидер во ОН го осуди „двојниот стандард“ на Западот кон нуклеарната програма на земјата

Опсервер

Tопло-ладно игра во Белата куќа

Во Центар

Точка Макфакс Р.С.Европа +инфо МКД Локално Centar Точка

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Макфакс - 22.09.2022

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска изјави дека нема индикации дека конфликтот во Украина наскоро ќе заврши. „Војната на Русија во Украина не покажува знаци на стивнување. Последните случувања се опасни и вознемирувачки.

Гутереш: Нема индикации дека конфликтот во Украина наскоро ќе заврши

Скопје1

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Точка

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

Press24

Гутереш: Крајот на војната во Украина не е на повидок

MTM

Медведев: Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита на русија

Алфа - 22.09.2022

Русија може да употреби нуклеарно оружје. Советот за безбедност дозволи користење нуклеарки за заштита на Русија и териториите што ги признава. Заменик претседателот на Советот Дмитриј Медведев на својот канал на телеграм напиша дека Западот мора да ...

Медведев: Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита на Русија

Макфакс

Медведев: Нуклеарното оружје е подготвено, Русија го избра својот пат

А1 On

Медведев: Русија го избра својот пат. Нема враќање назад

Кајгана

Медведев пак се заканува: „Русија го избра својот пат. Нема враќање“

Независен

Медведев: Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита на Русија

24Инфо

Медведев: Русија го избра својот пат. Нема враќање! Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита

Нетпрес

Локално MTM Фокус Точка Zoom МКД Centar Вечер Прес

Зеленски: Не верувам дека Москва ќе користи нуклеарно оружје

Нетпрес - 22.09.2022

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека „не верува“ дека Москва би можела да прибегне кон нуклеарната опција во нејзиниот тековен конфликт со неговата земја, изјави тој во средата за германскиот таблоид „Билд“.

211. ден војна во Украина: Зеленски претстави услови за мир за кои не се преговара, ЕУ подготвува нови санкции

Денар

Зеленски: Преговори со Путин може да се случат само под еден услов

МКД

Зеленски не верува дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје во Украина

А1 On

Володимир Зеленски не верува дека Русија ќе користи нуклеарно оружје

4NEWS

Зеленски: Мислам дека светот нема да дозволи Путин да употреби нуклеарно оружје

Канал5

Зеленски по говорот на Путин: Не верувам дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје

Денар

Локално Либертас Во Центар Вечер Прес Слободен Печат Во Центар 365 MakPress

Столтенберг ја осуди „опасната и безобзирна нуклеарна реторика“ на Путин

360 степени - 21.09.2022

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска го обвини претседател на Руската Федерација, Владимир Путин за „опасна реторика“, откако рускиот лидер изјави дека Москва е подготвена да ги искористи сите средства од својот арсенал поради ...

ШЕФОТ НА НАТО ОДГОВОРИ: Последиците за Русија ќе бидат катастрофални

Пулс24

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Бриф

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика” на Путин

24Инфо

ЌЕ ОСТАНЕМЕ СМИРЕНИ Генсекот на НАТО вели дека не е новина Путин да користи нуклеарна реторика

+инфо

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Н.Македонија

„Опасна нуклеарна реторика“: Столтенберг го осуди говорот на Путин

Слободен Печат

А1 On Либертас еМагазин Нетпрес Курир Вечер Прес 365 Во Центар

Претседателот на Иран: Да се суди Трамп за убиство на генералот Сулејмани

Канал5 - 21.09.2022

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска пркосно побара гаранции од Соединетите држави дека земјата нема да се откаже од нуклеарниот договор и ги осуди „двојните стандарди“ во човековите права по смртта на 22-годишната Иранка, убиена во притвор.

Иран инсистира на гаранции од САД за заживување на нуклеарниот договор од 2015-та

Нетпрес - 21.09.2022

Иранскиот претседател Енрахим Раиси во средата во Њујорк пркосно на САД им порача дека треба да дадат гаранции дека нема повторно да се повлекуваат од нуклеарниот договор постигнат меѓу Техеран и шесте светски сили во Виена во 2015-та, и ги осуди ...