TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

А1 On - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Абдуш Демири избран за член на ДИК

Телма - 28.02.2024

Со 90 гласа „за“ без ниту еден против и воздржан собранието го избра Абдуш Демири од опозициска БЕСА за член на ДИК. Демири е седмиот член на ДИК со што се комплетираше составот на комисијата, која цела година работеше со 6 челна.

Дали ДИК конечно ќе се комплетира?

Алфа - 28.02.2024

На собраниската седница денеска е точката за избор на 8-миот член на ДИК. Се очекува Абдуш Демири предложен од албанската опозициска коалиција Европски сојуз за промена да биде избран за член на највисокото изборно тело во земјата.

Законот за игри на среќа ставен на собраниска седница, ако помине Пендаровски нема право на вето

MakPress - 26.02.2024

Собранието в среда во рамки на 145. седница се очекува да избере нов член на Државната изборна комисија (ДИК). Според информации на МИА, предлогот Абдуш Демири да биде седмиот член на највисокото изборно тело во земјата би можел да добие поддршка од ...

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Слободен Печат - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Пулс24 - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Zoom - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

ИЗБОРИ 2024/Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Независен - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

ТВ21 - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Бриф - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

365 - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Во Центар - 28.02.2024

– Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Абдуш Демири избран за член на ДИК

Press24 - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Курир - 28.02.2024

Демири е предлог за член на ДИК од партиите од Европскиот сојуз за промени. Вториот кандидат, кој се повлече, беше Зуљфи Адили бидејќи Владата на предлог на Зијадин Села од Алијанса за Албанците го именува за директор на Агенцијата за странски ...

Абдуш Демири е избран за член на ДИК

Р.С.Европа - 28.02.2024

Без расправа, Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија (ДИК). За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас, против и воздржан.

Абдуш Демири избран за член на ДИК, Комисијата сега е во целосен состав

ММС - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири за член на Комисијата

Локално - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Абдуш Демири избран за член на Државната изборна комисија

Нетпрес - 28.02.2024

Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.

Комплетиран составот на ДИК, избран Абдуш Демири

Н.Македонија - 28.02.2024

Собранието во рамки на 145 седница, без расправа, попладнево го изгласа Абдуш Демири за член на Државната изборна комисија. За одлуката гласаа 90 пратеници, без ниту еден глас против и воздржан.